Τμήμα Δημόσιας Υγιεινής
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνα & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω

Επόπτης Δημόσιας Υγείας

Σκοπός του Τμήματος είναι να αναδείξει ειδικούς στην εποπτεία και τον έλεγχο παραγόντων που βλάπτουν την υγεία του ανθρώπου καθώς και στην μεθοδολογία προστασίας και βελτίωσης της περιβαλλοντικής, δημόσιας και κοινωνικής υγείας.

Εξάμηνο 1ο
Μαθήματα Υποχρεωτικά ή Επιλογής Υποχρεωτικά: Ανατομική, Φυσιολογία, Υγιεινή I, Βιομετρία, Γενική μικροβιολογία, Ηλεκτρονικοί υπολογιστές
Μαθήματα Προαιρετικά: Κοινωνιολογία, Ξένη γλώσσα Ι

Εξάμηνο 2ο
Μαθήματα Υποχρεωτικά ή Επιλογής Υποχρεωτικά: Υγιεινή ΙΙ, Υγιεινή διατροφής, Υγιεινή περιβάλλοντος, Ιατρική μικροβιολογία, Μονοθεσία δημόσιας Υγιεινής, Βιοχημεία
Μαθήματα Προαιρετικά: Κοινωνική Ψυχολογία, Ξένη γλώσσα ΙΙ

Εξάμηνο 3ο
Μαθήματα Υποχρεωτικά ή Επιλογής Υποχρεωτικά: Ατομική Υγιεινή, Σχολική Υγιεινή, Υγιεινή επιχειρήσεων Ι, Επιδημιολογία Ι, Παρασιτολογία - Μυκητολογία, Φαρμακολογία
Μαθήματα προαιρετικά: Ειδική Χημεία, Ξένη γλώσσα ΙΙΙ

Εξάμηνο 4ο
Μαθήματα Υποχρεωτικά ή Επιλογής Υποχρεωτικά: Δημόσια Υγιεινή Ι, Νοσοκομειακή Υγιεινή και λοιπών πληθυσμών, Απολύμανση-Αποστείρωση-Εντομολογία-Ζωολογία, Επιδημιολογία ΙΙ, Υγειονομική μηχανική Ι, Μυκητολογία
Μαθήματα προαιρετικά: Ξένη γλώσσα ΙΙΙ

Εξάμηνο 5ο
Μαθήματα Υποχρεωτικά ή Επιλογής Υποχρεωτικά, Δημόσια Υγιεινή ΙΙ, Υγιεινή και ασφάλεια εργασίας Ι, Υγιεινή επιχειρήσεων και τροφίμων ΙΙ, Υγειονομική Πολιτική ΙΙ, Ξένη γλώσσα-Ορολογία, Οικονομία Υγείας & Οργάνωση υπηρεσιών υγιεινής
Μαθήματα Προαιρετικά: Εργασιακές σχέσεις

Εξάμηνο 6ο
Μαθήματα Υποχρεωτικά ή Επιλογής Υποχρεωτικά: Κοινωνική Υγιεινή Ι, Υγιεινή και ασφάλεια εργασίας ΙΙ, Υγιεινή κτηνοτροφικών μονάδων, Αγωγή υγείας, Δεοντολογία Επαγγέλματος
Μαθήματα προαιρετικά: Εργαστηριακές μέθοδοι και τεχνικές (*)

( * ) : Υποχρεωτικό για τους σπουδαστές του ΣΤ' Εξαμήνου ή πτυχίου που επιλέγουν το παλαιό πρόγραμμα
( ** ) : Μόνο για τους σπουδαστές του ΣΤ' Εξαμήνου ή πτυχίου που επιλέγουν το παλαιό πρόγραμμα

Εξάμηνο 7ο
Μαθήματα Υποχρεωτικά ή Επιλογής Υποχρεωτικά: Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές, Φαρμακολογία, Κοινωνική υγιεινή ΙΙ, Ρύπανση εσωτερικών χώρων, Βιομηχανική ρύπανση
ή ( *** ) Υγιεινή καταστροφών, Μεθοδολογία έρευνας

