Τμήμα Νοσηλευτικής
Πόλη: Ιωάννινα
Διεύθυνση: 4ο χιλ. Εθνικής Οδού, 45000 Ιωάννινα

Νοσοκόμος-Νοσηλευτής

Σκοπός του Τμήματος είναι η ανάδειξη στελεχών ικανών να ασχοληθούν με τον σχεδιασμό, την εποπτεία, τον έλεγχο παροχής νοσηλευτικών υπηρεσιών σε δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς υγείας καθώς και στον τομέα της προληπτικής ιατρικής και της αποκατάστασης της υγείας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομία Ι, Φυσιολογία Ι, Βιοχημεία, Ψυχολογία, Βιομετρία, Μικροβιολογία, Υγιεινή Ι, Νοσηλευτική ΑΙ, Φαρμακολογία Ι, Κοινωνιολογία.
Μαθήματα Επιλογής Ανοσολογία, Πρόληψη Ατυχημάτων.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομία ΙΙ, Φυσιολογία ΙΙ, Εξελικτική Ψυχολογία, Γενετική, Πληροφορική, Υγιεινή ΙΙ, Νοσηλευτική ΒΙ, Νοσηλευτική ΒΙΙ, Φαρμακολογία ΙΙ.
Μαθήματα Επιλογής Ουρολογία, Καρδιολογία.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Παθολογία - Φυσιολογία, Νοσολογία Ι, Χειρουργική Ι, Ξένη Γλώσσα Ι, Νοσηλευτική ΓΙ, Νοσηλευτική ΓΙΙ.
Μαθήματα Επιλογής Ψυχοπαθολογία, Ρευματολογία.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Νοσολογία ΙΙ, Χειρουργική ΙΙ, Ορθοπεδική -Τραυματολογία, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Νοσηλευτική Δ.
Μαθήματα Επιλογής Ογκολογία, Οικογενειακός Προγραμματισμός.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Παιδιατρική, Μαιευτική - Γυναικολογία, Επιδημιολογία, Πρώτες Βοήθειες, Νοσηλευτική ΕΙ, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ, Διαιτητική-Διατροφή.
Μαθήματα Επιλογής Αξονική Τομογραφία - Υπέρηχοι, Ιατροδικαστική.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Γεροντολογία - Γηριατρική, Ψυχιατρική - Νευρολογία, Ξένη Γλώσσα IV, Νοσηλευτική ΣΤΙ-ΣΤΙΙ-ΣΤΙΙΙ-ΣΤIV, Οικονομία της Υγείας.
Μαθήματα Επιλογής Γναθοπροσωπική, Ιστοπαθολογία.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Νοσηλευτική ΖΙ-ΖΙΙ-ΖΙΙΙ-ΖIV-ΖV.
Μαθήματα Επιλογής Καρδιολογική Νοσηλευτική, Ογκολογική Νοσηλευτική.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Οι πτυχιούχοι μπορούν να εργασθούν μετά την απόκτηση άδειας εξάσκησης επαγγέλματος που χορηγείται από τις αρμόδιες Υπηρεσίες των Υπουργείων Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα-σε νοσοκομεία, κέντρα υγείας, αγροτικά ιατρεία, σε σχολικά ιατρεία, ιατρεία Ιδρυμάτων και Δημοσίων Οργανισμών, σε Υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας,
στον ιδιωτικό τομέα - σε νοσηλευτικά ιδρύματα, σε γηροκομεία, σε επιχειρήσεις ή σε οργανισμούς που απασχολούν επαγγελματίες υγείας,
ως ρκπαιδευτικοί στην Β' βάθμια, Γ' βάθμια και αδιαβάθμητη νοσηλευτική εκπαίδευση,
σε υπηρεσίες Ν.Π.Δ.Δ. και Ν.Π.Ι.Δ.
ως ελεύθεροι επαγγελματίες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://nursing.ioa.teiep.gr/