Τμήμα Χημείας
Διεύθυνση: Λεωφ. Κνωσού, 71409 Ηράκλειο
Τηλέφωνο: 2810 393620,393624

Κοσμετολόγος, Χημικός

Σκοπός των τμημάτων είναι η κατάρτιση επιστημόνων ικανών να ασχοληθούν με τη μελέτη και την έρευνα της δομής, της σύνθεσης, και των μετασχηματισμών της οργανικής και ανόργανης ύλης.

Στο πρόγραμμα σπουδών υπάρχουν υποχρεωτικά, και κατ' επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα. Πολλά από τα υποχρεωτικά ή επιλεγόμενα μαθήματα συνοδεύονται από πρακτική εξάσκηση των φοιτητών σε Εργαστήρια, που είναι υποχρεωτική.
Για τη λήψη του πτυχίου χρειάζεται και η εκπόνηση διπλωματικής εργασίας

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Γενική Χημεία Ι, Εργαστήρια γενικής Χημείας Ι, Μαθηματικά Ι, Φυσική Ι, Αγγλικά Ι
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Γενική Χημεία ΙΙ, Εργαστήρια Γενικής Χημείας ΙΙ, Μαθηματικά ΙΙ, Φυσική ΙΙ, Αγγλικά ΙΙ
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οργανική Χημεία Ι, Φυσικοχημεία Ι, Υπολογιστική Χημεία, Εργαστήρια Οργανικής Ι, Αγγλικά ΙΙΙ.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οργανική Χημεία ΙΙ, Φυσικοχημεία ΙΙ, Βιοχημεία Ι, Εργαστήρια Οργανικής ΙΙ Μαθήματα Επιλογής (Επιλέγεται 1 μάθημα)
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Φυσικοχημεία ΙΙΙ, Ανόργανη Χημεία Ι, Βιοχημεία ΙΙ Μαθήματα Επιλογής (Επιλέγονται 2 μαθήματα)
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Οργανική Χημεία ΙΙΙ, Ανόργανη Χημεία ΙΙ, Αναλυτική Χημεία Ι, Εργαστήρια Φυσικοχημείας Μαθήματα Επιλογής (Επιλέγονται 2 μαθήματα)
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Φυσικοχημεία ΙV, Αναλυτική Χημεία ΙΙ, Εργαστήρια Ανόργανης Ι, Εργαστήρια Αναλυτικής Ι Μαθήματα Επιλογής (Επιλέγονται 2 μαθήματα)
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Χημεία Περιβάλλοντος, Εργαστήρια Ανόργανης ΙΙ, Εργαστήρια Αναλυτικής ΙΙ

Σημείωση:Οι φοιτητές του δεύτερου και τρίτου έτους, πέρα από τα υποχρεωτικά μαθήματα ανά εξάμηνο μπορούν να εγγραφούν το πολύ σε δύο (2) ακόμη μαθήματα. Οι φοιτητές του τετάρτου έτους από τα υποχρεωτικά μαθήματα ανά εξάμηνο, μπορούν να εγγραφούν το πολύ σε τρία (3) ακόμη μαθήματα.
Οι προϋποθέσεις για την απόκτηση πτυχίου είναι η συγκέντρωση των απαραίτητων μονάδων (156) από το σύνολο των υποχρεωτικών μαθημάτων και εργαστηρίων (128) και των επτά μαθημάτων επιλογής (28).

Κατευθύνσεις: Α. Ανόργανης Χημείας
Β. Οργανικής Χημείας
Γ. Φυσικής ή Χημείας
Δ. Χημείας Περιβάλλοντος και Αναλυτικής Χημείας
Ε. Βιοχημείας

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
στο Γενικό Χημείο του Κράτους (σε θέσεις σχετικές με τον ποιοτικό έλεγχο εισαγομένων και εξαγόμενων προϊόντων και τον περιβαλλοντικό έλεγχο), και σε σχετικά υπουργεία,
ως ερευνητές στα διάφορα δημόσια ερευνητικά ιδρύματα και ινστιτούτα,
με την βιοχημική ανάλυση σε νοσηλευτικά ιδρύματα και οργανισμούς, σε εργαστήρια νοσοκομείων, κλινικών δημοσίων ή ιδιωτικών,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
σε χημικές βιομηχανίες, σε εργοστάσια παραγωγής τροφίμων, ποτών, φαρμακευτικών προϊόντων, καλλυντικών, πλαστικών, λιπασμάτων,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε δικό τους χημικό εργαστήριο για αναλύσεις κάθε τύπου, εργαστήρια οινολογικού ελέγχου κ.α.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.chemistry.uch.gr/