Τμήμα Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου
Πόλη: Aρτα
Διεύθυνση: Κωστακιοί, 47100 Aρτα

Κηπουρός/Ανθοκηπουρός/Κηποτεχνικός

Σκοπός του Τμήματος είναι να αναδείξει τεχνολόγους ικανούς να μελετούν και να εφαρμόζουν μεθόδους και τεχνικές, στο σχεδιασμό και στην υλοποίηση έργων αρχιτεκτονικής τοπίου, καθώς και στην παραγωγή και εμπορία ανθοκομικών προϊόντων και γεωργικών εφοδίων, που σχετίζονται με την ανθοκομία.Το περιεχόμενο σπουδών του τμήματος Ανθοκομίας Αρχιτεκτονικής Τοπίου καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της εφαρμογής των γεωτεχνικών, βιολογικών και τεχνικών επιστημών στο σχεδιασμό και υλοποίηση έργων Αρχιτεκτονικής Τοπίου καθώς και στην παραγωγή και εμπορία ανθοκομικών προϊόντων και γεωργικών εφοδίων που σχετίζονται με την Ανθοκομία.

ΕΞΑΜΗΝΟ Α
Γεωργική Χημεία Ι, Μαθηματικά Ι, Προγραμματισμός Η/Υ, Βοτανική Ι, Εισαγωγή στη Φυτοτεχνολογία, Τεχνικό σχέδιο Ι, Φυσική Ι, Ξένη γλώσσα

ΕΞΑΜΗΝΟ Β
Βοτανική ΙΙ, Φυσική ΙΙ, Εδαφολογία, Γενική ανθοκομία, Γεωμορφολογία - Τοπογραφία, Μαθηματικά ΙΙ, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙ, Γεωργική Χημεία ΙΙ

ΕΞΑΜΗΝΟ Γ
Ειδική Ανθοκομία Ι, Γενετική, Γενετική Φυτοπροστασία, Θερμοκηπιακές κατασκευές, Τεχνικό σχέδιο ΙΙ - Σχέδιο χώρου, Ξένη γλώσσα ΙΙ, Συστηματική Βοτανική

ΕΞΑΜΗΝΟ Δ
Ειδική Ανθοκομία ΙΙ, Καλλωπιστική Δενδροκομία, Ιστορική Εξέλιξη Αρχιτεκτονικής Τοπίου, Γεωργικά - Ανθοκομικά μηχανήματα, Έργα αρδεύσεων στραγγίσεων, Εδαφομηχανική Χωματουργικές διαμορφώσεις, Στοιχεία Λογιστικής, Ξένη γλώσσα ΙΙΙ, Βιομετρία

ΕΞΑΜΗΝΟ Ε
Ειδική Ανθοκομία ΙΙΙ, Κηποτεχνία, Αρχιτεκτονική τοπίου Ι, Διαχείριση φυσικών πόρων και προστασία περιβάλλοντος, Αυτοματισμός στη γεωργία, Βελτίωση ανθοκομικών φυτών, Καλλιέργεια σε υποστρώματα, Γεωργικοί συνεταιρισμοί , Ξένη γλώσσα ΙV (ορολογία), ,

ΕΞΑΜΗΝΟ ΣΤ
Ειδική Ανθοκομία ΙV, Παραγωγή Πολ/κού υλικού ανθ., Αρχιτεκτονική τοπίου ΙΙ, Τυποποίηση ανθοκομικών προϊόντων, Μετασυλλεκτική φυσιολογία, Προγραμματισμός Η/Υ ΙΙΙ, Στοιχεία γεωργικής οικονομίας,

ΕΞΑΜΗΝΟ Ζ
Ειδική φυτοπροστασίας, Χλοοτάπητες, Υλικά-Κατασκευές χώρων αναψυχής, Επαγγελματικές μελέτες - Στοιχεία τεχνικής νομοθεσίας, Διοίκηση ανθοκομικών μονάδων, Φαρμακολογία - Απολυμάνσεις, Marketing ανθοκομικών προϊόντων

