Τμήμα Δασοπονίας
Διεύθυνση: Τέρμα Μαυρομιχάλη, 43100 Καρδίτσα
Τηλέφωνο: 24410 71752, 41497

Περιβαλλοντολόγος

Σκοπός του Τμήματος είναι η ανάδειξη τεχνολόγων ικανών να μελετούν και να εφαρμόζουν μεθόδους και τεχνικές προστασίας, ανάπτυξης και εκμετάλλευσης του δασικού πλούτου.

Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Δασοπονίας καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της εφαρμογής βιοοικολογικών, φυσικών τεχνικών και οικονομικών επιστημών στην αειφορική διαχείριση και προστασία των χερσαίων φυσικών οικοσυστημάτων και στη διατήρηση και αναβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος.

Εξάμηνο 1ο
Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ, Ξένη γλώσσα, Τοπον. σχεδιασ. γεωκτηνοτροφικά μηχ/τα, Δασ. Βοτανική, γεωλ. - ορυκτ. - πετρ., μετεωρ. - κλιματ., θηραματ. - ιχθυοκ., Εισαγ. στη δασ.

Εξάμηνο 2ο
Δενδρομετρήσεις, Προγραμματισμός Η/Υ, Δασ. Εδαφολ., Τοπογραφία Ι, Δασ. βοτανική ΙΙ, Μηχανική Ι, Προλ. ατυχημ.

Εξάμηνο 3ο
Δενδρομετρ., Τοπογραφία ΙΙ, Δασ. βοτανική ΙΙΙ, Δασική Νομοθεσία, Στοιχ. εδαφομηχ., Στοιχ. κυροδεμ., Υλοχρηστική

Εξάμηνο 4ο
Ξένη γλώσσα ΙΙ, Δασοπροστασία Ι, Δασοκομική Ι, Δασ. οδοπ. Ι, Δασ. Τουρισμός, Δασ. Οικονομία, Δασ. τεχν. ξυλ., Δασ. υδρολογία

Εξάμηνο 5ο
Ξένη γλώσσα ΙΙΙ, Δασοπροστασία ΙΙ, Δασοκομική ΙΙ, Δασ. διαχειρ. Ι, Δασ. οδοπ. ΙΙ, Δ.Ο.Υ. Ι, Δασ. εκτιμητ.

Εξάμηνο 6ο
Δασ. διαχειρ. ΙΙ, Οικ. πρ. φυσ. περ., Δασ. πολ. - διοικ., Ορ. Βοσκότοποι, Δ.Ο.Υ. ΙΙ, Ξένη γλώσσα IV, Σεμινάριο

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ: Δασ. Κτηματολόγιο, Αερ/φια - φωτ/τρια, Δασ. ισχ. Ειδών, Δασ. μηχανήματα, Ξυλοκατασκευές, Κοινωνιολογία, Οργ. Εκτρ. Θηραμ., Παγκ. Δασ. Γεωγραφ., Αρχιτεκτ. Τοπίου, Δασ. Εργ. Δ. Συνεργ., Βελτίωση δας. Ειδ

