Τμήμα Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας
Πόλη: Σέρρες
Διεύθυνση: Τέρμα Μαγνησίας, 62100, Σέρρες

Αγρονόμος Τοπογράφος Μηχανικός

Σκοπός του Τμήματος είναι η ανάδειξη στελεχών ικανών να καλύπτουν τη γνωστική περιοχή της οργάνωσης και διαχείρισης του χώρου και συγκεκριμένα την ενημέρωση και την δημιουργία κατάλληλου υπόβαθρου με χρήση τοπογραφικών και φωτογραμμετρικών οργάνων και μεθόδων, με στόχο την αξιοποίησή του σε μελέτες οδοποιίας, υδραυλικής, πολεοδομίας, χωροταξίας, κτηματολογίου, γεωργικής ανάπτυξης, με χρήση σύγχρονων μεθόδων της επιστήμης και αρωγό την πληροφορική.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά Ι, Εφαρμοσμένη Πληροφορική Ι, Στατιστική και Πιθανότητες, Αρχές Σχεδίου -Σχεδίαση με Η/Υ Ι, Στοιχεία Εδαφολογίας - Γεωλογίας, Τεχνικές και Εφαρμογές Μετρήσεων.
Προαιρετικά Μαθήματα Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός, Δημογραφία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά ΙΙ, Εφαρμοσμένη Πληροφορική ΙΙ, Τοπογραφία Ι, Σχεδίαση με Η/Υ ΙΙ, Εισαγωγή στη Γεωπληροφορική, Χαρτογραφία.
Προαιρετικά Μαθήματα Υδρολογία, Ιστορία Εξέλιξης Πόλης και Υπαίθρου.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Τοπογραφία ΙΙ, Χωροταξικός Σχεδιασμός, Βάσεις Δεδομένων, Ποσοτικές Μέθοδοι Γεωγραφικής Ανάλυσης, Οδοποιία Ι, Υδραυλική Πόλεων - Εφαρμογές. Προαιρετικά Μαθήματα Ορολογία Ειδικότητας (Αγγλικά), Γεωργική Υδραυλική.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών (GIS) Ι, Φωτογραμμετρία, Θεματική Χαρτογραφία, Ανθρωπογεωγραφία - Οικονομική του Χώρου, Ιστορία και Θεσμικό Πλαίσιο Πολεοδομίας - Προδιαγραφές Πολεοδομικών Μελετών, Οδοποιία ΙΙ.
Προαιρετικά Μαθήματα Πράξεις Τακτοποίησης - Αναλογισμού, Περιβαλλοντικό Δίκαιο.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εφαρμογές Παγκόσμιου Δορυφορικού Συστήματος Εντοπισμού Θέσης (GPS), Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών (GIS) ΙΙ, Θεσμικό Πλαίσιο για το Περιβάλλον - Μελέτες Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, Αυτοματοποίηση - Εκσυγχρονισμός και Τοπική Αυτοδιοίκηση, Εκτιμήσεις Αξιών Ακινήτων και Διαχείριση Γης, Κτηματολόγιο. Προαιρετικά Μαθήματα Αρχιτεκτονική Τοπίου, Κτηματογραφήσεις -Απαλλοτριώσεις.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πολεοδομικός και Χωροταξικός Σχεδιασμός με Χρήση GIS, Πράξη Εφαρμογής - Διαδικασία Σύνταξης Μελετών, Επίγεια Φωτογραμμετρία και Συστήματα Πληροφοριών Χώρου για Τεκμηρίωση του Μνημειακού Πλούτου της Χώρας, Συστήματα Υποστήριξης Λήψης Αποφάσεων με GIS, Διανομές - Αναδασμοί Αγροτικών Εκτάσεων, Φωτοερμηνεία - Τηλεπισκόπηση - Εφαρμογές.
Προαιρετικά Μαθήματα Εφαρμογή GPS στην Οδοποιία, Αξιολόγηση Επενδύσεων.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν ν' απασχοληθούν :
· ως υπεύθυνοι ή στελέχη σχετικών ιδιωτικών ή δημοσίων επιχειρήσεων, οργανισμών και υπηρεσιών,
· σε χωροταξικές και ρυθμιστικές μελέτες,
· πολεοδομικές και ρυμοτομικές μελέτες,
· χαρτογραφική υποδομή και θεματικούς χάρτες,
· συγκοινωνιακές μελέτες,
· υδραυλικές μελέτες,
· μελέτες τοπογραφίας, προσέγγιση του αγροτικού χώρου (άρδευση, διανομή, αναδασμός),
· συμμετοχή σε εκπαιδευτικά και συμβουλευτικά καθήκοντα, σε θέματα χαρτογραφικής υποδομής στη πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiser.gr/geoplir/index.html