Τμήμα Βιομηχανικής Πληροφορικής
Πόλη: Καβάλα
Διεύθυνση: Κτιριακό Συγκρότημα Αγ. Λουκά, 65404 Καβάλα
Φαξ: 0510-462348

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίσει τους σπουδαστές στην εφαρμογή της επιστήμης και της τεχνολογίας της βιομηχανικής πληροφορικής με έμφαση στους τομείς: εγκατάστασης, ασνάπτυξης, ελέγχου του υλικού πληροφοριακών συστημάτων των βιομηχανικών παραγωγικών μονάδων. Το περιεχόμενο σπουδών του τμήματος Βιομηχανικής Πληροφορικής καλύπτει τα γνωστικά αντικείμενα της εφαρμογής της επιστήμης και της τεχνολογίας της Βιομηχανικής Πληροφορικής με έμφαση στους τομείς της ανάπτυξης, εγκατάστασης, ελέγχου και επιτήρησης λογισμικού και υλικού πληροφοριακών συστημάτων βιομηχανικών παραγωγικών μονάδων.
Τεχνικές της πληροφορικής εφαρμοσμένου χαρακτήρα αξιοποιούνται σε όλο το εύρος του προγράμματος σπουδών για την αντιμετώπιση προβλημάτων σχεδιασμού των διατάξεων και αυτόματου χειρισμού των εγκαταστάσεων. Ακόμη, λόγω της ευρύτητας του πεδίου απασχόλησης, το περιεχόμενο σπουδών περιλαμβάνει βασικές γνώσεις από τους χώρους της Hλεκτρομηχανολογίας, των Hλεκτρονικών και της Διοίκησης Επιχειρήσεων.

Η διάρκεια των βασικών σπουδών είναι 8 εξάμηνα. Κατά την διάρκεια των 7 πρώτων εξαμήνων οι σπουδές περιλαμβάνουν θεωρητική διδασκαλία, εργαστηριακές και φροντιστηριακές ασκήσεις, εκπόνηση ατομικών και ομαδικών εργασιών καθώς και εκπαιδευτικές επισκέψεις σε χώρους παραγωγής και εφαρμογής. Έμφαση δίνεται στις μελέτες περιπτώσεων, στην καλλιέργεια πνεύματος ομαδικής εργασίας, στην ανάπτυξη των προσωπικών ικανοτήτων και κλίσεων των σπουδαστών (περιλαμβανομένης της ανάπτυξης πρωτοβουλιών και της ικανότητας αντιμετώπισης προβλημάτων εφαρμογής), στην εφαρμογή προτύπων και κανονισμών, τη σύνταξη οικονομοτεχνικών μελετών και την διαχείριση τεχνικών έργων. Στο όγδοο και τελευταίο εξάμηνο σπουδών περιλαμβάνονται η εκπόνηση πτυχιακής εργασίας σε θέμα σχετικό με το περιεχόμενο σπουδών και η πρακτική άσκηση σε χώρους εφαρμογής.
Το βασικό πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει τις εξής κατηγορίες μαθημάτων: Mαθήματα Γενικής Yποδομής (όπως Mαθηματικά, Προγραμματισμός κλπ.), Mαθήματα Eιδικής Yποδομής (όπως Λογικά Kυκλώματα, Ψηφιακά Συστήματα, Bιομηχανικοί Aυτοματισμοί κλπ.), Mαθήματα Eιδικότητας (όπως Tεχνολογία Λογισμικού, Bάσεις Δεδομένων, Λειτουργικά Συστήματα κλπ.), και Mαθήματα Διοίκησης, Oικονομίας, Nομοθεσίας και Aνθρωπιστικών Σπουδών (όπως Aρχές Διοίκησης Eπιχειρήσεων, Tεχνολογικό Mάρκετινγκ κλπ.). Tα μαθήματα του προγράμματος σπουδών περιγράφονται διεξοδικά στο Aναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών και στο Περίγραμμα Σπουδών του τμήματος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟ
Προγραμματισμός , Μαθηματικά για Τεχνολόγους 1 , Διακριτά Μαθηματικά , Ηλεκτρικά Κυκλώματα , Τεχνική της Έκφρασης και Τεκμηρίωσης , Εργαστήριο Φυσικής , Εργαλεία Πληροφορικής

