Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικής Επιστήμης
Τηλέφωνο: 22730 82300, 82015, 82118, 82024-25
Φαξ: 22730 82007, 82009

Αναλογιστής

Το Τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικής Επιστήμης έχει ως στόχο την καλλιέργεια, προαγωγή και μετάδοση της γνώσης, με τη διδασκαλία και έρευνα, στο γνωστικό πεδίο της Στατιστικής και της Αναλογιστικής Επιστήμης και την κατάρτιση επιστημόνων, οι οποίοι χρησιμοποιώντας σύνθετες μαθηματικές μεθόδους, ιδίως της Θεωρίας των Πιθανοτήτων, με μεθόδους άλλων επιστημών, ιδίως οικονομικών, μπορούν να εκτιμήσουν επιχειρηματικούς κινδύνους ή να πάρουν αποφάσεις για την τιμολόγηση αγαθών και υπηρεσιών ή να καταρτίσουν ασφαλιστικά, χρηματοδοτικά ή συνταξιοδοτικά σχέδια ή να προτείνουν επενδυτικές στρατηγικές, με στόχο την αποδοτικότερη λειτουργία του κοινωνικοοικονομικού συστήματος.

Βασική επιδίωξη του νέου Τμήματος είναι ο τυπικός απόφοιτός του να συνδυάζει υψηλές ικανότητες στελέχους επιχείρησης και θετικού επιστήμονα. Για το λόγο αυτό, το Τμήμα είναι ανταγωνιστικό και απαιτητικό και σε συνδυασμό με το υψηλό επίπεδο σπουδών που παρέχει, εξασφαλίζει άριστες επαγγελματικές προοπτικές στους αποφοίτους.

Εξάμηνο 1ο
Απειροστικός Λογισμός Ι, Γραμμική Άλγεβρα, Πληροφορική (Εισαγωγή στα Λειτουργικά Συστήματα και στις Γλώσσες Προγραμματισμού C και C++), Εισαγωγή στην Ασφάλιση, Εισαγωγή στις Πιθανότητες και τη Στατιστική, Αγγλικά Ι, Φυσική Αγωγή

Εξάμηνο 2ο
Απειροστικός Λογισμός ΙΙ, Θεωρία Πιθανοτήτων Ι, Εισαγωγή στα Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά, Στατιστική Ι, Μακροοικονομική Θεωρία, Αγγλικά ΙΙ, Φυσική Αγωγή

Εξάμηνο 3ο
Απειροστικός Λογισμός ΙΙΙ, Θεωρία Πιθανοτήτων ΙΙ, Στατιστική ΙΙ, Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις, Στοχαστικές Διαδικασίες Ι, Επικοινωνιολογία Ι (Δεξιότητες επικοινωνίας), Αγγλικά ΙΙΙ, Φυσική Αγωγή

Εξάμηνο 4ο
Εισαγωγή στην Πραγματική Ανάλυση, Αριθμητική Ανάλυση και Προγραμματισμός, Ανάλυση Παλινδρόμησης, Στοχαστικές Διαδικασίες ΙΙ, Μικροοικονομική Θεωρία, Επικοινωνιολογία ΙΙ (Τεχνικές επικοινωνίας), Φυσική Αγωγή

ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

Εξάμηνο 5ο
Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά Ι, Ασφαλιστικά Μαθηματικά Ι, Martingale Διακριτού και Συνεχούς Χρόνου, Δημογραφία

Εξάμηνο 6ο
Ασφαλιστικά Μαθηματικά ΙΙ, Θεωρία Συλλογικού Κινδύνου, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά ΙΙ, Αντασφάλιση

Εξάμηνο 7ο
Ασφαλιστικά Μαθηματικά ΙΙΙ, Γενικές Ασφαλίσεις Ι, Ανάλυση Χρονοσειρών, Χρηματοοικονομικά Μαθηματικά ΙΙΙ

Εξάμηνο 8ο
Ασφαλιστικά Μαθηματικά ΙV, Γενικές Ασφαλίσεις ΙΙ, Ασφάλειες Ατυχημάτων και Ευθύνης, Συντάξεις, Στοχαστικός Δυναμικός Προγραμματισμός

