Τμήμα Νοσηλευτικής
Διεύθυνση: 3o χιλ. Παλιάς Εθνικής Οδού Αθηνών-Λαμίας, 35100 Λαμία
Φαξ:

Νοσοκόμος-Νοσηλευτής

Σκοπός του Τμήματος είναι η ανάδειξη στελεχών ικανών να ασχοληθούν με τον σχεδιασμό, την εποπτεία, τον έλεγχο παροχής νοσηλευτικών υπηρεσιών σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς υγείας καθώς και στον τομέα της προληπτικής ιατρικής και της αποκατάστασης της υγείας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομική Ι, Φυσιολογία Ι, Βιοχημεία, Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Βιομετρία, Μικροβιολογία, Υγιεινή, Νοσ. Α1 (Εισαγωγή), Φαρμακολογία Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομική ΙΙ, Φυσιολογία ΙΙ, Εξελ. Ψυχολογία, Γενετική, Πληροφορική, Υγιεινή, Νοσ. Β1 (Ρόλος), Νοσ. Β2 (Β. Αρχ.), Φαρμακολογία ΙΙ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Παθολογική Φυσιολογία, Νοσολογία Ι, Χειρουργική Ι, Ξένη Γλώσσα Ι, Νοσ. Γ1 (Δεοντ.), Νοσ. Γ2 (Παρ. Χ).
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Νοσολογία ΙΙ, Χειρουργική ΙΙ, Ορθ/κη Τραυματ., Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Νοσημευτική Δ1.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Παιδιατρική, Μαιευτ. Γυν/γία, Επιδημιολογία, Α' Βοήθειες, Νοσ. Ε1 (Παιδ.), Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ, Διαιτ/κή – Διατρ.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Γεροντολ. Γηρ., Ψυχ/κη – Νευρολ., Ξένη Γλώσσα IV, Νοσ. ΣΤ1, Νοσ. ΣΤ2, Νοσ. ΣΤ3, Νοσ. ΣΤ4 (Μεθ. Διδ), Οικον. Υγείας.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Νοσ. Ζ1, Νοσ. Ζ2 (Κοιν.), Νοσ. Ζ3 (Σεμιν.), Νοσ. Ζ4 (Διοικ), Νοσ. Ζ5 (Αγ. Υγ.).
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Νοσηλευτικής Κατεύθυνσης
Καρδιολογική Νοσ/κη, Ογκολογική Νοσ/κη.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Οι πτυχιούχοι μπορούν να εργασθούν μετά την απόκτηση άδειας εξάσκησης επαγγέλματος που χορηγείται από τις αρμόδιες Υπηρεσίες των Υπουργείων Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα-σε νοσοκομεία, κέντρα υγείας, αγροτικά ιατρεία, σε σχολικά ιατρεία, ιατρεία Ιδρυμάτων και Δημοσίων Οργανισμών, σε Υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας,
στον ιδιωτικό τομέα - σε νοσηλευτικά ιδρύματα, σε γηροκομεία, σε επιχειρήσεις ή σε οργανισμούς που απασχολούν επαγγελματίες υγείας,
ως ρκπαιδευτικοί στην Β' βάθμια, Γ' βάθμια και αδιαβάθμητη νοσηλευτική εκπαίδευση,
σε υπηρεσίες Ν.Π.Δ.Δ. και Ν.Π.Ι.Δ.
ως ελεύθεροι επαγγελματίες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teilam.gr/departments/sxoles.php