Τμήμα Αισθητικής και Κοσμητολογίας
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Σίνδος, 54101 Θεσσαλονίκη

Αισθητικός

Σκοπός του Τμήματος είναι η εκπαίδευση των σπουδαστών στην επιστημονική χρήση μεθόδων, μέσων και τεχνικών που συμβάλλουν στην διατήρηση και βελτίωση της εμφάνισης αλλά και της φυσικής κατάστασης του ανθρώπου, στο μακιγιάζ του προσώπου καθώς και στη θεραπεία ορισμένων παθολογικών καταστάσεων.

Το Τμήμα Αισθητικής έχει ως αποστολή να προάγει την ανάπτυξη και τη μετάδοση των γνώσεων στην τεχνολογία και επιστήμη, που περιλαμβάνει το γνωστικό αντικείμενο της Αισθητικής, με τη διδασκαλία και την εφαρμοσμένη έρευνα και να παρέχει στους φοιτητές τα απαραίτητα εφόδια που εξασφαλίζουν την άρτια εκπαίδευση/κατάρτισή τους για την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.

Η Αισθητική ασχολείται με την πρόληψη και την αποκατάσταση δερματικών προβλημάτων και τη συμπτωματική αποκατάσταση ενδοκρινολογικών προβλημάτων, με τη χρήση των ενδεδειγμένων κατά περίπτωση θεραπευτικών μέσων.

Επίσης, βελτιώνει και καλύπτει αισθητικές βλάβες, με εξειδικευμένες τεχνικές επικάλυψης.

Μαθήματα γενικής υποδομής: Φυσιολογία, Ανατομία, Ανόργανη - Οργανική Χημεία, Ειδικά Θέματα Φυσικής, Κυτταρική - Αναπτυξιακή Βιολογία, Βιοχημεία, Νοσολογία, Πρώτες Βοήθειες, Αγγλικά.

Μαθήματα ειδικής υποδομής: Δερματολογία, Κοσμετολογία, Κινησιολογία, Ενδοκρινολογία, Διαιτολογία - Διατροφή, Αισθητική Χειρουργική, Σεμινάριο.

Μαθήματα ειδικότητας : Αισθητική προσώπου , Μορφολογία και ιδιομορφίες προσώπου, Το χρώμα στο Μακιγιάζ, Αισθητική σώματος, Μακιγιάζ φωτογραφίας, T.V. και κινηματογράφου, Μέθοδοι αποτρίχωσης, Εφαρμογές LASER στην αισθητική, Θεατρικό Μακιγιάζ, Αισθητική Γυμναστική, Ηλεκτροθεραπεία, Τεχνική προσθετικών υλικών.

Μαθήματα Διοίκησης - Οικονομίας - Νομοθεσίας και Ανθρωπιστικών Σπουδών (Δ.Ο.Ν.Α.): Πληροφορική Η.Υ., Δεοντολογία επαγγέλματος, Ψυχολογία και επικοινωνιακές ανθρώπινες σχέσεις, Οργάνωση εργαστηρίου, Μάρκετινγκ.

Τα μαθήματα Δ.Ο.Ν.Α. αποσκοπούν σε ευρύτερο πεδίο γνώσεων.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν :
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
σε μεγάλα κέντρα αισθητικής,
σε νοσοκομειακές μονάδες,
σε δερματολογική ή ενδοκρινολογική ή νευρολογική κλινική σε θέσεις εργασίας της ειδικότητάς τους,
στην τηλεόραση, σε κινηματογραφικές επιχειρήσεις, σε θέατρα για απλό -εξειδικευμένο μακιγιάζ,
σε επιχειρήσεις παρασκευής και πώλησης καλλυντικών,
να συμμετέχουν στην ανάπτυξη και στον έλεγχο των καλλυντικών προϊόντων, για την ποιοτική τους απόδοση από αισθητικής πλευράς,
σε επιχειρήσεις πώλησης καλλυντικών προϊόντων,
σε ερευνητικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Αισθητικής του Τ.Ε.Ι. μπορούν:
- Να αναπτύξουν και να ιδρύσουν Ινστιτούτα και Εργασταστήρια Αισθητικής.
- Να εργαστούν στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα σε:
Νοσοκομεία (στους εξής τομείς: Δερματολογικό, Νευρολογικό ή Ενδοκρινολογικό)
Τηλεοπτικούς Σταθμούς
Στούντιο
Θέατρα (για απλό ή θεατρικό μακιγιάζ)
Εταιρίες καλλυντικών στην παραγωγή και προώθηση καινούργιων προϊόντων, όπως επίσης και στον ποιοτικό έλεγχο
Καταστήματα καλλυντικών
- Να συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης όπως επίσης και να συμμετέχουν σε μεταπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teithe.gr/cgi-bin/staisthitikis