Τμήμα Ζωϊκής Παραγωγής
Διεύθυνση: Νέα Κτίρια, 41100 Λάρισα
Τηλέφωνο: 2410 684292, 611069, εσωτ. 292

Ιχθυοκαλλιεργητής, Κτηνοτρόφος, Μελισσοκόμος

Το περιεχόμενο σπουδών του Τμήματος Ζωικής Παραγωγής καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της Επιστήμης των Ζώων και συναφών κλάδων, με έμφαση στην εφαρμογή σύγχρονων τεχνολογικών μεθόδων στην εκτροφή, διατροφή, βελτίωση, αναπαραγωγή και υγεία των αγροτικών ζώων, ζώων συντροφιάς, εξωτικών ζώων και πειραματόζωων . Ακόμη καλύπτει τις μεθόδους παραγωγής επεξεργασίας και τυποποίησης προϊόντων ζωικής προέλευσης.

Η διάρκεια σπουδών στο Τμήμα Ζωικής Παραγωγής είναι οκτώ (8) εξάμηνα συμπεριλαμβανομένης της πρακτικής άσκησης στο επάγγελμα. Κατά τη διάρκεια των επτά (7) πρώτων εξαμήνων οι σπουδές περιλαμβάνουν θεωρητική διδασκαλία, εργαστηριακές φροντιστηριακές ασκήσεις, σεμινάρια, εκπαιδευτικές επισκέψεις σε κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις, ερευνητικά κέντρα, εργοστάσια παραγωγής ζωοτροφών, τυποποίησης γάλακτος και άλλα, και εκπόνηση επιστημονικών εργασιών. Το όγδοο ( 8o ) εξάμηνο περιλαμβάνει την Πρακτική Ασκηση στο επάγγελμα και την εκπόνηση της Πτυχιακής Εργασίας. Στα πρώτα εξάμηνα σπουδών θα διδάσκονται τα γενικά γνωστικά αντικείμενα που θέτουν τις βάσεις για ένα επίπεδο γνώσεων που θα επιτρέψει στο σπουδαστή να αντιμετωπίσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις που εφαρμόζονται στον τομέα της Ζωικής Παραγωγής. Ως μαθήματα Γενικής Υποδομής θα διδάσκονται μεταξύ άλλων Χημεία, Μαθηματικά, Βιομετρία, Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές και ως Ειδικής Υποδομής μαθήματα Δομής και Λειτουργίας του Ζωϊκού Οργανισμού π.χ. Βιοχημεία, Ζωολογία, Ανατομία, Φυσιολογία, Αναπαραγωγή, Διατροφή και Γενετική Βελτίωση. Στα προχωρημένα εξάμηνα σπουδών θα διδάσκονται μαθήματα Ειδικότητας όπως Αγελαδοτροφία, Χοιροτροφία, Πτηνοτροφία, Προβατοτροφία, Αιγοτροφία, Μικρά κατοικίδια, Γουνοφόρα, Ιπποτροφία, Ιχθυοτροφία, Μελισσοκομία. Επίσης θα διδάσκονται και άλλα ειδικά μαθήματα, Παραγωγής Ζωοτροφών ( Εδαφολογία, Φυτοτεχνολογία, Κτηνοτροφικά φυτά, Βοσκότοποι, Ανάλυση Σιτηρεσίων, Γεωργικά μηχανήματα ), Προστασίας υγείας των ζώων (Μικροβιολογία, Παρασιτολογία, Παθολογία, Λοιμώδη νοσήματα, Υγιεινή των Ζώων και Φαρμακολογία), Τεχνολογίας κρέατος, γάλακτος και αλιευμάτων, Κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις και εξοπλισμοί, Οικολογία, Περιβάλλον και Διαχείριση λυμάτων.Ειδική κατηγορία συνιστούν τα μαθήματα Διοίκησης και Οικονομίας όπως Γεωργική Λογιστική, Τεχνοοικονομική ανάλυση, Εμπορία και Αγροτική Πολιτική.

Επαγγελματικές προοπτικές: Με την ολοκλήρωση των σπουδών τους οι Πτυχιούχοι του Τμήματος Ζωϊκής Παραγωγής των ΤΕΙ, αποκτούν τις απαραίτητες τεχνολογικές και επιστημονικές γνώσεις και ικανότητες ως Τεχνολόγοι Γεωπονίας Ζωικής Παραγωγής, για να μπορούν να απασχολούνται σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου του Τμήματος, είτε ως αυτοαπασχολούμενοι είτε ως υπεύθυνοι ή στελέχη επιχειρήσεων. Ειδικότερα ο Τεχνολόγος Γεωπονίας Ζωικής Παραγωγής:
- Εφαρμόζει σύγχρονες τεχνολογικές και επιστημονικές μεθόδους καθώς και διοικητικές πρακτικές, στην παραγωγή ζώων, στη μεταποίηση των προϊόντων ζωικής προέλευσης καθώς και στον έλεγχο της ποιότητας αυτών.
- Εφαρμόζει μεθόδους υγιεινής των εκτροφών, των χώρων μεταποίησης και των προϊόντων ζωικής προέλευσης και συνεπικουρεί στο επίπεδο υγείας της εκτροφής όπως και της νοσηλείας. - Εφαρμόζει σύγχρονες τεχνολογικές και επιστημονικές μεθόδους για τη βελτίωση της παραγωγικότητας και των αποδόσεων των εκτροφών.
- Εφαρμόζει ορθολογιστικές μεθόδους διατροφής από οικονομική άποψη, με βάση τον καταρτισμό ειδικών σιτηρεσίων για τα διάφορα στάδια της παραγωγικής διαδικασίας των ζώων.
- Επιλαμβάνεται των περιβαλλοντικών και νομικών προβλημάτων των κτηνοτροφικών επιχειρήσεων και εκμεταλλεύσεων, που έχουν σχέση με την εγκατάσταση, λειτουργία, εκσυγχρονισμό και μετεγκατάσταση αυτών σε τοπικό, περιφερειακό και εθνικό επίπεδο.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teilar.gr/schools/steg/animal/index.el.php3