Β' ΕΞΑΜΗΝΟ
Προγραμματισμός Η/Υ, Μαθηματικά για Τεχνολόγους ΙΙ , Αλγόριθμοι - Δομές Δεδομένων, Ηλεκτρονικά Κυκλώματα , Ανάλυση Δεδομένων , Βιομηχανική Χημεία , Τεχνικό Σχέδιο με Η/Υ 1

Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ
Τεχνολογία Λογισμικού Ι , Λογικά Κυκλώματα , Ποιοτικός Έλεγχος , Επεξεργασία Σημάτων, Ηλεκτρονικά Ισχύος , Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων , Τεχνολογία και Κοινωνία, Aνάπτυξη Εφαρμογών με Java

Δ' ΕΞΑΜΗΝΟ
Βάσεις Δεδομένων Ι , Ψηφιακά Συστήματα , Τεχνολογία Παραγωγής , Βιομηχανικές Μετρήσεις, Βιομηχανικοί Αυτοματισμοί , Οργάνωση Υπολογιστών Ι , Διοίκηση Ολικής Ποιότητας, Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης

E' ΕΞΑΜΗΝΟ
Τεχνολογία Λογισμικού ΙΙ , Μικροϋπολογιστές και Μικροελεγκτές , Δίκτυα Επικοινωνιών με Η/Υ Ι, Βιομηχ. Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας , Ευφυή Συστήματα , Διαχείριση Ανθρώπινων Πόρων, Γραφικά Υπολογιστών, Οργάνωση Υπολογιστών ΙΙ

ΣΤ' ΕΞΑΜΗΝΟ
Βάσεις Δεδομένων ΙΙ , Λειτουργικά Συστήματα & Προγραμματισμός , Δίκτυα Επικοινωνιών με Η/Υ ΙΙ, Ηλεκτρονικά Κινητήρια Συστήματα , Λογική και Λογικός Προγραμματισμός , Ασφάλεια Βιομηχανικών Εφαρμογών , Αξιολόγηση Απόδοσης Συστημάτων , Υπολογιστική

Ζ' ΕΞΑΜΗΝΟ
Τεχνολογία Βιομηχανικού Λογισμικού , Ρομποτική , Προστασία και Ασφάλεια Δικτύων , Τηλεματική, Τεχνολογία Μάρκετινγκ , Διαχείριση Τεχνικών Έργων , Δίκαιο Πληροφοριακών Συστημάτων, Κρυπτογράφηση και Προστασία Δεδομένων

Η' ΕΞΑΜΗΝΟ
Πτυχιακή Εργασία , Πρακτική Aσκηση

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα:
σε βιομηχανικές μονάδες για να αναλύουν τις πληροφοριακές ανάγκες, να μελετούν τις βέλτιστες λύσεις και να σχεδιάζουν το πληροφοριακό σύστημα της παραγωγής,
να προδιαγράφουν, να επιλέγουν, να ελέγχουν και να εγκαθιστούν λογισμικό και υλικό απαραίτητο για την εύρυθμη και αποδοτική λειτουργία όλων των τομέων της παραγωγής,
να επιβλέπουν την λειτουργία του πληροφοριακού συστήματος της παραγωγής και να μεριμνούν για την συντήρηση και την ανάπτυξη του,
να παρέχουν συμβουλές και να συντάσσουν μελέτες για τις ανάγκες των πληροφοριακών συστημάτων των βιομηχανικών μονάδων.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://iiu.teikav.edu.gr/index.html