Τμήμα Γεωργικών Μηχανών και Αρδεύσεων
Πόλη: Λάρισα
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 41100 Λάρισα
Τηλέφωνο: 2410 684284, 684275

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίσει τεχνολόγους που θα ασχολούνται με την εκμηχάνιση και τον εξηλεκτρισμό της γεωργίας, με την εκτέλεση και επίβλεψη εγγειοβελτιωτικών και αρδευτικών έργων, με έργα ελέγχου του περιβάλλοντος και τις μονάδες πρώτης επεξεργασίας γεωργικών προϊόντων.

Το περιεχόμενο σπουδών του τμήματος γεωργικών μηχανών και αρδεύσεων καλύπτει το αντικείμενο εφαρμογής αρχών εκ των θετικών επιστημών, αλλά και εκ των βιολογικών για την κατασκευή και χρήση των κατά περίπτωση και περίσταση καταλλήλων μηχανών και επιλογή και εφαρμογή αρδευτικών τεχνικών, με σκοπό την υποστήριξη της καλλιέργειας των φυτών και της εκτροφής των ζώων, όπως επίσης και την απόληψη και την διαχείριση των εξ αυτών απολαμβανομένων προϊόντων.

Η διάρκεια των σπουδών στο τμήμα γεωργικών μηχανών και αρδεύσεων είναι οκτώ (8) εξάμηνα. Κατά την διάρκεια των επτά πρώτων εξαμήνων οι σπουδές περιλαμβάνουν θεωρητική διδασκαλία και εργαστηριακές ασκήσεις, εκπαιδευτικές επισκέψεις σε χώρους εφαρμογής των παρεχομένων γνώσεων. Κατά την διάρκεια του τελευταίου (8ου) εξαμήνου πραγματοποιείται πρακτική άσκηση στο επάγγελμα και εκπονείται η πτυχιακή εργασία. Κατά την διάρκεια των σπουδών, ο σπουδαστής παρακολουθεί μεταξύ άλλων και τα ακόλουθα μαθήματα:

- Μαθήματα γενικής υποδομής
Στα μαθήματα γενικής υποδομής του τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων τα μαθηματικά, η φυσική, ο προγραμματισμός Η/Υ, η φυτοτεχνολογία, η ζωοτεχνολογία, η ηλεκτροτεχνολογία, το σχέδιο και η εδαφολογία.

- Μαθήματα ειδικής υποδομής
στα μαθήματα ειδικής υποδομής του τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων η εργονομία των γεωργικών μηχανημάτων, τα αγροτικά κτίρια, οι μηχανές εσωτερικής καύσεως, τα όργανα και οι μετρήσεις, γενικά για τις αρδεύσεις και στραγγίσεις και η μηχανική.

- Μαθήματα ειδικότητας
Στα μαθήματα ειδικότητας του τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων ο γεωργικός ελκυστήρας, τα γεωργικά μηχανήματα , τα μηχανήματα εγγείων βελτιώσεων, τα γεωργικά μηχανήματα και οι δοκιμές τους, ειδικά μαθήματα των αρδεύσεων και στραγγίσεων και η οργάνωση-εκμετάλλευση του γεωργικού εξοπλισμού.

- Μαθήματα διοίκησης, οικονομίας, νομοθεσίας και ανθρωπιστικών σπουδών
Στα μαθήματα διοίκησης, οικονομίας, νομοθεσίας και ανθρωπιστικών σπουδών του τμήματος περιλαμβάνονται μεταξύ των άλλων και η τεχνικοοικονομική ανάλυση, οι αρχές οικονομίας, η εμπορία γεωργικών μηχανών, η ασφάλεια εργασίας και προστασία του περιβάλλοντος, η νομοθεσία και οι κανονισμοί ειδικότητας.

Εξάμηνο 1ο
Μαθηματικά Ι, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Μηχανική Ι, Μηχανολογικό εργαστήριο Ι, Γεωργικός ελκυστήρας Ι, Εδαφολογία, Μηχανολογικό σχέδιο, Ξένη γλώσσα ι, Προαιρετικό

Εξάμηνο 2ο
Μαθηματικά ΙΙ, Ειδικά κεφάλαια φυσικής, Μηχανική Ι, Μηχανολογικό εργαστήριο ΙΙ, Γεωργικός ελκυστηρας ΙΙ, Μηχανές εσωτερικής καύσεως, Φυτοτεχνολογία ι, Ξένη γλώσσα ΙΙ, Προαιρετικό

Εξάμηνο 3ο
Γεωργικά μηχανήματα Ι, Αρδεύσεις - στραγγίσεις Ι, Όργανα και μετρήσεις , Γεωργικός ελκυστηρας ΙΙΙ, Ζωοτεχνολογία , Φυτοτεχνολογια ΙΙ , Μηχανική οχημάτων ανώμαλων εδαφών, Προαιρετικό

Εξάμηνο 4ο
Γεωργικά μηχανήματα ΙΙ, Αρδεύσεις - στραγγίσεις ΙΙ, Ηλεκτροτεχνολογία, Έλεγχος περιβάλλοντος αγροτικών εγκαταστάσεων, Τεχνοοικονομική ανάλυση, Αγροτικά κτίρια και κατασκευές, Ενέργεια και γεωργία, Ασφάλεια εργασίας προστασία περιβάλλοντος, Προαιρετικό

Εξάμηνο 5ο
Γεωργικά μηχανήματα ΙΙΙ, Αρδεύσεις - στραγγίσεις ΙΙΙ, Μηχανήματα εγγειοβελτιωτικών έργων, Τα γεωργικά μηχανήματα και οι δόκιμες τους, Ξένη γλώσσα ΙΙΙ, Αποθήκευση γεωργικών προϊόντων, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Προαιρετικό

Εξάμηνο 6ο
Γεωργικά μηχανήματα IV
Αρδεύσεις - στραγγίσεις IV, Οργάνωση εκμεταλλεύσεως γεωργ. Εξοπλισμού, Ξένη γλώσσα IV, Σεμινάριο, Νομοθεσία και κανονισμοί ειδικότητας, Εμπόρια γεωργικών μηχανημάτων, Προαιρετικό

Εξάμηνο 7ο
Εκκοκκιστήρια βάμβακος και διακίνηση προϊόντων, Αρχές οικονομίας, Διατροφή αγροτικών ζώων, Μετεωρολογία, Βαφές και προστατευτικά επικαλύμματα, Ξήρανση γεωργικών προϊόντων, Υπολογισμός αγροτικών κτιρίων, κατασκευών και εγκαταστάσεων, Ειδικά γεωργικά μηχανήματα οπωροκηπευτικών, Ειδικά γεωργικά μηχανήματα κτηνοτροφικών εγκ/σεων, Συνεταιρισμοί, Άρδευση γεωργικών καλλιεργειών

Εξάμηνο 8ο
Πτυχιακή εργασία, Πρακτική άσκηση

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν ν' απασχοληθούν :
στο δημόσιο τομέα-σε υπηρεσίες και φορείς του Υπουργείου Γεωργίας, σε κρατικούς οργανισμούς,
σε ιδρύματα και σταθμούς έρευνας,
στον ιδιωτικό τομέα-σε βιοτεχνίες, σε βιομηχανίες κατασκευής γεωργικών μηχανημάτων και εργαλείων, σε επιχειρήσεις εμπορίας γεωργικού εξοπλισμού,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ιδρύοντας γραφείο μελετών,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teilar.gr/schools/steg/agr_machine/index.el.php3