Τμήμα Μαθηματικών
Διεύθυνση: Λεωφ. Κνωσού, 71409 Ηράκλειο
Τηλέφωνο: 2810 393800-1

Αναλογιστής, Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, Μαθηματικός

Αποστολή των τμημάτων είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και παράλληλα η ανάδειξη επιστημόνων που θα αναζητούν, θα επεξεργάζονται και θα προτείνουν θεωρητικά μοντέλα για την αντιμετώπιση θεωρητικών και πρακτικών προβλημάτων.

Τα μαθήματα του προγράμματος χωρίζονται σε δύο ομάδες. Η Ομάδα 1 περιέχει τα υποχρεωτικά μαθήματα και η Ομάδα 2 περιέχει τα μαθήματα επιλογής. Ο φοιτητής μπορεί να παρακολουθεί και μαθήματα που προσφέρονται από άλλα τμήματα.

Ομάδα 1
Αναλυτική Γεωμετρία – Μιγαδικοί Αριθμοί, Θεμέλια των Μαθηματικών, Απειροστικός Λογισμός Ι, Απειροστικός Λογισμός ΙΙ, Απειροστικός Λογισμός ΙΙΙ, Γραμμική Άλγεβρα Ι, Εισαγωγή στους Υπολογιστές, Εισαγωγή στην Ανάλυση Ι, Εισαγωγή στην Ανάλυση ΙΙ, Άλγεβρα, Θεωρία Πιθανοτήτων, Φροντιστήριο Ξένης Γλώσσας
Ομάδα 2
Λογική, Γεωμετρία, Θεωρία Αριθμών, Ιστορία Μαθηματικών Ι, Διδακτική Μαθηματικών, Διακριτά Μαθηματικά, Ιστορία Μαθηματικών ΙΙ, Ευκλείδια Γεωμετρία

Μαθήματα Άλλων Τμημάτων
1η Ομάδα
Πραγματική Ανάλυση, Μιγαδική Ανάλυση, Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις, Μερικές Διαφορικές Εξισώσεις, Διαφορική Γεωμετρία, Συναρτησιακή Ανάλυση, Ανάλυση Πολλών Μεταβλητών, Θέματα Ανάλυσης
2η Ομάδα
Θεωρία Ομάδων, Θεωρία Δακτυλίων και Modules, Γραμμική Άλγεβρα ΙΙ, Τοπολογία, Θεωρία Συνόλων, Αλγεβρική Τοπολογία, Θεωρία Σωμάτων, Θέματα Άλγεβρας, Θέματα Γεωμετρίας
3η Ομάδα
Εισαγωγή στη Θεωρία Βελτιστοποίηση, Εισαγωγή στην Αριθμητική Ανάλυση, Μαθηματικά Μοντέλα Κλασικής Φυσικής, Παραμετρική Στατιστική, Μέθοδοι Πεπερασμένων Διαφορών για Μ.Δ.Ε., Αριθμητική Λύση Διαφορικών Εξισώσεων, Αριθμητική Γραμμική Άλγεβρα, Θεωρία Προσεγγίσεως και Εφαρμογές, Εισαγωγή στην Εφαρμοσμένη Στατιστική, Στοχαστικές Ανελίξεις.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την ειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε υπηρεσίες στατιστικής και μηχανοργάνωσης υπουργείων, δημοσίων επιχειρήσεων και οργανισμών, στην Εθνική Στατιστική Υπηρεσία,
στην Eκπαίδευση και την Κατάρτιση,
σε ασφαλιστικές και άλλες ιδιωτικές επιχειρήσεις

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.math.uoc.gr/dept/index.html