Τμήμα Λογοθεραπείας
Τηλέφωνο: 2610 369160, 319175
Φαξ: 2610- 369167

Λογοθεραπευτής

Σκοπός του Τμήματος είναι η εκπαίδευση των σπουδαστών στην θεωρητική και πρακτική διάγνωση για να ασχοληθούν με την αποκατάσταση του λόγου και της ακοής, με την βοήθεια των επιστημών της Βιολογίας, Φυσικής και Ιατρικής.

Εξάμηνο 1ο
Φωνητική, Γλωσσική Ανάπτυξη, Εξελικτική Ψυχολογία (βρεφ-Παιδ-εφηβ-γήρανση), Ανατομία-Φυσιολογία Ακοής, Ομιλίας, Λόγου, Παιδιατρική, Γλωσσολογία, Εισαγωγή στους Η/Υ και στη Στατιστική, Αγγλικά-1, Αγγλικά για αρχαρίους

Εξάμηνο 2ο
Φωνολογική Ανάπτυξη και Διαταραχές, Αναπτυξιακές Γλωσσικές Διαταραχές, Ψυχοφυσιολογία Ακοής, Ομιλίας, Λόγου, Νευροανατομία- Νευροφυςιολογία, Στατιστική για τις Επιστήμες Συμπεριφοράς, Αγγλικά-2, Εισαγωγή στη Κοινωνική Εργασία

Εξάμηνο 3ο
Ακοολογία, Θέματα Κλινικής Ψυχολογίας: Συμπεριφορισμός-Τροποποίηςη της Συμπεριφοράς, Κλινική Νευροψυχολογία, Κλινικά Θέματα Λογοπαθολογίας, Γλωσσικές Διαταραχές στη Σχολική Ηλικία – Μαθησιακές Δυσκολίες, Αγγλικά-3, Αρχές Δικαίου

Εξάμηνο 4ο
Αποκαταστ. Ακοολογία, Ψυχογλωσσολογία, Μεθοδολογία ΄Ερευνας στις Επιστήμες Συμπερ., Διαταραχές της Φώνησης, Γνωστική Ψυχολογία, Διαγνωστικά Θέματα Λογοπαθολογίας, Κλινική 'Ασκηση-1, Αγγλικά-4, Αρχές Οικονομικής

Εξάμηνο 5ο
Διαταραχές της Ροής της Ομιλίας (Τραυλισμός), Διαταραχές Επικοιν. Ατόμων με Κρανιοπρος. Ανωμαλίες, Νευρογλωσσολογία, Νοηματική Γλώσσα, Διαταραχές της κατάποσης-Δυσφαγία, Συμπεριφορική Νευρολογία, Κλινική 'Ασκηση-2, Αγγλικά-5

Εξάμηνο 6ο
Διαταραχές Eπικοιν. Ατόμων με Αφασίες & Συναφείς Διαταραχές, Διατ. Επικοιν. Ατόμων με ΕγκεφαλικήΠαράλυση, Νευρογενείς Διαταραχές Επικοινωνίας, Διατ. Επικοιν. Ατόμων με Λαρυγγεκτομή, Μαθησιακές Διαταραχές-Δυσλεξίες, Κλινική Άσκηση - 3, Αγγλικά-6

Εξάμηνο 7ο
Κοινωνιογλωσσολογία - Διαλεκτολογία, ΘέματαΨυχοπαθολογίαςΣυμβουλευτική στις Διαταραχές της Επικοιν., Αποκατάσταση Γνωστικών Λειτουργιών, Νευρογενείς Κινητικές Διαταραχές της Ομιλίας, Εφαρμογές Η/Υ και Νέων Τεχνολογιών στη Λογοπαθολογία, Κλινική Άσκηση-4, Αγγλικά-7, Κλινική Ηθική και Δεοντολογία

Εξάμηνο 8ο
Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση (20 ώρες)

