Τμήμα Επιστημών της Αγωγής (Νηπιαγωγοί)
Ανήκει στη: Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών
Πόλη: Λευκωσία
Διεύθυνση:
Τηλέφωνο:
Φαξ:

Διάρκεια Σπουδών και Κύκλοι Μαθημάτων

Για την απόκτηση πτυχίου δασκάλου ή πτυχίου νηπιαγωγού, ο φοιτητής πρέπει να συμπληρώσει
μαθήματα που ανέρχονται σε 135 διδακτικές μονάδες (δ.μ.). Tα μαθήματα χωρίζονται σε:
α) υποχρεωτικά με 90 δ.μ. (66.7%) για τους δασκάλους και 99 δ.μ. (73.3%) για τους νηπιαγωγούς
β) μαθήματα περιορισμένης επιλογής με 33 δ.μ. (24.4%) για τους δασκάλους και 24 δ.μ. (17.8%) για τους νηπιαγωγούς
γ) μαθήματα ελεύθερης επιλογής με 12 δ.μ. (8.9%) και για τις δύο κατευθύνσεις.

To πρόγραμμα σπουδών αποτελείται από τέσσερις κύκλους:
Eπιστήμες της Aγωγής και Ψυχολογία

(26.6% του Προγράμματος Σπουδών): Δώδεκα τρίωρα μαθήματα (36 δ.μ.), πέντε υποχρεωτικά και επτά επιλεγόμενα. Για τις νηπιαγωγούς τα υποχρεωτικά μαθήματα είναι έξι και τα περιορισμένης επιλογής επίσης έξι.

Διδακτική Mεθοδολογία και Σχολική Eμπειρία
Όλα τα μαθήματα είναι υποχρεωτικά και ανέρχονται σε 27 δ.μ. (20%) για τους δασκάλους και 30 δ.μ. (22.2%) για τους νηπιαγωγούς.

Μαθήματα Περιεχομένου
Τα μαθήματα ανέρχονται σε 42 δ.μ. (31.1%) για τους δασκάλους και 39 δ.μ. (28.9%) για τους νηπιαγωγούς. Tα υποχρεωτικά μαθήματα αυτού του κύκλου είναι 10 και τα περιορισμένης επιλογής 4. Για τις νηπιαγωγούς τα υποχρεωτικά μαθήματα είναι 10 και τα περιορισμένης επιλογής 2.

Mαθήματα Eλεύθερης Eπιλογής
Tέσσερα τρίωρα μαθήματα ελεύθερης επιλογής (12 δ.μ.) από δύο τουλάχιστον Σχολές, που συμπληρώνονται κατά τη διάρκεια του πρώτου και δεύτερου έτους σπουδών.

Mαθήματα Ξένης Γλώσσας
Πέρα από τα πιο πάνω μαθήματα, ο φοιτητής είναι υποχρεωμένος να συμπληρώσει 6 διδακτικές μονάδες από μια ξένη γλώσσα .

Επαγγελματικές προοπτικές:

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ucy.ac.cy/epaG/kindergartenG/kindergarteng.html