Επαγγελματικές προοπτικές: Με την ολοκλήρωση των σπουδών τους οι πτυχιούχοι του Τμήματος Δασοπονίας αποκτούν τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να δραστηριοποιούνται επαγγελματικά, ιδίως στους παρακάτω τομείς:
1) Εκπόνηση ή συμμετοχή στην εκπόνηση δασικών μελετών διαχείρισης και προστασίας των χερσαίων φυσικών οικοσυστημάτων (ΧΦΟ) και ενδιαιτημάτων άγριας πανίδας, καθώς και των μελετών περιβαλλοντικών επιπτώσεων για τεχνικά έργα και δραστηριότητες. Στελέχωση ομάδων περιβαλλοντικών μελετών ή έργων διαχείρισης φυσικού περιβάλλοντος.
2) Διαχείριση, προστασία, οργάνωση και λειτουργία :
2.1) Δασικών οικοσυστημάτων
2.2) Προστατευόμενων Φυσικών Περιοχών
2.3) Δασικών Φυτωρίων και Αναδασωτικών Προγραμμάτων
2.4) Αστικού Πρασίνου και Χώρων Υπαίθριας και Δασικής Αναψυχής
2.5) Καταφυγίων Θηραμάτων, Εκτροφείων Θηραμάτων και Ελεγχόμενων Κυνηγετικών Περιοχών.
2.6) Ορεινών Βοσκοτόπων
3) Εφαρμογή μεθόδων και τεχνικών ανόρθωσης και αποκατάστασης υποβαθμισμένων χερσαίων φυσικών οικοσυστημάτων.
4) Εκπόνηση και εφαρμογή προγραμμάτων απογραφής και παρακολούθησης των ΧΦΟ με χρήση Τηλεπισκόπησης και Γεωγραφικών Συστημάτων Πληροφοριών.
5) Ανάπτυξη και εφαρμογή συστημάτων παρακολούθησης και εκτίμησης περιβαλλοντικών επιπτώσεων έργων και δραστηριοτήτων στο φυσικό περιβάλλον.
6) Ανάπτυξη και εφαρμογή μεθόδων για τη βελτίωση της αύξησης και παραγωγής ξύλου, συγκομιδής και ορθολογικής χρήσης ξύλου, απόληψης δασικών προϊόντων, επεξεργασίας και εμπορίας αυτών.
7) Ελεγχος ποιότητας και καταλληλότητας, καθώς και διακίνηση και μεταποίηση των προϊόντων (άμεσων και έμμεσων) που παράγονται από την αειφορική εκμετάλλευση των ανανεώσιμων δασικών πόρων.
8) Μελέτη χειμαρρικών φαινομένων και διαχείριση λεκανών απορροής. Σχεδιασμός, μελέτη, κατασκευή ορεινών υδροτεχνικών έργων. Διαχείριση χιονιού.
9) Σχεδιασμός, μελέτη, κατασκευή και λειτουργία τεχνικών έργων υποδομής. Σχεδιασμός και εκτέλεση δασοτεχνικών έργων.
10) Εφαρμογή μεθόδων και τεχνικών Επιχειρησιακής έρευνας, Πολιτικής και Διοίκησης για την ανάπτυξη των ανανεώσιμων δασικών πόρων.
11) Εφαρμογή των συστημάτων και μεθόδων πρόληψης και αντιμετώπισης των Δασικών Πυρκαγιών.
12) Εκπόνηση και εφαρμογή προγραμμάτων βελτίωσης δασοπονικών και λιβαδοπονικών φυτών.
13) Σχεδιασμός και εφαρμογή προγραμμάτων εφαρμοσμένης έρευνας που αφορούν το σύνολο των δραστηριοτήτων στα χερσαία φυσικά οικοσυστήματα.
14) Σύμβουλοι περιβαλλοντικής πολιτικής και επόπτες εφαρμογής διατάξεων περιβαλλοντικής νομοθεσίας και προδιαγραφών περιβαλλοντικής συμβατότητας έργων και δραστηριοτήτων στα χερσαία φυσικά οικοσυστήματα.
15) Στελέχωση υπηρεσιών του Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα, που σχετίζονται με σχεδιασμό και εφαρμογή προγραμμάτων προστασίας, ανάπτυξης και γενικά διαχείρισης του φυσικού περιβάλλοντος και την πραγματοποίηση δημοσίων και ιδιωτικών έργων που αφορούν στο φυσικό περιβάλλον.
16) Εκπαιδευτικά και συμβουλευτικά καθήκοντα σε θέματα φυσικού περιβάλλοντος στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα.
17) Χρησιμοποίηση και εμπορία των φυτοπροστατευτικών ουσιών δασικού ενδιαφέροντος.
18) Ανάπτυξη και εφαρμογή της τεχνολογίας σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου της Δασοπονίας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teilar.gr/schools/karditsa/forestry/index.el.php3