Τμήμα Αισθητικής και Κοσμητολογίας
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνα & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω

Αισθητικός

Σκοπός του Τμήματος είναι η εκπαίδευση των σπουδαστών στην επιστημονική χρήση μεθόδων, μέσων και τεχνικών που συμβάλλουν στην διατήρηση και βελτίωση της εμφάνισης αλλά και της φυσικής κατάστασης του ανθρώπου, στο μακιγιάζ του προσώπου καθώς και στη θεραπεία ορισμένων παθολογικών καταστάσεων.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Ανατομική Ι, Φυσιολογία Ι, Δερματολογία Ι, Χημεία, Φυσική, Στοιχεία Πληθυσμιακής Υγείας, Κοσμετολογία Ι, Μορφολογία Προσώπου, Μίξη Χρωμάτων, Οργάνωση Καταστήματος -Εργαστηρίου.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Ανατομική ΙΙ, Φυσιολογία ΙΙ, Δερματολογία ΙΙ, Αισθητική Ι, Μακιγιάζ Ι, Κοσμετολογία ΙΙ, Αγγλικά Ι, Γαλλικά Ι.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Δερματολογία ΙΙΙ, Βιοηλεκτροτεχνία, Στοιχεία Ψυχολογίας, Κοσμετολογία ΙΙΙ, Αισθητική ΙΙ, Μακιγιάζ ΙΙ, Κινησιολογία, Δεοντολογία Επαγγέλματος, Αγγλικά ΙΙ, Γαλλικά ΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Δερματολογία IV, Νοσολογία Ι, Αισθητική ΙΙΙ, Μακιγιάζ ΙΙΙ, Αισθητική Γυμναστική Ι, Διατροφή, Διαιτολόγια, Στοιχεία Κοινωνιολογίας, Αγγλικά ΙΙΙ, Γαλλικά ΙΙΙ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Αισθητική IV, Νοσολογία ΙΙ, Αποτρίχωση Ι, Αισθητική Γυμναστική ΙΙ, Μακιγιάζ IV, Αγγλική Ορολογία, Γαλλική Ορολογία.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Νοσολογία ΙΙΙ, Πρώτες Βοήθειες, Αισθητική Γυμναστική ΙΙΙ, Αποτρίχωση ΙΙ, Μακιγιάζ V, Αισθητική V, Αισθητική Χειρουργική, Σεμινάριο Τελειόφοιτων.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα
Πρακτική Άσκηση, Πτυχιακή Εργασία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν :
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
σε μεγάλα κέντρα αισθητικής,
σε νοσοκομειακές μονάδες,
σε δερματολογική ή ενδοκρινολογική ή νευρολογική κλινική σε θέσεις εργασίας της ειδικότητάς τους,
στην τηλεόραση, σε κινηματογραφικές επιχειρήσεις, σε θέατρα για απλό -εξειδικευμένο μακιγιάζ,
σε επιχειρήσεις παρασκευής και πώλησης καλλυντικών,
να συμμετέχουν στην ανάπτυξη και στον έλεγχο των καλλυντικών προϊόντων, για την ποιοτική τους απόδοση από αισθητικής πλευράς,
σε επιχειρήσεις πώλησης καλλυντικών προϊόντων,
σε ερευνητικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiath.gr/seyp/aesthetics/2tmhmagr.htm