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ

Εξάμηνο 5ο
Μη-Παραμετρική Στατιστική, Τεχνικές Δειγματοληψίας

Εξάμηνο 6ο
Ακολουθιακή Ανάλυση, Γενικευμένα Γραμμικά Μοντέλα, Στατιστική Bayes

Εξάμηνο 7ο
Μη-Παραμετρική Εκτίμηση, Πολυμεταβλητή Ανάλυση, Εφαρμοσμένη Στατιστική, Διοίκηση Κινδύνου

Εξάμηνο 8ο
Στατιστικός Ποιοτικός Έλεγχος, Τεχνικές Προσομοίωσης

Επαγγελματικές προοπτικές: Το Επάγγελμα του Αναλογιστή
Πρόκειται για ένα επαγγελματία ικανό να εκτιμήσει επιχειρηματικούς κινδύνους. Ο αναλογιστής χρησιμοποιεί μαθηματικά, στατιστική και οικονομική θεωρία για να μελετήσει αβέβαια μελλοντικά γεγονότα, ιδιαίτερα αυτά που αφορούν ασφάλειες και συνταξιοδοτικά προγράμματα. Είναι ικανός να πάρει αποφάσεις σχετικές με την τιμολόγηση αγαθών και υπηρεσιών, να καταρτίσει ασφαλιστικά, χρηματοδοτικά ή συνταξιοδοτικά σχέδια, να προτείνει επενδυτικές στρατηγικές. Ο αναλογιστής είναι σε θέση να συγκεντρώσει και να αναλύσει τα απαραίτητα στοιχεία προκειμένου να εκτιμήσει τις πιθανότητες ασθένειας, θανάτου, ατυχήματος και φυσικών καταστροφών. Είναι ικανός να κάνει προβλέψεις σχετικές με το ύψος ζημιών ή κερδών για μια επιχείρηση. Η σταδιοδρομία του αναλογιστή χαρακτηρίζεται καλύτερα ως "επιχειρηματία" με μαθηματικές βάσεις παρά ως "τεχνοκράτη" μαθηματικού.

Το Επάγγελμα του Στατιστικού
Ένας πτυχιούχος στατιστικής έχει τη δυνατότητα να εργαστεί με πολύ ευνοϊκές συνθήκες στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα. Συγκεκριμένα, στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν πολλές προσοδοφόρες θέσεις εργασίας για στατιστικούς σε τράπεζες, εταιρίες έρευνας αγοράς, εταιρίες δημοσκοπήσεων, ασφαλιστικές εταιρίες, διαφημιστικές εταιρίες, εταιρίες πετρελαιοειδών, εταιρίες τηλεπικοινωνιών. Ο ρόλος του στατιστικού σ' αυτές τις εταιρίες είναι σημαντικότατος μια που τα συμπεράσματα και οι γνωμοδοτήσεις του είναι εξαιρετικά χρήσιμες. Στο δημόσιο τομέα υπάρχουν Τμήματα Στατιστικής σε Υπουργεία και δημόσιους οργανισμούς, τα οποία στελεχώνονται από στατιστικούς, οι οποίοι επεξεργάζονται και αναλύουν με χρήση στατιστικών πακέτων διάφορα δεδομένα στοχεύοντας στην εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων.
Ένας πτυχιούχος στατιστικής με γνώσεις βιοστατιστικής μπορεί να εργαστεί σε μία φαρμακευτική εταιρία ή σ' ένα νοσοκομείο ως αναλυτής ιατρικών ή επιδημιολογικών δεδομένων. Τονίζεται ότι ο ρόλος της στατιστικής συμπερασματολογίας σε θέματα που σχετίζονται με την υγεία είναι εξαιρετικά κρίσιμος και ότι υπάρχει διεθνώς έλλειψη επιστημόνων με εξειδίκευση στη βιοστατιστική.
Στον ακαδημαϊκό χώρο (Πανεπιστήμια, Πολυτεχνεία, Ερευνητικά Ινστιτούτα) ένας πτυχιούχος στατιστικής έχει τη δυνατότητα να κάνει έρευνα με στόχο την εκπόνηση μίας διδακτορικής διατριβής σε κάποιο θεωρητικό ή εφαρμοσμένο αντικείμενο. Σε πολλά ερευνητικά προγράμματα που χρηματοδοτούνται από την ευρωπαϊκή έρευνα συμμετέχουν στατιστικοί ως επιστημονικοί συνεργάτες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.actuar.aegean.gr