Τμήμα Μαιευτικής
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Λεωφ. Καβάλας και Μητροδώρου 24, 10441 Αθήνα

Μαιευτής - Μαία

Σκοπός του Τμήματος είναι η εκπαίδευση επιστημόνων που σε συνεργασία με τους Μαιευτήρες - Γυναικολόγους, θα προσφέρουν φροντίδες και συμβουλές στις εγκύους και θα τις βοηθούν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, του τοκετού και της λοχείας τους. Εάν χρειασθεί, μπορούν να περατώσουν μόνοι τους φυσιολογικούς τοκετούς, χωρίς την παρουσία και την βοήθεια Ιατρών.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομική Ι, Φυσιολογία Ι, Κοιν. Υγιεινή Ι, Βιοχημεία, Δεοντολογία, Κοινωνιολογία, Ψυχολογία, Βιομετρία, Μικροβιολογία, Ξένη Γλώσσα Ι, Διαιτητική, Νοσηλευτική Ι.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομική ΙΙ, Φυσιολογία ΙΙ, Κον. Υγιεινή ΙΙ, Γενική Φαρμακολογία, Νοσολογία Ι, Γενική Χειρουργική, Αιματολογία Τρ. Αίματος, Ξένη Γλώσσα ΙΙ, Ω.Ρ.Λ., Ιστοπαθολογία, Ραδιολογία- Ακτινολογία, Οφθαλμολογία, Νοσηλευτική ΙΙ.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Νοσολογία ΙΙ, Νοσολογία ΙΙΙ, Πρώτες Βοήθειες, Ψυχολογία Ασθενών, Ειδικές Δίαιτες, Ορθοπεδική, Παιδιατρική, Δερματολογία, Ξένη γλώσσα ΙΙΙ, Νοσηλευτική ΙΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαιευτική Ι, Γυναικολογία Ι, Νεογνολογία Ι, Αρχές Νοσοκομειακής Διοίκησης, Ειδική Φαρμακολογία, Νομοθεσία Επαγγέλματος, Ξένη Γλώσσα-Ορολογία, Νοσηλευτική IV.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαιευτική II, Γυναικολογία II, Νεογνολογία II, Γενετική, Αναισθησιολογία, Νευρολογική Ψυχιατρική, Νοσηλευτική V.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαιευτική III, Οικογενειακός Προγραμματισμός, Εθνικό Σύστημα Υγείας, Σεμινάριο (Κομπιούτερ - Έρευνα), Νοσηλευτική VI.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στον δημόσιο τομέα-σε μαιευτήρια, νοσοκομεία, κέντρα υγείας,
σε ιατρεία ιδρυμάτων και δημοσίων οργανισμών, σε υγειονομικούς σταθμούς, σε αγροτικά ιατρεία, σε τμήματα οικογενειακού προγραμματισμού,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες και/ή να ιδρύσουν δικό τους ιατρείο (με την προϋπόθεση να έχουν ασκήσει επί διετία τις δραστηριότητες τους, σύμφωνα με το αντικείμενο εκπαίδευσης σε νοσοκομείο ή άλλο ίδρυμα υγείας αναγνωρισμένο για το σκοπό αυτό και μετά τη χορήγηση σχετικής άδειας από το Υπουργείο Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων),
ως καθηγητές στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiath.gr/seyp/midwifery/index.html