ΕΞΑΜΗΝΟ Η
Υποχρεωτικά Μαθήματα: Πτυχιακή Εργασία, Πρακτική Άσκηση. Προαιρετικά Μαθήματα: Οικολογία Τοπίου, Ψυχολογία Χώρου, Χρωματολογία, Αποξηραμένα Άνθη, Τεχνική Bonsai, Υδροπονία Καλλωπιστικών, Σχεδιασμός Τοπίου με Η/Υ.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογα με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τουςΜε την ολοκλήρωση των σπουδών τους , οι πτυχιούχοι του τμήματος αποκτούν τις απαραίτητες επιστημονικές και τεχνολογικές γνώσεις, καθώς και εμπειρίες εφαρμογής τους , για να μπορούν να απασχολούνται ως Τεχνολόγοι Γεωπόνοι - Αρχιτέκτονες Τοπίου σε όλους τους τομείς του γνωστικού αντικειμένου του Τμήματος:
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν ν' απασχοληθούν:
σε υπηρεσίες του Υπουργείου Γεωργίας, στην Αγροτική Τράπεζα, σε κέντρα γεωργικής εκπαίδευσης, σε οργανισμούς νομαρχιακής και τοπικής αυτοδιοίκησης,
σε γραφεία μελέτης και εκτέλεσης έργων αρχιτεκτονικής τοπίου, δημιουργίας χλωροτάπητων, μελέτη συστημάτων άρδευσης, θερμοκηπιακών μονάδων,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες,
στο εμπόριο ανθοκομικών, σε φυτώρια, σε εισαγωγές σπόρων και ανθοκομικού υλικού, σε μονάδες διάθεσης πολλαπλασιαστικού υλικού, Αγροχημικών κ.ά.
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Επιπλέον μπορούν να εργαστούν για:
-Καλλιέργεια καλλωπιστικών φυτών καθώς και παραγωγή, τυποποίηση, πιστοποίηση και εμπορία κάθε είδους ανθοκομικών προϊόντων.
-Παραγωγή και εμπορία αναπαραγωγικού υλικού καλλωπιστικών φυτών.
-Κατάρτιση μελετών για δημιουργία πάρκων, καλλωπιστικών κήπων, χλοοταπήτων, αισθητικών δασών, πρασίνου οδοποιίας και άλλων έργων.
-Ανάληψη, επίβλεψη και εκτέλεση έργων πρασίνου και αρχιτεκτονικής τοπίου καθώς και συντήρηση αυτών μετά την ολοκλήρωσή τους.
-Τεχνική υποστήριξη ανθοκομικών καλλιεργειών, ιδιαίτερα όσον αφορά την εγκατάσταση αυτών, την άρδευση την λίπανση, την φυτοπροστασία, τις λοιπές καλλιεργητικές τεχνικές, την διενέργεια αναλύσεων σε ειδικά εργαστήρια, την προμήθεια και διάθεση γεωργικών φαρμάκων και λοιπών γεωργικών εφοδίων και γενικότερα την εφαρμογή σύγχρονων μεθόδων και τεχνικών παραγωγής ανθοκομικών προϊόντων.
-Οργάνωση και διαχείριση γεωργικών εκμεταλλεύσεων, σύνταξη σχετικών οικονομικοτεχνικών μελετών καθώς και διενέργεια εκτιμήσεων και πραγματογνωμοσυνών σε εγκαταστάσεις και επιχειρήσεις που σχετίζονται με την ανθοκομία και την αρχιτεκτονική τοπίου.
-Σχεδιασμός και εκτέλεση προγραμμάτων εφαρμοσμένης έρευνας σε τομείς που αφορούν την ανθοκομία, την προστασία, ανάδειξη και αξιοποίηση φυσικών πόρων και την ανάπλαση τοπίων.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiep.gr/deps/dep3/dep3.htm