Τμήμα Φυσικοθεραπείας
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Σίνδος, 54101 Θεσσαλονίκη

Ειδικός υδροθεραπείας και λουτροθεραείας, Φυσιοθεραπευτής

Σκοπός του Τμήματος είναι η θεωρητική και πρακτική κατάρτιση των σπουδαστών, ώστε να μπορούν με την συνεργασία των αρμοδίων ιατρών, να εφαρμόζουν τεχνικές και μεθόδους για την αποκατάσταση της ομαλής λειτουργίας των οργάνων και των μελών του ανθρώπινου σώματος, για την ανακούφιση από τους πόνους και την αποφυγή μόνιμης σωματικής αναπηρίας.

Το Τμήμα Φυσικοθεραπείας έχει ως αποστολή να προάγει την ανάπτυξη και την μετάδοση των γνώσεων στην Επιστήμη και την τεχνολογία, που περιλαμβάνει το γνωστικό αντικείμενο της Φυσικοθεραπείας, με τη διδασκαλία και την εφαρμοσμένη έρευνα. Επίσης, να παρέχει στους φοιτητές τα απαραίτητα εφόδια που εξασφαλίζουν την άρτια εκπαίδευση/κατάρτισή τους για την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.
Δομή των σπουδών
Οι σπουδές διαρκούν οκτώ εξάμηνα. Στη διάρκεια των επτά πρώτων εξαμήνων, η θεωρητική εκπαίδευση συνδυάζεται με την πρακτική και κλινική άσκηση για την ανάπτυξη γνώσεων, δεξιοτήτων και εμπειριών με σκοπό την εκπαίδευση των φοιτητών, στην απόκτηση γνώσεων και εμπειρίας στις ανάγκες του επαγγέλματος.
Το περιεχόμενο σπουδών είναι δομημένο κατά τρόπο ώστε οι πτυχιούχοι να είναι σε θέση να αξιολογούν δυσλειτουργίες του ανθρώπινου σώματος για τις οποίες η φυσικοθεραπεία επιλέγεται και μπορεί να αντιμετωπίσει, καθώς και να επιλέγουν και να εφαρμόζουν τις κατάλληλες μεθόδους και τα μέσα για την πρόληψη και αποκατάστασή τους.

Εξάμηνο 1ο
Υποχρεωτικά: Ανατομική - Φυσιολογία Ι, Ανθρώπινη Στάση Κίνηση, Βιομετρία - Βιοπληροφορική, Βιοχημεία, Κοινωνιολογία, Ψυχολογία

Εξάμηνο 2ο
Υποχρεωτικά: Ανατομική - Φυσιολογία ΙΙ, Κινησιολογία, Νοσολογία - Παθολογία, Τεχνικές Θεραπευτικής Μάλαξης, Ορθοπεδική

Εξάμηνο 3ο
Υποχρεωτικά: Κινησιοθεραπεία, Ηλεκτροθεραπεία, Βιολογική Μηχανή, Αναπνευστική Φυσικοθεραπεία, Νευρολογία - Νευροφυσιολογία, Στοιχεία Διαγνωστικής Απεικόνισης

Εξάμηνο 4ο
Υποχρεωτικά: Τεχνικές κινητοποίησης Αρθρώσεων & Μαλακών Μορίων, Κλινική Άσκηση Ι, Υδροθεραπεία, Φυσικοθεραπευτική Αξιολόγηση, Φυσικοθεραπεία σε Παθήσεις Κακώσεις του Κυκλοφοριακού Συστήματος
Επιλογής Υποχρεωτικά: Δεοντολογία, Οικογενειακός Προγραμματισμός

Εξάμηνο 5ο
Υποχρεωτικά: Τεχνικές Νευρομυϊκής Επανεκπαίδευσης, Κλινική Άσκηση ΙΙ, Ορολογία Ξένης Γλώσσας, Φυσ/πεία σε παθήσεις Κακώσεις του Μυοσκελετικού Συστήματος, Παιδιατρική
Επιλογής Υποχρεωτικά: Προσθετική - Ορθωτική - Βοηθήματα, Φυσιοθεραπεία στη Χειρουργική, Φυσικοθεραπεία στη Γηριατρική

Εξάμηνο 6ο
Υποχρεωτικά: Κλινική Άσκηση ΙΙΙ, Φυσικ/πεία σε παθήσεις Κακώσεις του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος, Φυσικ/πεία σε Παθήσεις Κακώσεις του Περιφερειακού Νευρικού Συστήματος, Μεθοδολογία της Έρευνας στη Φυσικοθεραπεία
Επιλογής Υποχρεωτικά: Πληροφορική, Αρχές Οικολογίας

Εξάμηνο 7ο
Υποχρεωτικά: Κλινική Άσκηση IV, Προληπτική Φυσικοθεραπεία/Εργονομία, Φυσικοθεραπεία στην Αθλιατρική
Επιλογής Υποχρεωτικά: Πρώτες βοήθειες, Διατροφή και Θρεπτική Αξία Τροφίμων, Φυσικ/πεία στην Παιδιατρική, Φυσικ/πεία στην Μαιευτική-Γυναικολογία-Ουρολογία, Ειδική Φυσική Αγωγή

Εξάμηνο 8ο
Υποχρεωτικά: Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση

Εκπαιδευτικές προοπτικές: Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων του Τμήματος Φυσικοθεραπείας ορίζονται από το ως άνω Π.Δ., που προβλέπει ότι οι απόφοιτοι αυτοί φέρουν τον επαγγελματικό τίτλο "Φυσικοθεραπευτές ή Φυσιοθεραπευτές" και απασχολούνται, είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με τους γιατρούς, μετά από σχετική ιατρική διάγνωση, με την πρόληψη, βελτίωση και αποκατάσταση παθολογικών καταστάσεων, συγγενών και επίκτητων, καθώς και τραυματικών βλαβών που προκαλούν διαταραχές στο ερειστικό, μυϊκό, νευρικό, αναπνευστικό και καρδιαγγειακό σύστημα.
Έχουν δικαίωμα απασχόλησης στο δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, στον ιδιωτικό τομέα ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες, μπορούν δε να ιδρύσουν ιδιωτικά εργαστήρια Φυσικοθεραπείας κατά τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας (Π.Δ.29/87). Η άσκηση του επαγγέλματος προϋποθέτει απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, που χορηγείται από τις υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας - Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν ν' απασχοληθούν:
στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα σε νοσοκομεία, κέντρα υγείας, κλινικές, υγειονομικές υπηρεσίες, ασφαλιστικά ταμεία και θεραπευτήρια,
σε ερευνητικά κέντρα, κέντρα αποκατάστασης, σε αθλητικές ομοσπονδίες και συλλόγους, σε ιδιωτικά εργαστήρια φυσικοθεραπείας, σε ιαματικές πηγές-υδροθεραπείας και σε κέντρα κοινοτικής προληπτικής,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teithe.gr/cgi-bin/stfysiotherapeias.cgi