Τμήμα Αυτοματισμού
Ανήκει στη: Σχολή Τεχνολογικών Εφαρμογών
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Σίνδος, 54101 Θεσσαλονίκη

Σκοπός του Τμήματος είναι να καταρτίσει σπουδαστές στους τομείς της ανάλυσης, σύνθεσης και του προγραμματισμού και γενικότερα στις γενικές αρχές των συστημάτων αυτόματου ελέγχου.
Το Τμήμα έχει ως αποστολή να προάγει, με τη διδασκαλία και την εφαρμοσμένη έρευνα, την ανάπτυξη και τη μετάδοση των γνώσεων στην τεχνολογία και την επιστήμη, που περιλαμβάνει το γνωστικό αντικείμενο των συστημάτων αυτόματου ελέγχου, στις γενικές αρχές λειτουργίας τους, αλλά και στα πλαίσια πάσης φύσεως συστημάτων, που απαντούν σε όλους τους επιστημονικούς κλάδους, ήτοι σε συστήματα ηλεκτρικά, ηλεκτρονικά, υδραυλικά, πνευματικά, μηχανολογικά, χημικά, βιολογικά κ.λ.π. Έχει, επίσης, αποστολή να παρέχει στους φοιτητές τα απαραίτητα εφόδια που εξασφαλίζουν την άρτια εκπαίδευση/κατάρτισή τους για την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.

Οι σπουδές διαρκούν οκτώ εξάμηνα, τα οποία περιλαμβάνουν παρακολούθηση θεωρητικών και εργαστηριακών μαθημάτων, φροντιστηρίων και σεμιναρίων, καθώς και εκπόνηση εργασιών και μελετών. Ολοκληρώνονται με την εκπόνηση πτυχιακής εργασίας και την πρακτική άσκηση, ελάχιστης διάρκειας έξι μηνών, σε χώρους επαγγελματικής απασχόλησης.

Μαθήματα γενικής υποδομής: Μαθηματικά, Φυσική, Προγραμματισμός Η/Υ και εισαγωγή στην Πληροφορική.

Μαθήματα ειδικής υποδομής: Ηλεκτροτεχνία, Τεχνικές Σχεδίασης, Στοιχεία Γενικής Μηχανολογίας, Προγραμματισμός Η/Υ, Αναλογικά Ηλεκτρονικά, Εφαρμοσμένη Μηχανική, Ηλεκτρικές Μηχανές, Ηλεκτρονικά Ισχύος, Μετρολογία Ι, Μικροϋπολογιστές και Δίκτυα Η/Υ, Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος, Φυσικοχημικές Διεργασίες.

Μαθήματα ειδικότητας: Συστήματα Αυτόματου Ελέγχου, Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά, Κλασικές Εγκαταστάσεις Αυτοματισμού, Ψηφιακά Ηλεκτρονικά - Τηλεπικοινωνίες, 'Ελεγχος Κίνησης, Μετρολογία ΙΙ, Υδραυλικά και Πνευματικά Συστήματα, Ψηφιακά Συστήματα Αυτόματου Ελέγχου, Ρομποτική και Πλασματική Πραγματικότητα, Μικροελεγκτές C.A.D./C.A.M./C.A.E.(=Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing/Computer Aided Engineering), Ειδικά θέματα Συστημάτων Αυτόματου Ελέγχου και Σχεδίαση-Κατασκευή Συστημάτων, Ευφυής 'Ελεγχος, Ελεγκτές - Βιομηχανικοί Αυτοματισμοί, Στοιχεία Μηχανουργικής Τεχνολογίας και Εργαλειομηχανές C.N.C.(= Computer Numerical Control), 'Ελεγχος Παραγωγικών Διεργασιών.

Μια άλλη κατηγορία είναι τα Μαθήματα Διοίκησης-Οργάνωσης-Νομοθεσίας και Ανθρωπιστικών σπουδών (Δ.Ο.Ν.Α.), όπως Εισαγωγή στην Οικονομία και Διοίκηση, Βιομηχανική Υγιεινή και Προστασία του Περιβάλλοντος, Διαχείριση Έργων, Ξένη γλώσσα - Τεχνική Ορολογία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογως με τις σπουδές και με την εξειδίκευσή τους. Σε ορισμένους, όμως, τομείς η επαγγελματική αποκατάσταση συναρτάται με μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο του ενδιαφέροντός τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι οι πτυχιούχοι μπορούν να απασχοληθούν ως στελέχη στον τομέα τους σε οποιοδήποτε χώρο εργασίας όπου υπάρχουν συστήματα αυτοματισμού. Ειδικότερα υπάρχουν 4 βασικές περιοχές στις οποίες εφαρμόζεται η Αυτοματοποίηση:
στην παραγωγή και διοχέτευση πρώτων υλών (π.χ. διυλιστήρια πετρελαίου),
στη διανομή ηλεκτρικής ενέργειας (π.χ. αυτόματη ρύθμιση τάσης ή ισχύος),
στις τηλεπικοινωνίες (π.χ. σύστημα αυτόματης ρύθμισης συχνότητας),
στις ανθρωπιστικές επιστήμες, συμπεριλαμβανομένης της εκπαίδευσης (π.χ. διδακτικές μηχανές) και της ιατρικής (π.χ. βηματοδότης καρδιάς), στην ανάπτυξη συστημάτων ρομποτικής κ.ά.,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://ourania.autom.teithe.gr/