Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Πόλη: Βόλος
Διεύθυνση: Λεωφόρος Αθηνών-Πεδίον Άρεως 38334 Βόλος

Αρχιτέκτονας, Διακοσμητής

Σκοπός των τμημάτων της Αρχιτεκτονικής είναι η ανάδειξη επιστημόνων ικανών να μελετούν, να σχεδιάζουν, να καθοδηγούν και να επιβλέπουν τη δημιουργία κτιρίων και κτιριακών εγκαταστάσεων. Επίσης καταρτίζουν τους φοιτητές τους στον σχεδιασμό και την διευθέτηση δημόσιων χώρων, στην ανάπλαση και στην ένταξη παλαιών κτιρίων αλλά και ιστορικών περιοχών στο σύγχρονο περιβάλλον της πόλης.

Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα και διαρθρώνονται με βάση το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος. Οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές το χρόνο. Το τελευταίο (10ο) εξάμηνο διατίθεται για την εκπόνηση της Διπλωματικής Εργασίας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ο ελάχιστος αριθμός εξαμήνων φοίτησης που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου του Τμήματος Aρχιτεκτόνων Mηχανικών ορίζεται σε δέκα εξάμηνα. Τα μαθήματα στα δύο πρώτα έτη σπουδών προσφέρουν μια κοινή βάση για τις κατευθύνσεις, που συγκροτούνται με την έναρξη του τρίτου έτους σπουδών. Οι κατευθύνσεις συγκροτούνται από:
το θέμα της διπλωματικής εργασίας,
τα ειδικά συνθετικά θέματα,
τα μαθήματα επιλογής.
Οι ομάδες μαθημάτων του πενταετούς προγράμματος σπουδών και οι διδακτικές μονάδες που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου περιλαμβάνονται στον πίνακα που ακολουθεί.

1 Αρχιτεκτονική Σύνθεση
2 Τεχνολογία
3 Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές
4 Οπτικοακουστικές Τέχνες και Συνθέσεις
5 Θεωρία και Κριτική
6 Πολεοδομία - Χωροταξία (
7 Επιλογές
Ξένη Γλώσσα
Διπλωματική Εργασία
Σύνολο για τη λήψη πτυχίου : 64 μαθήματα

Το πρόγραμμα των μαθημάτων έχει ως εξής:

Α' Εξάμηνο , Εισαγωγή στην Αρχιτεκτονική I,  Δομήσιμα Υλικά-Οικοδομική Ι ,  Στατική Ι ,  Γενική Εισαγωγή στους Η/Υ ,  Έμφαση στις Εικαστικές Τέχνες Ι ,  Ιστορία Αρχιτεκτονικής και Τέχνης Ι ,  Κοινωνιολογία του Χώρου ,  Ξένη Γλώσσα Ι ,

B΄ Εξάμηνο
Eισαγωγή στην Αρχιτεκτονική ΙΙ,  Δομήσιμα Υλικά-Οικοδομική ΙΙ 3 Στατική ΙΙ ,  Εισαγωγή στην Αυτοματοποιημένη Σχεδίαση ,  Έμφαση στις Εικαστικές Τέχνες ΙΙ 4,  Ιστορία Αρχιτεκτονικής και Τέχνης ΙΙ ,  Κοινωνιολογία - Φιλοσοφία - Ψυχολογία ,  Ξένη Γλώσσα ΙΙ

Γ΄ Εξάμηνο
Αρχιτεκτονική Σύνθεση Ι ,  Δομήσιμα Υλικά-Οικοδομική ΙΙΙ ,  Μπετόν Ι ,  Η/Υ Αυτοματοποιημένη Σχεδίαση ,  Έμφαση στις Εικαστικές Τέχνες ΙΙΙ ,  Ιστορία Πολιτισμού και Πόλης Ι ,  Εισαγωγή στο Δίκαιο και στην Νομοθεσία Χωρικών Παρεμβάσεων

Δ΄ Εξάμηνο
Αρχιτεκτονική Σύνθεση ΙΙ ,  Δομήσιμα Υλικά-Οικοδομική ΙV ,  Μπετόν ΙΙ ,  Η/Υ Εικόνα - Ηχος - Πολυμέσα Ι,  Τέχνη με Σύγχρονη Τεχνολογία,  Ιστορία Πολιτισμού και Πόλης ΙΙ ,  Κοινωνιολογία - Φιλοσοφία - Ψυχολογία του Χώρου

