Τμήμα Δασοπονίας
Διεύθυνση: 36100 Καρπενήσι
Τηλέφωνο: 22370 23282, 25063

Περιβαλλοντολόγος

Σκοπός του Τμήματος είναι η ανάδειξη τεχνολόγων ικανών να μελετούν και να εφαρμόζουν μεθόδους και τεχνικές προστασίας, ανάπτυξης και εκμετάλλευσης του δασικού πλούτου.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ξένη Γλώσσα Ι, Τοπογραφικές Σχεδιάσεις, Δασική Βοτανική Ι, Γεωλογία-Ορυκτολογία-Πετρολογία, Μετεωρολογία-Κλιματολογία Εισαγωγή στη Δασοπονία, Δασική Εργασία- Συνεργ., Λογιστικά Πακέτα Η/Υ.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Δενδρομετρια Ι, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Τοπογραφία Ι, Δασική Βοτανική ΙΙ, Μηχανική, Οργ. Εκτ. Θηραμάτων, Γραφήματα Η/Υ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Θηραματική-Ιχθυοκομία, Τοπογραφία ΙΙ, Δασική Βοτανική ΙΙΙ, Δασική Εδαφολογία, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ, Στοιχ. Σκυροδέματος, Περιφερειακή Ανάπτυξη, Αυτοφυή Αρωματικά Φυτά.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Δενδρομετρία ΙΙ, Ξένη Γλώσσα IV, Δασοκομική Ι, Δασική Οδοποιία Ι, Υλοχρηστική, Στοιχεία Εδαφομηχανικής, Βελτίωση Δασ. Ειδών, Προστ. Φυσικές Περιοχές.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Δασοπροστασία Ι, Δασική Οικονομία, Δασοκομική ΙΙ, Δασική Διαχειριστική Ι, Δασική Οδοποιία ΙΙ, Δασική Τεχνολογία Ξύλου, Δασοκομική Πόλεων, Αεροφωτογραφία.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Δασική Διαχειριστική ΙΙ, Δασοπροστασία ΙΙ, Διευθέτηση Ορ, Υδάτων Ι, Ορεινοί Βοσκότοποι, Δασική Εκτιμητική, Δασική Υδρολογία, Δασικό Κτηματολόγιο, Ειδική Εφ. Δασοκομική.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Δασική Πολιτική, Διευθέτηση Ορ, Υδάτων ΙΙ, Οικολογία Προστασία Περιβάλλοντος, Δασικός Τουρισμός, Δασική Νομοθεσία, Πρόληψη Ατυχημάτων, Σεμινάριο, Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφορικής, Αρχιτεκτονική Τοπίου.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Μαθήματα Ειδικότητας (Επιλέγονται 8 μαθήματα)
Δασική Βοτανική ΙΙ, Δασική Βοτανική ΙΙΙ, Δενδρομετρία ΙΙ, Δασοκομική Ι, Δασική Οδοποιία Ι, Υλοχρηστική, Δασοπροστασία Ι, Δασοκομική ΙΙ, Δασική Διαχειριστική Ι, Δασική Οδοποιία ΙΙ, Δασική Τεχνολογία Ξύλου, Δασική Διαχειριστική ΙΙ, Δασοπροστασία ΙΙ, Διευθέτηση Ορεινών Υδάτων Ι, Ορεινοί Βοσκότοποι, Δασική Εκτιμητική, Δασική Πολιτική, Διευθέτηση Ορεινών Υδάτων ΙΙ, Δασικός Τουρισμός, Δασική Νομοθεσία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στις δασικές υπηρεσίες του Υπουργείου Γεωργίας, σε δασαρχεία, σε διευθύνσεις δασών, σε επιθεωρήσεις
δασών, δασικούς σταθμούς, σε ιδρύματα δασικών ερευνών,
ως δασικοί υπάλληλοι σε μη δημόσια δάση,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες, σε δικό τους γραφείο μελετών και κατασκευών μέχρι ορισμένου ορίου δαπάνης
έργου.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.karp.teilam.gr/