Τμήμα Βρεφονηπιοκομίας
Διεύθυνση: ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, Σίνδος, 54101 Θεσσαλονίκη
Φαξ:

Βρεφονηπιοκόμος, Νηπιαγωγός

Σκοπός του τμήματος είναι η θεωρητική και η πρακτική κατάρτιση στελεχών εξειδικευμένων σε θέματα αγωγής και φροντίδας βρεφών και νηπίων μέχρι την σχολική ηλικία.

Μαθήματα Γενικής Υποδομής Ανατομική και Φυσιολογία, Υγιεινή - Στοιχεία Μικροβιολογίας, Στοιχεία Μαιευτικής και Γυναικολογίας, Παιδιατρική, Διαιτητική, Κοινωνιολογία, Κοινωνική Πρόνοια, Οικολογία.
Μαθήματα Ειδικής Υποδομής Ψυχοπαθολογία, Βρεφική Ανάπτυξη και Διατροφή, Πρώτες Βοήθειες, Ελληνικά.
Μαθήματα Ειδικότητας Βρεφοκομία, Παιδαγωγικά, Ψυχολογία, Μουσική, Μουσικοκινητική Αγωγή, Τεχνικά και Εποπτικά Μέσα.
Μαθήματα Διοίκησης, Διαχείρισης και Νομοθεσίας Δεοντολογία Επαγγέλματος, Στοιχεία Δικαίου και Κοινωνική Νομοθεσία, Διεύθυνση και Διαχείριση Βρεφονηπιακού Σταθμού, Εργασιακές Σχέσεις, Στοιχεία Οικονομικής.

Σημείωση: Τα μαθήματα διαμορφώνονται ανά εξάμηνο στην αρχή του 1ου Ακαδημαϊκού έτους μετά από συνεργασία καθηγητών και σπουδαστών.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν ως:
υπεύθυνοι για την μελέτη, οργάνωση και λειτουργία βρεφικών και παιδικών σταθμών,
παιδαγωγοί παιδιών μέχρι 6 ετών,
εκπαιδευτικό προσωπικό στη Β΄/θμια ή Γ΄/θμια Εκπαίδευση – υπεύθυνοι για την θεωρητική και πρακτική διδασκαλία βρεφονηπιακών μαθημάτων,
βοηθοί ειδικών παιδαγωγών σε χώρους ειδικής προσχολικής αγωγής Α΄/θμιας Εκπαίδευσης,
Έχουν ακόμη δικαίωμα εργασιακής απασχόλησης σε κέντρα βρεφών και νηπίων, σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι στην:
αγωγή και φροντίδα παιδιών 0-6 ετών,
ίδρυση και λειτουργία βρεφικού και παιδικού σταθμού,
εκπαίδευση παιδαγωγών προσχολικής ηλικίας,
συμμετοχή σε ερευνητικές ομάδες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://aetos.it.teithe.gr/~vref/ http://www.teithe.gr/cgi-bin/stbrefonipiokomias.cgi