Επαγγελματικές προοπτικές: Η περιγραφή που ακολουθεί αποτελεί τον κατάλογο των Επαγγελματικών Δικαιωμάτων των αποφοίτων που έχει κατατεθεί στα αρμόδια όργανα του ΥΠΕΠΘ προς έγκριση.
Μετά την ολοκλήρωση των τετραετών σπουδών τους, οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας αποκτούν τις απαραίτητες επιστημονικές και κλινικές γνώσεις και ικανότητες, ως Λογοθεραπευτές (ή Λογοπαθολόγοι ή Ειδικοί των Διαταραχών της Επικοινωνίας ), ώστε να δύνανται να αποσχοληθούν σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου της Λογοθεραπείας είτε ως αυτοαπασχολούμενοι είτε ως υπεύθυνοι ή στελέχη σχετικών επιχειρήσεων, οργανισμών, σχολείων, νοσοκομείων. ιδρυμάτων και άλλων υπηρεσιών. Ειδικότερα, οι Λογοθεραπευτές Πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας:
Έχουν δικαίωμα απασχόλησης ως στελέχη στον ιδιωτικό και τον δημόσιο τομέα (ΥΠΕΠΘ, Υπουργείο Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων) όπως αυτός προσδιορίζεται από την εκάστοτε νομοθεσία και τις ισχύουσες διατάξεις.
Δύνανται να ασκήσουν τις δραστηριότητες τους, ήτοι, πρόσληψη, αξιολόγηση, διάγνωση, θεραπεία και επιστημονική έρευνα των διαταραχών της επικοινωνίας, καθώς και των διαταραχών της κατάποσης στους παρακάτω φορείς.
· Σε κέντρα αποκατάστασης
· Σε κέντρα υγείας
· Σε κέντρα ψυχικής υγιεινής
· Σε νοσοκομεία (σε αντικαρκινικές, ατυχημάτων και φυσικής ιατρικής, γηριατρικές, νευρολογικές, οδοντιατρικές- ορθοδοντικές, παιδιατρικές, πνευμονολογικές , ψυχιατρικές, ωτορινολαρυγγολογικές κλινικές)
· Σε εξωτερικά ιατρεία νοσοκομείων
· Σε γηροκομεία και κέντρα φροντίδας ηλικιωμένων
· Στον τομέα της εκπαίδευσης (πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια-δημόσια και ιδιωτική)
· Σε βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς
· Σε ειδικά σχολεία και ιδρύματα για άτομα με μαθησιακές δυσκολίες, νοητική υστέρηση, διάφορα σύνδρομα, αυτισμό, ψυχικές-συναισθηματικές διαταραχές, βαρηκοϊα και κώφωση .
· Σε ομάδες στήριξης ατόμων με προβλήματα επικοινωνίας (φωνής, ομιλίας, λόγου, ειδικές ανάγκες, κ.α) σε ιδιωτική βάση.
Η παρέμβαση των Πτυχιακών του Τμήματος Λογοθεραπείας δύναται να λάβει τη μορφή θεραπείας έμμεσης, ατομικής ή ομαδικής, με στόχο να οδηγήσει τον ασθενή, ανάλογα με τις δυνατότητες του, στο μέγιστο δυνατό επίπεδο λειτουργίας και την επίτευξη και διατήρηση ενός ανεξάρτητου και αξιοπρεπείς τρόπου ζωής στο προσωπικό, επαγγελματικό και κοινωνικό του περιβάλλον. Η θεραπευτική παρέμβαση των Πτυχιούχων του Τμήματος Λογοθεραπείας δύνανται επίσης να διεξαχθεί στα πλαίσια συνεργασίας διεπιστημονικής ομάδας στην περίπτωση που ο ασθενής παρουσιάζει ταυτόχρονα ιατρικά, ψυχοκοινωνικά ή προβλήματα συμπεριφοράς τα οποία προκάλεσαν, ακολούθησαν ή συνέπεσαν με τα προβλήματα φωνής, ομιλίας, λόγου ή κατάποσης.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teipat.gr/pages/logo/logoth.htm