Τμήμα Γεωργικών Μηχανών και Αρδεύσεων
Ανήκει στη: Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας
Πόλη: Μεσολόγγι
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 30200 Μεσολόγγι

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίσει τεχνολόγους που θα ασχολούνται με την εκμηχάνιση και τον εξηλεκτρισμό της γεωργίας, με την εκτέλεση και επίβλεψη εγγειοβελτιωτικών και αρδευτικών έργων, με έργα ελέγχου του περιβάλλοντος και τις μονάδες πρώτης επεξεργασίας γεωργικών προϊόντων.

Εξάμηνο 1ο
Μαθηματικά Ι, Μηχανική Ι, Μηχανολογικό εργαστήριο Ι, Ειδικά κεφάλαια φυσικής, Μηχανολογικό σχέδιο Ι, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ξένη γλώσσα Ι, Εκκοκκιστήρια βάμβακος & διακίνηση προϊόντος (προαιρετικό), Αρχές οικονομίας, Δίκαιο & πολιτ. προστασίας περιβαλλοντος στην Ε.Ε. (προαιρετικό)

Εξάμηνο 2ο
Μαθηματικά ΙΙ, Μηχανική ΙΙ, Μηχανολογικό εργαστήριο ΙΙ, Εδαφολογία, Προγραμματισμός ΙΙ, Γεωργικός ελκυστηρας Ι, Ξένη γλώσσα ΙΙ, Συστήματα διαχείρισης βάσης δεδομένων (προαιρετικό), Διατροφή αγροτικών ζώων (προαιρετικό)

Εξάμηνο 3ο
Γεωργικά μηχανήματα Ι, Αρδεύσεις - στραγγίσεις Ι, Γεωργικός ελκυστηρας ΙΙ, Ζωοτεχνολογια, Φυτοτεχνολογια Ι, Αγγλικά ΙΙΙ, Βαφές & προστ. επικαλύμματα (προαιρετικό), Έλεγχος ποιότητας γεωργικών προϊόντων (προαιρετικό)

Εξάμηνο 4ο
Φυτοτεχνολογια ΙΙ, Γεωργικά μηχανήματα ΙΙ, Αρδεύσεις στραγγίσεις ΙΙ, Μηχανές εσωτερικής καύσης, Γεωργικός ελκυστηρας ΙΙΙ, Αγγλικά ιv, Συστ. αυτόματου ελέγχου & εφαρμ. στα γεωργικά μηχανήματα (προαιρετικό), Υπολογισμός αγροτ. κτιρίων-κατασκευή εγκαταστάσεων (προαιρετικό), Ειδικά γεωργικά μηχανήματα γεωργικών εγκαταστάσεων (προαιρετικό)

Εξάμηνο 5ο
Γεωργικά μηχανήματα ΙΙΙ, Αρδεύσεις - στραγγίσεις ΙΙΙ, Μηχανήματα εγγειοβελτιωτικών έργων, Ηλεκτροτεχνολογια, Έλεγχος περιβάλλοντος αγροτικών εγκαταστάσεων, Μηχανική οχημάτων ανώμαλων εδαφών, Ειδικά γεωργικά μηχανήματα οπωροκηπευτικών (προαιρετικό), Συνεταιρισμοί (προαιρετικό), Άρδευση γεωργικών καλλιεργειών (προαιρετικό)

Εξάμηνο 6ο
Γεωργικά μηχανήματα IV, Αρδεύσεις - στραγγίσεις IV, Ασφάλεια εργασίας και προστασία περιβάλλοντος, Τεχνοοικονομική ανάλυση, Νομοθεσία και κανονισμοί ειδικότητας, Ενέργεια και γεωργία, Εργονομία γεωργικών μηχανημάτων, Λογιστικά φύλλα σε Windows (προαιρετικό), Μετεωρολογία (προαιρετικό), Σεμινάριο, Αποθήκευση γεωργικών προϊόντων, Εμπορία γεωργικών μηχανημάτων, Οργαν. Εκμετάλλευση γεωργ. Εξοπλ., Γεωργικά μηχανήματα και δοκιμές, Γενική διδακτική (προαιρετικό), Ειδική διδακτική μαθημάτων τεχνολογίας γεωπονίας (προαιρετικό), Ξήρανση γεωργικών προϊόντων (προαιρετικό), Γερμανικά (προαιρετικό)

ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΩΝ: Aρδεύσεις Στραγγίσεις Ι, Aρδεύσεις Στραγγίσεις ΙΙ - Εδαφολογία, Aρδεύσεις Στραγγίσεις ΙΙΙ, Mαθηματικά Ι, Mηχανολογικό Eργαστήριο Ι, Mηχανική Ι, Γεωργικός Eλκυστήρας I, Mηχανική ΙΙ, Γεωργικός Eλκυστήρας I, Γεωργικά Mηχανήματα Ι, Γεωργικά Mηχανήματα ΙΙΙ, Μηχανολογικό Σχέδιο, Mηχανολογικό Εργαστήριο ΙI
ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ Aρδεύσεις Στραγγίσεις ΙI, Aρδεύσεις Στραγγίσεις ΙIΙ, Aρδεύσεις Στραγγίσεις ΙV, Mαθηματικά ΙΙ, Mηχανολογικό Εργαστήριο ΙI, Mηχανική ΙΙ- Mηχανική οχημάτων ανωμάλων εδαφών, Γεωργικός Eλκυστήρας ΙΙ, Γεωργικός Eλκυστήρας ΙΙΙ, Γεωργικά Μηχανήματα Ι, Γεωργικά Mηχανήματα ΙΙ, Γεωργικά Mηχανήματα ΙΙΙ, Γεωργικά Mηχανήματα ΙV

ΣΧΟΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ - ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ
Τμήμα Ιχθυοκομίας- Αλιείας
Τμήμα Θερμοκηπιακών Καλλιεργειών& Ανθοκομίας
Τμήμα Γεωργικών Μηχανών & Αρδεύσεων
ΣΧΟΛΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ - ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ
Τμήμα Λογιστικής
Τμήμα Στελεχών Συνεταιριστικών Οργανώσεων & Εκμεταλλεύσεων
Τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση & στην Οικονομία

Κατευθύνσεις: α) Κατεύθυνση Φυτικής Παραγωγής,
β) Κατεύθυνση Ζωικής Παραγωγής

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν ν' απασχοληθούν :
στο δημόσιο τομέα-σε υπηρεσίες και φορείς του Υπουργείου Γεωργίας, σε κρατικούς οργανισμούς,
σε ιδρύματα και σταθμούς έρευνας,
στον ιδιωτικό τομέα-σε βιοτεχνίες, σε βιομηχανίες κατασκευής γεωργικών μηχανημάτων και εργαλείων, σε επιχειρήσεις εμπορίας γεωργικού εξοπλισμού,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ιδρύοντας γραφείο μελετών,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teimes.gr/gema/tmima.html