Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Τηλέφωνο: 261 996357, 999174
Φαξ: 2610 996 367

Αρχιτέκτονας, Διακοσμητής

Σκοπός των τμημάτων της Αρχιτεκτονικής είναι η ανάδειξη επιστημόνων ικανών να μελετούν, να σχεδιάζουν, να καθοδηγούν και να επιβλέπουν τη δημιουργία κτιρίων και κτιριακών εγκαταστάσεων. Επίσης καταρτίζουν τους φοιτητές τους στον σχεδιασμό και την διευθέτηση δημόσιων χώρων, στην ανάπλαση και στην ένταξη παλαιών κτιρίων αλλά και ιστορικών περιοχών στο σύγχρονο περιβάλλον της πόλης.

Τα μαθήματα κάθε έτους διδάσκονται σε 2 εξάμηνα και διαρθρώνονται με βάση το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος. Οι εξετάσεις διενεργούνται 3 φορές το χρόνο. Το τελευταίο (10ο) εξάμηνο διατίθεται για την εκπόνηση της Διπλωματικής Εργασίας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχιτεκτονική Σύνθεση 1, Ιστορία Αρχιτεκτονικής 1, Ιστορία Τέχνης 1, Αρχιτεκτονικές Αποτυπώσεις 1, Εικαστικές Τέχνες 1, Δομική Μηχανική 1, Παραστατική Γεωμετρία, Εισαγωγή στην Πληροφορική
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχιτεκτονική Σύνθεση 2, Ιστορία Αρχιτεκτονικής 2, Ιστορία Τέχνης 2, Αρχιτεκτονικές Αποτυπώσεις 2, Εικαστικές Τέχνες 2, Δομική Μηχανική 2, Προβολική Γεωμετρία, Εφαρμοσμένα Μαθηματικά, Εισαγωγή στην Πληροφορική (Επανάληψη α' Εξαμήνου)
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχιτεκτονική Σύνθεση 3, Ιστορία Αρχιτεκτονικής 3, Θεωρία Αρχιτεκτονικής 1, Ιστορία Πόλης και Πολεοδομίας 1, Οικοδομική 1, Δομική Μηχανική 3, Προβολική Γεωμετρία
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής (Επιλέγεται 1) Αρχιτεκτονικό Ηλεκτρονικό Σχέδιο 2, Εικαστικές Τέχνες 3
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχιτεκτονική Σύνθεση 4, Ιστορία Αρχιτεκτονικής 4, Θεωρία Αρχιτεκτονικής 2, Ιστορία Πόλης και Πολεοδομίας 2, Οικοδομική 2, Δομική Μηχανική 4, Αρχιτεκτονικές Αποτυπώσεις
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής (Επιλέγεται 1) Αρχιτεκτονικό Ηλεκτρονικό Σχέδιο 2, Εικαστικές Τέχνες 4

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι αποκτούν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το Τ.Ε.Ε (Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος).
Οι Αρχιτέκτονες μπορούν να υπογράφουν Μελέτες Οικοδομικών και Τοπογραφικών Έργων. Για την ανάλυση, εκπόνηση και υπογραφή Μελετών Δημοσίων Έργων, πρέπει να αποκτηθεί Μελετητικό Πτυχίο από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Έργων, 4 χρόνια μετά την απόκτηση Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος.
Ως Εργολήπτες του Δημοσίου Τομέα, οι Αρχιτέκτονες χρειάζονται ανάλογο πτυχίο το οποίο μπορούν να αποκτήσουν από την προαναφερόμενη Υπηρεσία, 3 χρόνια μετά την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.
Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε Υπηρεσίες, σε Υπουργεία και Οργανισμούς, στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, σε Τεχνικές Υπηρεσίες Τραπεζών κ.ά.
σε Τεχνικές και Κατασκευαστικές Εταιρείες ως εξειδικευμένα στελέχη, στη βιομηχανία,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες στο δικό τους Τεχνικό Γραφείο Μελετών, ή Εργοληπτική Εταιρεία.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.arch.upatras.gr/