Τμήμα Βιολογίας
Τηλέφωνο: +357 22 892880
Φαξ: +357 22892881

Βιολόγος, Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Το Τμήμα Βιολογικών Επιστημών στο Πανεπιστήμιο Κύπρου ιδρύθηκε το 2002 και φιλοδοξεί, σε σύνδεση με τη διεθνή πραγματικότητα, να συμβάλει αποτελεσματικά στη   διάχυση  στην  Κύπρο της  βιολογικής  γνώσης  μέσω  της  διεκπεραίωσης ανταγωνιστικής   έρευνας  και  την   προσφορά  προγραμμάτων  σπουδών  υψηλού επιπέδου. Σε αρμονία με τις διεθνείς επιστημονικές εξελίξεις και προοπτικές και το δυνητικό  ρόλο  της  Κύπρου  στον  ευρύτερο  γεωγραφικό  της χώρο (επιθυμία για εξέλιξη της Κύπρου σε κέντρο παροχής υπηρεσιών υγείας και εκπαίδευσης και για ανάπτυξη  δραστηριοτήτων  υψηλής  τεχνολογίας  και  εφαρμοσμένης έρευνας). Σε κατάσταση   σταθερότητας  το  Τμήμα   θα    προσφέρει   προπτυχιακό   και  δύο μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών. Με την εισδοχή των πρώτων μεταπτυχιακών φοιτητών τον Σεπτέμβριο του 2003, το Τμήμα θα προσφέρει μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών στους τομείς της Μοριακής Βιολογίας και Μοριακής Γενετικής.

Κατευθύνσεις: Το Τμήμα θα αποτελείται από δύο κεντρικούς πυρήνες με πεδίο τη "Μοριακή Βιολογία, Γενετική και Βιοτεχνολογία"  και  τη "Διαχείριση Φυσικών Πόρων-Περιβάλλον".

Επαγγελματικές προοπτικές:

Ηλεκτρονική διεύθυνση: www.ucy.ac.cy/biology