Τμήμα Φυσικών Επιστημών (Φυσικής)
Ανήκει στη: Σχολή Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών
Πόλη: Λευκωσία
Διεύθυνση: Ταχυδρ. Κιβ. 20537, 1678 Λευκωσία
Τηλέφωνο: 357 2 892180
Φαξ: 357 2 339060

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Φυσικός

Σκοπός του Τμήματος Φυσικής είναι να επιτύχει προαγωγή της επιστημονικής γνώσης και έρευνας στον τομέα της Φυσικής. Το Τμήμα προσφέρει προπτυχιακό πρόγραμμα που οδηγεί σε πτυχίο Φυσικής, καθώς και μεταπτυχιακά προγράμματα που οδηγούν σε Μάστερ και Διδακτορικό. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην εξισορροπημένη μάθηση τόσο στην αίθουσα διδασκαλίας όσο και στο εργαστήριο. Η διδασκαλία αποτελείται κυρίως από διαλέξεις και εργαστηριακά μαθήματα, τα οποία βοηθούνται από σεμινάρια και φροντιστήρια. Οι πρώτοι φοιτητές στη Φυσική εισήχθηκαν το 1993. Κάθε χρόνο εισάγονται περίπου 30 προπτυχιακοί φοιτητές. Εκτός από τις προπτυχιακές σπουδές, το Τμήμα προσφέρει Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα που οδηγεί στην απόκτηση μεταπτυχιακών τίτλων Master και Ph.D. Κάθε χρόνο προκηρύσσονται 10 θέσεις για μεταπτυχιακούς φοιτητές.
Ένας σημαντικός στόχος του Τμήματος Φυσικής είναι η παρουσία του στη διεθνή επιστημονική κοινότητα. Έρευνα διεξάγεται σε περιοχές τόσο της Βασικής όσο και της Εφαρμοσμένης Φυσικής, στη Θεωρία και στο Πείραμα. Μέλη του Τμήματος συμμετέχουν σε διεθνή ερευνητικά προγράμματα και συνεργάζονται με ερευνητικά κέντρα και πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Τα μαθήματα που περιλαμβάνονται στο Πρόγραμμα Σπουδών διαιρούνται σε 5 κατηγορίες:
(1) Βασικά ή Εισαγωγικά Μαθήματα
(2) Μαθήματα Κορμού
(3) Ειδικά Μαθήματα
(4) Υποχρεωτικά Μαθήματα από άλλα Τμήματα
(5) Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής

Τα Βασικά ή Εισαγωγικά Μαθήματα θεωρούνται ως προαπαιτούμενα για τα Μαθήματα Κορμού και είναι όλα υποχρεωτικά. Τα μαθήματα κορμού είναι επίσης υποχρεωτικά και καλύπτουν το μεγαλύτερο φάσμα των γνώσεων που πρέπει να κατέχει ένας Φυσικός στη σημερινή εποχή. Με τη συμπλήρωση των μαθημάτων αυτών οι φοιτητές αρχίζουν να παρακολουθούν ένα ορισμένο αριθμό ειδικών μαθημάτων. Σκοπός των τελευταίων είναι να προσφέρουν ειδικές γνώσεις στους φοιτητές που θα τους χρησιμεύσουν στη διεξαγωγή της Διπλωματικής Εργασίας των δύο τελευταίων εξαμήνων και, γενικότερα, στις περαιτέρω επαγγελματικές τους επιλογές. Όλα τα μαθήματα που προσφέρονται από το Τμήμα είναι 4 δ.μ.

Ανάμεσα στα μαθήματα του προγράμματος περιλαμβάνονται και υποχρεωτικά μαθήματα που προσφέρονται από άλλα τμήματα, όπως το Τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής, το Τμήμα Χημείας και το Τμήμα Ξένων Γλωσσών.

Τέλος, το Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών συμπληρώνεται από άλλα Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής που επιλέγει ο φοιτητής σε συνεννόηση με τον Ακαδημαϊκό του Σύμβουλο.

Εξάμηνο 1ο
Γενική Φυσική I, Εργαστήριο Φυσικής I, Ανόργανη Χημεία I, Εργαστήριο Γενικής Χημείας, Μαθηματικά I

Εξάμηνο 2ο
Γενική Φυσική II, Υπολογ. Μέθοδοι στη Φυσική, Εργαστήριο Φυσικής II, Μαθηματικά II

Εξάμηνο 3ο
Γενική Φυσική III, Μαθηματικές Μέθοδοι Φυσικής Ι, Ηλεκτρομαγνητισμός I, Εργαστήριο Φυσικής III, Ξένη Γλώσσα

Εξάμηνο 4ο
Κλασική Μηχανική ΙΙ, Μαθηματικές Μέθοδοι Φυσικής II, Κβαντομηχανική I, Ηλεκτρομαγνητισμός II, Ξένη Γλώσσα, Ελεύθερη Επιλογή I

Εξάμηνο 5ο
Κβαντομηχανική II, Στατιστική Φυσική & Θερμοδυναμική, Μιγαδική Ανάλυση, Ελεύθερη Επιλογή II

Εξάμηνο 6ο
Φυσική Στερεάς Κατάστασης, Ατομική & Μοριακή Φυσική, Πυρηνική Φυσική, Yπολογιστική Φυσική, Εργαστηριακή Φυσική I

Εξάμηνο 7ο
Βιοφυσική, Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων, Θεωρητική Φυσική, Διπλωματική Εργασία I, Εργαστηριακή Φυσική II, Ελεύθερη Επιλογή IΙI

Εξάμηνο 8ο
Κοσμολογία & Γενική Θεωρία της Σχετικότητας, Ηλεκτρονική Φυσική, Ηλεκτρονικά Συστήματα, Διπλωματική Εργασία II, Ελεύθερη Επιλογή IV

Επαγγελματικές προοπτικές: Απόφοιτοι του Τμήματος Φυσικής μπορούν να εργοδοτηθούν στην τοπική βιομηχανία, σε εταιρείες προϊόντων υψηλής τεχνολογίας, στη δημόσια υπηρεσία, να γίνουν ερευνητές/καθηγητές σε ερευνητικά κέντρα/πανεπιστήμια ή να γίνουν καθηγητές στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Επειδή όμως η μελέτη της Φυσικής, εκτός από τις ειδικές γνώσεις που παρέχει, οδηγεί και στην ανάπτυξη ευρύτερου φάσματος αναλυτικών και υπολογιστικών ικανοτήτων και κριτικού τρόπου σκέψης, απόφοιτοι του Τμήματος μπορούν να εργοδοτηθούν επίσης σε χώρους που δεν έχουν άμεση σχέση με τα γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ucy.ac.cy/phyg/