( *** ) : Υποχρεωτική η επιλογή ενός εκ των δύο ζευγών μαθημάτων
1ο ζεύγος : Ρύπανση εσωτερικών χώρων & Βιομηχανική ρύπανση, 2ο ζεύγος: Υγιεινή καταστροφών & Μεθοδολογία έρευνας

Εξάμηνο 8ο
Πτυχιακή εργασία, Πρακτική Άσκηση

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι έχουν δικαίωμα απασχόλησης είτε ως στελέχη υπηρεσιών είτε ως αυτοαπασχολούμενοι στα εξής αντικείμενα και δραστηριότητες:
1. Υπουργείο Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων:
Στις διευθύνσεις υγιεινής για να ασκούν τον υγειονομικό έλεγχο και να συντάσσουν εκθέσεις των πάσης φύσεως επιχειρήσεων των μέσων μεταφοράς της ύδρευσης αποχέτευσης, συλλογής αποκομιδής και διάθεσης απορριμμάτων και υγρών αποβλήτων την καταλληλότητα από άποψη υγιεινής των τροφίμων, ποτών και μεταλλικών νερών, καλλυντικών και απορρυπαντικών, των πηγών προέλευσης αυτών και των υλικών των μέσων και χώρων παραγωγής, επεξεργασίας βιομηχανοποίησης, εμπορίας, συντήρησης, πώλησης και κατανάλωσης αυτών, των σταυλισμών σφαγείων, των κατασκηνώσεων και λουτρικών εγκαταστάσεων.

Στις πάσης φύσεως νοσοκομειακές μονάδες και κέντρα υγείας και στα τμήματα των ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων.

Συμμετέχουν: σε επιδημιολογικές έρευνες συνεργαζόμενοι με άλλους επιστήμονες, στην οργάνωση και εκτέλεση οποιουδήποτε υγειονομικού προγράμματος που καταρτίζεται και πραγματοποιείται από αυτό η άλλα υπουργεία ή οργανισμούς και αποσκοπεί στην αντιμετώπιση εκτάκτων υγιεινολογικών αναγκών της χώρας (επιδημίες, σεισμοί, πλημμύρες κ.λ.π.)
2. Υπηρεσίες προστασίας περιβάλλοντος.
3. Στην τοπική αυτοδιοίκηση (ύδρευση, αποχέτευση, αποκομιδή απορριμμάτων, κοιμητήρια κ.λ.π.)
4. Οργανώνουν, διευθύνουν και εκτελούν υπεύθυνα μυοκτονίες, εντομοκτονίες και πάσης φύσεως απολυμάνσεις ασκώντας ελεύθερο επάγγελμα.
5. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να συμμετέχουν σε ομάδες προστασiας του εργασιακού χώρου που έχουν ως σκοπό την υγιεινή και ασφάλεια των εργαζομένων καθώς και σε ομάδες προστασίας των κλειστών πληθυσμών (σχολεία, ιδρύματα, στρατώνες, φυλακές) από επιδημίες και διατύπωσης όρων υγιεινής και ασφάλειας των σχετικών εγκαταστάσεων.
6. Οι παραπάνω πτυχιούχοι μπορούν να ασκούν υγειονομικό έλεγχο των αθλητικών εγκαrαστάσεων και των όρων υγιεινής διαβίωσης των αθλουμένων.
7. Ασκούν κάθε άλλη επαγγελματική δραστηριότητα που δεν αναφέρεται παραπάνω και προκύπτει από την εξέλιξη στον τομέα της Δημόσιας Υγιεινής.
Οι πτυχιούχοι του αναφερόμενου τμήματος μπορούν να απασχολούνται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και κατάρτισης σε θέματα Ατομικής-Δημόσιας και Κοινωνικής Υγιεινής, διαφώτισης και υγιεινής περιβάλλοντος σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία. Επίσης μπορούν να απασχοληθούν ως μέλη Ερευνητικών Ομάδων σε θέματα της ειδικότητας τους.
Οι πτυχιούχοι του τμήματος ασκούν το επάγγελμα στο πλαίσιο των παραπάνω επαγγελματικών τους δικαιωμάτων μετά την απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, που χορηγείται από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiath.gr/seyp/public_health/tdi_first.htm