Τμήμα Οδοντιατρικής
Ανήκει στη: Ανεξάρτητα Τμήματα Επιστημών Υγείας
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Θηβών 2, 11527, Αθήνα, Ισόγειο και 1ος όροφος Νέας Πτέρυγας Οδοντιατρικής Σχολής

Οδοντίατρος

Σκοπός των τμημάτων είναι η παροχή γνώσεων σχετικών με την πρόληψη, την αντιμετώπιση και την αποκατάσταση προβλημάτων της οδοντοστοιχίας, της στοματικής κοιλότητας και του στοματογναθικού συστήματος του ανθρώπου.
Στόχος του Προγράμματος Σπουδών είναι να εκπαιδεύσει τον κάθε φοιτητή Οδοντιατρικής έτσι ώστε όταν τελειώσει να έχει, εκτός από τις απαραίτητες επιστημονικές γνώσεις και εφόδια για την άσκηση της γενικής οδοντιατρικής, τα παρακάτω 4 χαρακτηριστικά γνωρίσματα που διαφοροποιούν τις γνώσεις του και τον κάνουν έναν ολοκληρωμένο επιστήμονα έτοιμο να ασκήσει το λειτούργημα του στην κοινωνία.
Τα 4 αυτά χαρακτηριστικά γνωρίσματα του απόφοιτου της Οδοντιατρικής, πρέπει να είναι:
-Βιολογικές βάσεις
-Προληπτική κατεύθυνση
-Κοινωνική ευαισθησία
-Έφεση για συνεχή ενημέρωση και βελτίωση

Τα διδασκόμενα μαθήματα ταξινομούνται σε τρεις ομάδες:
1. Μαθήματα Βασικών Επιστημών
2. Ιατροβιολογικά και Ιατρικά μαθήματα
3. Ειδικά Οδοντιατρικά μαθήματα

Μαθήματα Βασικών Επιστημών:
Ιατρική Χημεία, Ιατρική Φυσική, Γενική Βιολογία - Γενετική, Ιατροβιολογικά και Ιατρικά μαθήματα,,
Περιγραφική Ανατομική, Γενική Ιστολογία και Εμβρυολογία, Φυσιολογία, Βιοχημεία, Φαρμακολογία, Βιοστατιστική, Επιδημιολογία και Προληπτική Ιατρική, Γενική Μικροβιολογία και Ανοσολογία, Παθολογική Ανατομική, Ειδική Νοσολογία, Ωτορρινολαρυγγολογία, Ειδικά Οδοντιατρικά μαθήματα

1ος Τομέας:
Ορθοδοντική Ι, ΙΙ, Παιδοδοντία Ι, ΙΙ, Εισαγωγή στην Οδοντιατρική και Κοινωνική Οδοντιατρική,
Προληπτική Οδοντιατρική, Κοινωνική Οδοντιατρική

2ος Τομέας:
Οδοντική Χειρουργική Ι, ΙΙ, Ενδοδοντία Ι, ΙΙ, Περιοδοντολογία Ι, ΙΙ, Παθολογία των Σκληρών Οδοντικών Ουσιών, Οδοντική Μορφολογία και Εισαγωγή στη Σύγκλειση

3ος Τομέας:
Ακίνητη Προσθετική Ι, ΙΙ, Κινητή Προσθετική Ι, ΙΙ, Οδοντιατρικά Βιοϋλικά,
Φυσιολογία Στοματογναθικού Συστήματος

4ος Τομέας:
Διαγνωστική και Ακτινολογία Ι, ΙΙ, Στοματολογία Ι, ΙΙ, Γναθοπροσωπική Χειρουργική Ι, ΙΙ, Οδοντιατρική Αναισθησία, Στοματική Χειρουργική Ι, ΙΙ, Ιστολογία και Εμβρυολογία Στόματος

Προαπαιτούμενα Μαθήματα

Προκειμένου ο φοιτητής του 7ου εξαμήνου να κάνει έναρξη της κλινικής του άσκησης, απαραίτητη προϋπόθεση είναι η επιτυχής εξέταση του στο αντίστοιχο μάθημα που χαρακτηρίζεται σαν προαπαιτούμενο.
Τα προαπαιτούμενα μαθήματα είναι:
Διαγνωστική και Ακτινολογία Στόματος του 3ου εξαμήνου για το αντίστοιχο μάθημα του 8ου εξαμήνου.
-Οδοντιατρική Αναισθησία του 5ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση γενικά, που αρχίζει στο 7ο εξάμηνο.
-Ορθοδοντική Ι του 4ου εξαμήνου για την Ορθοδοντική ΙΙ του 7ου εξαμήνου.
-Οδοντική Χειρουργική Ι του 5ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στην Οδοντική Χειρουργική ΙΙ του 7ου εξαμήνου.
-Περιοδοντολογία Ι του 5ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στην Περιοδοντολογία ΙΙ του 7ου εξαμήνου.
-Κινητή Προσθετική Ι του 5ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στην Κινητή Προσθετική ΙΙ του 7ου εξαμήνου.
-Ακίνητη Προσθετική Ι του 6ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στην Ακίνητη Προσθετική ΙΙ του 7ου εξαμήνου.
-Στοματική Χειρουργική Ι του 6ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στη Στοματική Χειρουργική ΙΙ του 7ου εξαμήνου.
-Ενδοδοντία Ι του 5ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στην Ενδοδοντία ΙΙ του 7ου εξαμήνου.
-Παιδοδοντιατρική Ι του 7ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στην Παιδοδοντιατρική ΙΙ του 9ου εξαμήνου.
-Γναθοπροσωπική Χειρουργική Ι του 8ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στη Γναθοπροσωπική
-Χειρουργική ΙΙ του 9ου εξαμήνου
-Στοματολογία Ι του 7ου και 8ου εξαμήνου για την κλινική άσκηση στη Στοματολογία ΙΙ του 9ου εξαμήνου.

Κατευθύνσεις: Δια νόμου αναγνωρίζονται 2 ειδικότητες:
Α. Ορθοδοντικής
Β. Γναθοχειρουργικής
Ταυτόχρονα υφίστανται οι εξειδικεύσεις με τίτλους σπουδών αλλοδαπής και ημεδαπής της:
Προσθετολογίας, Ενδοδοντίας, Περιοδοντολογίας, Οδοντιατρικών Βιουλικών, Παιδοδοντίας, Στοματολογίας, Ακτινολογίας κ.ά.

Επαγγελματικές προοπτικές: Για την άσκηση του επαγγέλματος είναι απαραίτητη η άδεια από το Υπουργείο Υγείας. Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε νοσοκομεία, σε κλινικές, κέντρα υγείας, δημόσιες υπηρεσίες υγιεινής, ασφαλιστικούς οργανισμούς και ταμεία,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες (σε δικό τους Οδοντιατρείο),
με την επιστημονική έρευνα στον τομέα της ειδικότητάς τους.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.dent.uoa.gr/