Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: Εγνατίας 156, 54006 Θεσσαλονίκη

Κριτικός Τέχνης, Μουσικολόγος, Μουσικός, Μουσικός επιμελητής

Το Τμήμα ιδρύθηκε με το υπ' αριθ. 363/20-9-96 Π.Δ., και εντάσσεται σε όλες τις δέσμες. Περιλαμβάνει προγράμματα εφαρμοσμένων μουσικών σπουδών, στα πρότυπα των Ανωτάτων Μουσικών Ακαδημιών (Musikhochschule), και παρέχει επιστημονική στέγη για τη συστηματική καλλιέργεια, προβολή και έρευνα τεσσάρων επιμέρους κλάδων: α) της ευρωπαϊκής (κλασσικής), β) της βυζαντινής, γ) της ελληνικής παραδοσιακής (δημοτικής) και δ) της σύγχρονης μουσικής. Οι κλάδοι αυτοί καθορίζουν αντίστοιχα τις κατευθύνσεις σπουδών και προσδιορίζουν τη φυσιογνωμία του Τμήματος, το οποίο έχει ως αποστολή:
1) Να προάγει την επιστήμη και τέχνη της μουσικής για τον καταρτισμό ολοκληρωμένων μουσικών και καλλιτεχνών.
2) Να καταρτίζει πρότυπες ορχήστρες, χορωδίες, μονωδούς (solists) και άλλα οργανικά και φωνητικά σύνολα, που θα αντιπροσωπεύουν υπεύθυνα την ελληνική παρουσία και συμμετοχή στα διεθνή και εντόπια μουσικά δρώμενα.

Προϋποθέσεις Εισόδου Φοιτητών - Κατευθύνσεις
Επισημαίνονται ιδιαίτερα στους υποψηφίους τα ακόλουθα:
1) Η επιλογή του Τμήματος πρέπει να υπαγορεύεται αυστηρά από προαπαιτούμενες μουσικές σπουδές. Η δυνατότητα δηλαδή φοίτησης στο Τμήμα εξαρτάται από την ανταπόκριση των φοιτητών στις αυξημένες απαιτήσεις του, που αφορούν τις καλλιτεχνικές δεξιότητες και το μουσικοθεωρητικό τους επίπεδο γενικότερα, το οποίο πρέπει να είναι αρκούντως υψηλό.
2) Οι φοιτητές που θα εισαχθούν στο Τμήμα θα επιλέξουν μία από τις προαναφερθείσες κατευθύνσεις. Το πρόγραμμα σπουδών κατά το Α΄ έτος θα είναι κοινό για όλες τις κατευθύνσεις.
3) Η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης για τη λήψη του πτυχίου ορίζεται σε οκτώ (8) εξάμηνα. Το Τμήμα απονέμει τίτλους σπουδών μέχρι και διδακτορικού διπλώματος. Το ενιαίο πτυχίο προσδιορίζεται από τις επιμέρους κατευθύνσεις.
4) Το Τμήμα θα προχωρήσει σταδιακά στην ολοκλήρωση των προγραμμάτων του για όλες τις κατευθύνσεις, τα μουσικά είδη, τους κλάδους και τα όργανα.

Εξάμηνο 2ο
Ιστορία της Μουσικής ΙΙ, Τεχνική Ενάριθμου Μπάσου ΙΙ, Μουσική Παράσταση ΙΙ, Ιστορία της Μουσικής ΙΙ, Μουσική Παράσταση ΙΙ, Αγγλικά ΙΙ, Γαλλικά ΙΙ, Μορφολογία της Μουσικής ΙΙ, Αρμονία ΙΙ, Ιταλικά ΙΙ, Μουσική Σύνθεση και Η/Υ ΙΙ, Εργαστήριο H/Y, Εισαγωγή στη Μουσική Τεχνολογία ΙΙ, Εισαγωγή στη Βυζαντινή Μουσική ΙΙ, Εισαγωγή στη Μουσική Τεχνολογία ΙΙ

Εξάμηνο 4ο
Γαλλικά IV, Ιστορία της Μουσικής ΙV, Ιστορία & Μορφολογία Βυζ. Μουσ. ΙΙ, Αγγλικά IV, Ιστορία & Μορφολογία Βυζ. Μουσ. ΙΙ, Άσκηση Ακοής ΙΙ, Εργαστήριο H/Y, Τεχνική Ενάριθμου Μπάσου ΙV, Ιταλικά IV, Οργανολογία, Αντίστιξη Ι, Ακουστική, Εισαγωγή στη Μουσική Τεχνολογία ΙV, Σύνολα Παραδοσιακής Μουσικής I

Εξάμηνο 6ο
Παλαιογραφία της Μουσικής, Φούγκα ΙΙ, Ειδικά θέματα Ιστορίας της Μουσικής ΙΙ, Εθνομουσικολογία και Λαογραφία Ι, Εισαγωγή στη Μουσική Παιδαγωγική ΙI, Ορθοφωνία, Εθνομουσικολογία και Λαογραφία Ι, Μουσική Προπαιδεία, Γαλλικά VI, Ιταλικά VI, Κοινωνιολογία της Μουσικής, Ανατολικοί Μουσικοί Πολιτισμοί, Μουσικοκριτική, Σύνολα Jazz, Μουσική Δημιουργία και Σύνθεση

Εξάμηνο 8ο
Παλαιογραφία της Μουσικής, Ενορχήστρωση, Διεύθυνση Χορωδίας, Πρακτική Διδακτική της Μουσικής, Εισαγωγή στην Ενοργάνωση, Ορθοφωνία, Εισαγωγή στην Ενοργάνωση, Μουσική Προπαιδεία, Κοινωνιολογία της Μουσικής, Ανατολικοί Μουσικοί Πολιτισμοί
Μουσικοκριτική
Σύνολα Jazz
Μουσική Δημιουργία & Σύνθεση

Κατευθύνσεις: Α. Ευρωπαϊκής (Κλασικής) Μουσικής
Β. Βυζαντινής Μουσικής
Γ. Ελληνικής Παραδοσιακής (Δημοτικής) Μουσικής
Δ. Σύγχρονης Μουσικής

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε όλες τις βαθμίδες της Εκπαίδευσης (Ωδεία, Σχολές Βυζαντινής Μουσικής κ.α.),
σε ερευνητικά κέντρα, πολιτιστικούς φορείς, ινστιτούτα, οργανισμούς, θέατρα, κινηματογράφους, studio ήχου, εικόνας και κατασκευής μουσικών οργάνων, βιβλιοθήκες, Εκδοτικούς οίκους και μουσεία
σε ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς ενημέρωσης και επικοινωνίας
σε συμφωνικές ορχήστρες, λυρική σκηνή, χορωδίες, ιερούς ναούς
σε δισκογραφικές εταιρείες και studios ήχου.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.uom.gr/depart/mus_art/index.htm