Τμήμα Πληροφορικής
Πόλη: Κέρκυρα
Διεύθυνση:
Φαξ:

Αναλυτής εφαρμογών, Ειδικός πληροφοριακών συστημάτων με πολυμέσα, Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Προγραμματιστής συστημάτων και εφαρμογών Η/Υ, Σχεδιαστής Πολυμέσων, Τεχνικός ασφαλείας δικτύων Η/Υ

Στόχος των προπτυχιακών σπουδών στο Τμήμα είναι η προετοιμασία επιστημόνων πληροφορικής με τα εφόδια εκείνα που θα τους επιτρέπουν να υποστηρίζουν με επιτυχία την εισαγωγή των τεχνολογιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) σε όλους τους τομείς της οικονομικής, κοινωνικής και πολιτιστικής δραστηριότητας .
Η βασική φιλοσοφία του προγράμματος σπουδών στηρίζεται στην πεποίθηση ότι για τη δημιουργική υλοποίηση των εφαρμογών της Πληροφορικής είναι απαραίτητη μία σε βάθος γνώση, όχι μόνο της επιστήμης των Υπολογιστών, αλλά και των βασικών παραμέτρων του πεδίου εφαρμογής. Ο φοιτητής του τμήματος καλείται να παρακολουθήσει εκτός από μαθήματα Πληροφορικής και μαθήματα Διοικητικής Επιστήμης, Οικονομικών, Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ

Επιχειρησιακή Οικονομική Ανάλυση

Κατευθύνσεις: 1.Πληροφορική - Ανθρωπιστικές και Κοινωνικές Επιστήμες
2.Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, οπουδήποτε εφαρμόζεται η Πληροφορική:
ως ερευνητές στον Ο.Τ.Ε., σε πανεπιστήμια, ή σε θέσεις εργασίας σχετικές με το αντικείμενο των σπουδών τους σε τράπεζες, υπουργεία, στα Μεσογειακά Ολοκληρωμένα Προγράμματα, σε κέντρα πληροφόρησης, σε δήμους, στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση, σε βιομηχανίες και επιχειρήσεις προμήθειας Η/Υ.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ionio.gr/cs/index.html