Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 45110 Ιωάννινα
Τηλέφωνο: 26510 97265, 97277

Βιολόγος

Το Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών έχει ως αποστολή την καλλιέργεια και προαγωγή της επιστήμης της βιολογίας ,τη θεραπεία γενικότερα των επιστημών ζωής στο περιγραφικό, κυτταρικό και μοριακό επίπεδο , παρέχοντας γνώση και καλλιεργώντας τη βασική εφαρμοσμένη και τεχνολογική έρευνα. Οι φοιτητές εκπαιδεύονται ώστε να έχουν την δυνατότητα να αντιλαμβάνονται μηχανισμούς λειτουργίας έμβιων συστημάτων, να κατανοούν λειτουργικές ανωμαλίες, ασθένειας, ιώσεις, βιοδιεργασίες οικοσυστημάτων και να προωθούν σύγχρονα βιολογικά επιτεύγματα.
Το τμήμα έχει τους εξής τομείς:
Τομέας Ι: Βιολογίας και Τεχνολογίας Φυτών, με έμφαση στην εκμετάλλευση και προστασία του δασικού πλούτου, των φαρμακευτικών φυτών καθώς και τη βιολογική φυτοπροστασία καλλιεργούμενων ειδών.
Τομέας ΙΙ: Βιολογίας και Τεχνολογίας Ζώων, με αιχμή την ιχθυολογία, τις υδατοκαλλιέργειες και τα κτηνοτροφικά είδη.
Τομέας ΙΙΙ: Βιοχημικών Εφαρμογών, έμφαση την αναλυτική βιοχημεία, μεταβολικές διεργασίες, βιοχημική φαρμακολογία και τοξικολογία, ανάπτυξη διαγνωστικών και εμβολίων.
Τομέας ΙV: Μοριακών Βιοεπιστημών, που θα συμπεριλαμβάνουν τεχνολογίες ανασυνδυασμένου DNA, ανάλυση γονιδιωμάτων και μελέτες δομής και αλληλεπιδράσεων βιολογικών μακρομορίων.
Τομέας V: Εφαρμοσμένης Γενετικής, που θα συνδυάζει εφαρμογές κλασσικής γενετικής και γενετικής μηχανικής με στόχο την παραγωγή νέων μικροβιακών, φυτικών ή ζωικών ποικιλιών

Α' Εξάμηνο
Γενική Βιολογία Ι, Γενική και Ανόργανος Χημεία, Μαθηματικές μέθοδοι για Βιολογικές Επιστήμες , Φυσική για Βιολογικές Επιστήμες

Β΄ Εξάμηνο
Γενική Βιολογία ΙΙ, Στατιστικές Μέθοδοι για Βιολογικές Επιστήμες , Οργανική Χημεία, Φυσικοχημεία Βιολογικών Συστημάτων

Γ΄ Εξάμηνο
Εφαρμοσμένη Ζωολογία , Ενόργανη Ανάλυση , Εφαρμοσμένη Βοτανική , Βιοπληροφορική

Δ΄ Εξάμηνο
Φυσιολογία Φυτών , Φυσιολογία Ζώων , Βασική Γενετική , Βιοχημεία Ι

Ε΄ Εξάμηνο
Βιοχημεία ΙΙ, Ιχθυολογία , Εφαρμοσμένη Μικροβιολογία, Εφαρμοσμένη Γενετική , Αναπτυξιακή Βιολογία

ΣΤ΄ Εξάμηνο
Μοριακή Γενετική , Βιοτεχνολογία , Μεταβολική Μηχανική , Μοριακή Βιολογία

Ζ΄ Εξάμηνο
Υδατοκαλλιέργειες , Γενετική Μηχανική , Αγγλική ορολογία , Μοριακή Ανοσολογία, Οικονομικά

Η΄ Εξάμηνο
Διοίκηση Επιχειρήσεων, Επιστήμη Περιβάλλοντος, Εφαρμοσμένη Οικολογία, Επιλογή 1, Επιλογή 2

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ : ΟΙ 7 ΤΟΜΕΙΣ

Θ΄Εξάμηνο
Πτυχιακή Εργασία, Επιλογή 3, Επιλογή 4, Επιλογή 5

Ι΄Εξάμηνο
Πτυχιακή Εργασία, Επιλογή 6, Επιλογή 7, Επιλογή 8

Μαθήματα Επιλογής

Η΄ Εξαμήνου
Περιβαλλοντική Χημεία, Περιβαλλοντική Μικροβιολογία, Λιμνολογία, Γενετική Ανθρώπου - Κλινική Γενετική.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
· ερευνητικά ή διαγνωστικά εργαστήρια,
· φαρμακευτικές εταιρείες,
· οργανισμούς και εκπαιδευτικά ιδρύματα, ή ως βιοτεχνολόγοι σε βιοτεχνολογικές βιοτεχνίες και βιομηχανίες.
· εταιρείες που απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις σε θέματα γεωργικής, φαρμακευτικής και βιομηχανικής βιοτεχνολογίας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.bat.uoi.gr