Τμήμα Φυσικών Επιστημών (Χημείας)
Ανήκει στη: Σχολή Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών
Πόλη: Λευκωσία
Διεύθυνση: Ταχυδρ. Κιβ. 20537, 1678 Λευκωσία
Τηλέφωνο: 357 2 892181
Φαξ: 357 2 339060

Κοσμετολόγος, Χημικός

Σκοπός του τμήματος είναι η προαγωγή της επιστημονικής γνώσης και έρευνας στη Χημεία και η παραγωγή πτυχιούχων υψηλού επιπέδου, που θα στελεχώσουν τη βιομηχανία, τις ιδιωτικές εταιρείες, τις κρατικές υπηρεσίες και την εκπαίδευση και θα βοηθήσουν σημαντικά στην τεχνολογική αναβάθμιση της Κύπρου.

Τo Πρόγραμμα περιλαμβάνει κατά τη διάρκεια τωv τεσσάρων πρώτων εξαμήνων εισαγωγικά μαθήματα στη Χημεία (Οργανική, Ανόργανη, Αναλυτική και Φυσικοχημεία), στη Φυσική, τα Μαθηματικά και τηv Πληροφορική. Κατά τα τελευταία τέσσερα εξάμηνα oι φοιτητές εμβαθύνουν τις γvώσεις τους σε προχωρημένες έννοιες και θέματα της σύγχρονης Χημείας, και εκπονούν Διπλωματική Εργασία.

Εξάμηνο 1ο
Γενική Φυσική I, Εργαστήριo Φυσικής I, Ανόργανη Χημεία I, Εργαστήριο Γενικής Χημείας, Μαθηματικά I

Εξάμηνο 2ο
Μάθημα Προγραμματισμού, Αναλυτική Χημεία I, Εργαστήριο Αναλυτικής Χημείας, Οργανική Χημεία I, Μαθηματικά II

Εξάμηνο 3ο
Φυσικοχημεία I, Αναλυτική Χημεία II, Εργαστήριο Οργανικής Χημείας I, Εργαστήριο Φυσικοχημείας I, Ελεύθερη Επιλογή Ι

Εξάμηνο 4ο
Οργανική Χημεία II, Ανόργανη Χημεία II, Φυσικοχημεία II, Εργαστήριο Ανόργανης Χημείας, Εργαστήριο Οργανικής Χημείας II, Ελεύθερη Επιλογή ΙΙ

Εξάμηνο 5ο
Φυσικοχημεία III, Βιοχημεία I, Οργανική Χημεία III, Εργαστήριο Φυσικοχημείας II, Ελεύθερη Επιλογή ΙΙΙ

Εξάμηνο 6ο
Ανόργανη Χημεία III, Χημεία Τροφίμων, Χημική Τεχνολογία I, Βιοχημεία II, Ελεύθερη Επιλογή ΙV

Εξάμηνο 7ο
Διπλωματική Χημείας I, Χημική Τεχνολογία II, Τμηματική Επιλογή, Τμηματική Επιλογή

Εξάμηνο 8ο
Διπλωματική Χημείας II, Τμηματική Επιλογή, Τμηματική Επιλογή, Τμηματική Επιλογή

Επιλογές για το Τέταρτο Έτος
Οργανομεταλλική Χημεία, Μεταλλοϊόντα στα Βιολογικά Συστήματα, Περιβάλλον και Υγεία, Χημεία Επιφανειών, Κατάλυση, Χημεία Πολυμερών, Προχωρημένα Θέματα Οργανικής Χημείας, Εισαγωγή στη Φαρμακευτική Χημεία, Προχωρημένες Μέθοδοι Ποιοτικής και Ποσοτικής Ανάλυσης, Εφαρμογές Περίθλασης Ακτινών Χ στον Προσδιορισμό Δομής Χημικών Ενώσεων, Περιβαλλοντική Χημεία

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι απόφοιτοι τoυ Τμήματος Χημείας θα μπορούν vα εργοδοτηθούν στηv τοπική βιομηχανία, που είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό χημικής φύσης (πλαστικά, φάρμακα, τρόφιμα, ποτά, ξυλεία, οικοδομικά υλικά, πετρελαιοειδή). Θα μπορούν ακόμη να εργασθούν σε εταιρείες προϊόντων υψηλής τεχνολογίας, σε ιδιωτικά χημικά εργαστήρια, στη δημόσια υπηρεσία, και στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ενώ οι καλύτεροι απόφοιτοι μπορούν να συνεχίσουν σε μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο Κύπρου ή σε πανεπιστήμια του εξωτερικού. Η πορεία της Κύπρου προς την Ευρωπαϊκή Ένωση συνεπάγεται σημαντική αναβάθμιση του ελέγχου ποιότητας όλων των καταναλωτικών αγαθών και τροφίμων, άρα και σημαντική ανάπτυξη του κλάδου της αναλυτικής χημείας, ενώ η νέα βιομηχανική πολιτική και η στροφή προς βιομηχανία υψηλής τεχνολογίας θα δώσει σημαντική ώθηση και στον τομέα της συνθετικής χημείας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ucy.ac.cy/~chemweb/greek/index.html