Τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνα & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω
Τηλέφωνο: 210 5385610-11

Σκοπός του Τμήματος είναι να εκπαιδεύσει ειδικούς, οι οποίοι θα μπορούν να συνεργάζονται με Ιατρούς ορισμένων ειδικοτήτων (Μικροβιολόγους, Βιοχημικούς και Παθολογοανατόμους) και να διενεργούν χημικές, αιματολογικές και μικροβιολογικές αναλύσεις.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομική Ι, Φυσιολογία Ι, Γενική Μικροβιολογία, Πειραματόζωα, Μαθηματικά, Ιατρική Φυσική Ι, Ανόργανη Χημεία, Ιστορία Ιατρικής.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανατομική ΙΙ, Φυσιολογία ΙΙ, Βιομετρία - Βιοστατιστική, Βιοχημεία, Ιατρική Φυσική ΙΙ, Οργανική Χημεία, Ξένη Γλώσσα Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ιστοπαθολογία Ι, Αιματολογία - Αιμοδοσία Ι, Θρεπτικά Υποστρώματα, Τεχνολογία Οργάνων, Κλινική Χημεία Ι, Αιμοληψία, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ιστοπαθολογία ΙΙ, Αιματολογία - Αιμοδοσία ΙΙ, Ιατρική Μικροβιολογία Ι, Κλινική Χημεία ΙΙ, Αρχές Πληθυσμιακής Υγιεινής, Εισαγωγή στην Κοινωνιολογία, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ιστοπαθολογία ΙΙΙ, Αιματολογία - Αιμοδοσία ΙΙΙ, Ιατρική Μικροβιολογία ΙΙ, Κλινική Χημεία ΙΙΙ, Πρώτες Βοήθειες, Εθνικά Συστήματα Υγείας, Δεοντολογία Επαγγέλματος, Ξένη Γλώσσα-Ορολογία.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ανοσολογία, Ιολογία, Μυκητολογία, Παρασιτολογία, Κλινική Χημεία IV, Εργασιακές Σχέσεις, Προγραμματισμός Η/Υ, Σεμινάριο Τελειοφοίτων.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν ν' απασχοληθούν σε:
εργαστήρια (νοσοκομείων, κέντρων υγείας, ασφαλιστικών ιδρυμάτων),
σταθμούς αιμοδοσίας,
φαρμακοβιομηχανίες,
εργαστήρια μικροβιολόγων, βιοχημικών και παθολογοανατόμων ιατρών,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ml.teiath.gr/