Ε΄ Εξάμηνο
Συνθετικό Θέμα Ι ,  Συνθετικό Θέμα ΙΙ: κατεύθυνση ,  Η/Υ Εικόνα - Ηχος - Πολυμέσα ΙΙ ,  στορία Πολιτισμού και Πόλης ΙΙΙ ,  Πολεοδομία Ι: Αστικός Σχεδιασμός ,  Χωροταξία Ι ,  Επιλογή

ΣΤ΄ Εξάμηνο
Συνθετικό Θέμα Ι ,  Συνθετικό Θέμα ΙΙ: κατεύθυνση ,  Η/Υ Εικονική Πραγματικότητα ,  Πολεοδομία ΙΙ: Αστικός Σχεδιασμός ,  Περιφερειακή Ανάπτυξη και Βιώσιμη Ανάπτυξη ,  Επιλογή ,  Επιλογή

Ζ΄ Εξάμηνο
Συνθετικό Θέμα Ι ,  Συνθετικό Θέμα ΙΙ: κατεύθυνση ,  Βιοκλιματική Αρχιτεκτονική Ι ,  Πολεοδομία ΙΙΙ: Εικόνα της πόλης και καθημερινή ζωή ,  Χωροταξία ΙΙ ,  Επιλογή ,  Επιλογή

Η΄ Εξάμηνο
Συνθετικό Θέμα Ι ,  Συνθετικό Θέμα ΙΙ: κατεύθυνση ,  Βιοκλιματική Αρχιτεκτονική ΙΙ ,  Πολεοδομία ΙV: Γ.Π.Σ. ,  Πολιτισμός και Περιφερειακή Ανάπτυξη ,  Επιλογή ,  Επιλογή

Θ΄ Εξάμηνο
Συνθετικό Θέμα Ι ,  Συνθετικό Θέμα ΙΙ: κατεύθυνση ,  Διάλεξη - Ερευνητικό Θέμα: ερευνητική μεθοδολογία - ακαδημαϊκή γραφή - δημόσια παρουσίαση ,  Επιλογή ,  Επιλογή ,  Επιλογή

Ι΄ Εξάμηνο
Διπλωματική Εργασία ,  Επιλογή ,  Επιλογή

Κατευθύνσεις: 1 Ένταξη στο Παραδοσιακό Περιβάλλον (περιλαμβάνει στοιχεία αναστήλωσης, αποκατάστασης, κλπ)
2 Αστικός Σχεδιασμός και Υπαίθριος Δημόσιος Χώρος (περιλαμβάνει και αρχιτεκτονική τοπίου)
3 Σχεδιασμός Μικρής Κλίμακας και Εσωτερικός Χώρος (περιλαμβάνει και σχεδιασμό αντικειμένων)
4 Κτιριολογία και Ειδική Κτιριολογία (κλασική κατεύθυνση).

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι αποκτούν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το Τ.Ε.Ε (Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος).
Οι Αρχιτέκτονες μπορούν να υπογράφουν Μελέτες Οικοδομικών και Τοπογραφικών Έργων. Για την ανάλυση, εκπόνηση και υπογραφή Μελετών Δημοσίων Έργων, πρέπει να αποκτηθεί Μελετητικό Πτυχίο από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων, 4 χρόνια μετά την απόκτηση Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος.
Ως Εργολήπτες του Δημοσίου Τομέα, οι Αρχιτέκτονες χρειάζονται ανάλογο πτυχίο το οποίο μπορούν να αποκτήσουν από την προαναφερόμενη Υπηρεσία, 3 χρόνια μετά την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε Υπηρεσίες, σε Υπουργεία και Οργανισμούς, στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, σε Τεχνικές Υπηρεσίες Τραπεζών κ.ά.
σε Τεχνικές και Κατασκευαστικές Εταιρείες ως εξειδικευμένα στελέχη, στη βιομηχανία,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες στο δικό τους Τεχνικό Γραφείο Μελετών, ή Εργοληπτική Εταιρεία.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://fos.prd.uth.gr/archweb http://fos.prd.uth.gr/archweb/el/index.html