Τμήμα Ιατρικής
Πόλη: Πάτρα
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 26500 Πάτρα

Γιατρός

Αποστολή των τμημάτων Ιατρικής είναι η ανάδειξη επιστημόνων ικανών να ασχολούνται με την εφαρμογή μεθόδων για την πρόληψη, διάγνωση και θεραπεία των ασθενειών του ανθρώπου.

Τα μαθήματα κάθε έτος διδάσκονται σε 2 εξάμηνα. Η εκπαίδευση των φοιτητών γίνεται με τις θεωρητικές παραδόσεις των μαθημάτων, τις φροντιστηριακές ασκήσεις, τις εργαστηριακές ασκήσεις και τις κλινικές ασκήσεις. H φοίτηση είναι υποχρεωτική στις φροντιστηριακές, εργαστηριακές και κλινικές ασκήσεις ενώ δεν απαιτείται διπλωματική εργασία.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Βιολογία Ι, Φυσική Ι, Φυσική ΙΙ, Χημεία Ι, Χημεία ΙΙ, Μαθηματικά – Στατιστική, Ξένη Γλώσσα
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ Βιολογία ΙΙ, Βιοχημεία Ι, Ανατομία Ι, Ιστολογία - Εμβρυολογία Ι, Φυσιολογία Ι, Ξένη Γλώσσα
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Ανατομία ΙΙ, Ιστολογία - Εμβρυολογία ΙΙ, Βιοχημεία ΙΙ, Φυσιολογία ΙΙ
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Φυσιολογία ΙΙΙ, Υγιεινή Ι, Φαρμακολογία Ι, Μικροβιολογία Ι, Παθολογ. Ανατομική Ι, Ανατομία ΙΙΙ Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής (Επιλέγεται 1 Μάθημα) Βιολογικές Διαφορές, Νευροβιολογία, Μοριακή Φαρμακολογία, Υποκυτταρική Δομή, Ιατρική Τεχνολογία, Ιατρική Πληροφορική, Θέματα Μοριακής Ιατρικής
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ Παθολογική Ανατομική ΙΙ, Ψυχολογία, Φαρμακολογία ΙΙ, Υγιεινή ΙΙ, Μικροβιολογία ΙΙ, Φυσική Εξέταση, Εργαστηριακή Αιματολογία - Αιμοδοσία
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Παθολογική Ανατομική ΙΙΙ, Παθολογία Ι, Παιδιατρική Ι, Χειρουργική Ι, Δερματολογία, Εφαρμοσμένη Πρόληψη Τροχαίων Ατυχημάτων (Μάθημα Επιλογής)
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ Παθολογία ΙΙ, Παιδιατρική ΙΙ, Χειρουργική ΙΙ, Ουρολογία, Ωτορινολαρυγγολογία, Ακτινολογία Ι, Αιματολογικό, Καρδιαγγειακό, Πεπτικό, Νεφρά, Νεογνολογία
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ Μαιευτική - Γυναικολογία, Ψυχιατρική, Οφθαλμολογία, Ορθοπεδική, Νευρικό Σύστημα, Επείγουσα Ιατρική, Ακτινολογία ΙΙ, Ιατροδικαστική και Τοξικολογία (Υποχρεωτικό Μάθημα)
9ο ΕΞΑΜΗΝΟ & 10ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Κλινικές Ασκήσεις– Μαθήματα Παθολογία, Παιδιατρική, Χειρουργική και Μαιευτική Γυναικολογία, Αναισθησιολογία, Οφθαλμολογία, Ακτινολογία, Ορθοπεδική (Μάθημα Επιλογής)
11ο ΕΞΑΜΗΝΟ και 12ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Κλινικές Ασκήσεις– Μαθήματα Παθολογία, Παιδιατρική, Χειρουργική και Μαιευτική Γυναικολογία, Ψυχιατρική, Νευρολογία

Κατ' επιλογήν Κλινικές (Μαθήματα) - Ασκήσεις 9ου, 10ου ή 11ου, 12ου Εξαμήνου
(4 Ασκήσεις Υποχρεωτικές) Ω.Ρ.Λ., Ουρολογία, Οφθαλμολογία, Καρδιολογία, Μικροβιολογία, Παθολογική Ανατομική, Δερματολογία, Αναισθησιολογία, Ορθοπεδική, Αιματολογία, Ενδοκρινολογία, Νεφρολογία, Γαστρεντερολογία, Ρευματολογία, Λοιμωδών Νοσημάτων, Πνευμονολογία, Ογκολογία, Ανοσοαιματολογία, Ακτινοβιολογία - Ακτινοθεραπεία, Ανδρολογία, Αντιμετώπιση Πολυτραυματία, Ψυχοφυσιολογία (Προαιρετικό Μάθημα)

