Τμήμα Δασοπονίας
Πόλη: Δράμα
Διεύθυνση: Προάστειο, 66100 Δράμα

Περιβαλλοντολόγος

Σκοπός του Τμήματος είναι η ανάδειξη τεχνολόγων ικανών να μελετούν και να εφαρμόζουν μεθόδους και τεχνικές προστασίας, ανάπτυξης και εκμετάλλευσης του δασικού πλούτου.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μαθηματικά, Προγραμματισμός Η/Υ Ι, Ξένη Γλώσσα Ι, Τοπογραφικό Σχέδιο, Δασ. Βοτανική Ι, Γεωλ.-Ορυκτ.- Πετρ., Μετεωρ.-Κλιματολ., Εισαγωγή στη Δασοπονία.
Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Αγροτική Κοινωνιολογία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Δενδρομετρία Ι, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Δασ. Εδαφολογία, Τοπογραφία Ι, Δασ. Βοτανική ΙΙ, Ξένη Γλώσσα ΙΙ.
Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Εισαγωγή στη Γεωργία, Αυτοφυή Αρωματικά Φυτά.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Δενδρομετρία ΙΙ, Θηραμ. - Ιχθυοπονία, Πρόληψη Ατυχημάτων, Τοπογραφία ΙΙ, Δασ. Βοτανική ΙΙΙ, Δασ. Υδρολογία, Ξένη Γλώσσα ΙΙΙ.
Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Εκτροφεία Θηραμάτων, Γενετ. Βελτ. Δασ. Ειδών.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ξένη Γλώσσα IV, Υδροχρηστική, Δασοκομική Ι, Δασική Νομοθεσία, Δασ. Τουρισμός, Δασ. Οικονομία, Μηχανική.
Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Προϊόντα Ξύλου - Τυποπ., Ξύλινες Κατασκευές.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Στοιχεία Σκυροδέματος, Δασοπροστασία Ι, Δασοκομική ΙΙ, Στοιχεία Εδαφομηχανικής, Δασ. Οδοποιία Ι, Διευθ. Ορεινών Υδάτων Ι.
Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Φυτοφάρμακα, Στιχ. Φωτογ.- Φωτοερμ.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Δασ. Διαχειριστική Ι, Δασοπροστασία ΙΙ, Δασική Οδοποιία ΙΙ, Δασ. Τεχνολογία Ξύλου, Διευθ. Ορεινών Υδάτων ΙΙ, Δασική Εκτιμητική.
Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Προστ. Φυσ. Περιοχές, Αρχιτεκτονική Τοπίου.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Δασική Διαχειριστική ΙΙ, Δασική Πολιτική - Διοίκηση, Ορεινοί Βοσκότοποι, Δασική Οικ.-Προστ. Περιβάλλοντος, Σεμινάριο.
Μαθήματα Επιλογής Υποχρεωτικά Εφηρμ. Δασοκομική, Δασοκομία Πόλεων.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση.

Σημείωση : Ο φοιτητής πρέπει να παρακολουθήσει συνολικά επτά (7) υποχρεωτικής επιλογής μαθήματα.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
στις δασικές υπηρεσίες του Υπουργείου Γεωργίας, σε δασαρχεία, σε διευθύνσεις δασών, σε επιθεωρήσεις
δασών, δασικούς σταθμούς, σε ιδρύματα δασικών ερευνών,
ως δασικοί υπάλληλοι σε μη δημόσια δάση,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες, σε δικό τους γραφείο μελετών και κατασκευών μέχρι ορισμένου ορίου δαπάνης
έργου.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teikav.edu.gr/dd/