Κατευθύνσεις: Ειδικότητες
Υπάρχουν 37 επίσημα αναγνωρισμένες ειδικότητες, που χωρίζονται σε τρεις τομείς:
Α) Παθολογίας, Β) Χειρουργικής, Γ) Κλινικοεργαστηριακής και εργαστηριακής ιατρικής.

1. Αγγειοχειρουργική 2. Αιματολογία 3. Ακτινοδιαγνωστική 4. Ακτινοθεραπευτική-Ογκολογία 5. Αλλεργιολογία 6. Αναισθησιολογία 7. Γαστρεντερολογία 8. Γενική Ιατρική 9.Δερματολογία-Αφροδισιολογία 10. Ενδοκρινολογία 11. Ιατροδικαστική 12. Ιατρική Εργασίας 13. Καρδιολογία 14. Κοινωνική Ιατρική 15. Κυτταρολογία 16. Μαιευτική-Γυναικολογία 17. Μικροβιολογία (Ιατρική Βιοπαθολογία) 18. Νευρολογία 19. Νευροχειρουργική 20. Νεφρολογία 21. Ορθοπεδική 22. Ουρολογία 23. Οφθαλμολογία 24. Παθολογία 25. Παθολογοανατομία 26. Παιδιατρική 27. Παιδοψυχιατρική 28. Πλαστική-Επανορθωτ. Χειρουργική 29. Πνευμονολογία-Φυματιολογία 30. Πυρηνική Ιατρική 31. Ρευματολογία 32. Φυσική Ιατρική-Αποκατάσταση 33. Χειρουργική Θώρακος 34. Χειρουργική Παίδων 35. Χειρουργική 36. Ψυχιατρική 37. Ωτορινολαρυγγολογία

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι των Τμημάτων Ιατρικής υποχρεούνται να υπηρετήσουν σε αγροτικό ιατρείο, ως γενικοί γιατροί για ένα χρόνο.
Στην συνέχεια θα πρέπει να εργασθούν σε κάποιο νοσοκομείο, όπου και ειδικεύονται στην ειδικότητα που επιθυμούν.
Ο χρόνος ειδίκευσης ποικίλλει ανάλογα με τον κλάδο που έχει επιλέξει ο κάθε ενδιαφερόμενος. Ο χρόνος εκπαίδευσης για την απόκτηση της ειδικότητας κυμαίνεται από 3 έως 7 χρόνια. Όσοι προορίζονται για τις ειδικότητες: Αναισθησιολογίας, Πνευμονοφυματολογίας, Παθολογικής Ανατομίας, Κυτταρολογίας και Πυρηνικής Ιατρικής μπορούν να εκπληρώσουν την υπηρεσία υπαίθρου μετά την ολοκλήρωση της ειδικότητας τους.
Για την άσκηση του επαγγέλματος του γιατρού είναι απαραίτητη η άδεια, η οποία χορηγείται από το Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας.
Οι γιατροί, στη συνέχεια μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
ως νοσοκομειακοί που με πλήρη και αποκλειστική απασχόληση εργάζονται σε νοσοκομείο ή σε κέντρα υγείας,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες, που παρέχουν τις υπηρεσίες τους, στο ιατρείο τους, στο σπίτι των ασθενών, και στις ιδιωτικές κλινικές,
ως έμμισθοι γιατροί οι οποίοι παράλληλα με το ιατρείο τους κατέχουν και μία έμμισθη θέση, που μπορεί να είναι στο δημόσιο ή στον ευρύτερο τομέα του δημοσίου, σε πανεπιστήμια, σε δήμους, σε κοινωφελή ιδρύματα, τράπεζες, ασφαλιστικούς οργανισμούς (Ι.Κ.Α., Τ.Ε.Β.Ε., κ.ά.),
ως γιατροί σε διεθνείς μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς (UNICEF, Γιατροί χωρίς σύνορα κ.ά).

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.med.upatras.gr/