Τμήμα Ψυχολογίας
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη-Γάλλου, 74100 Ρέθυμνο
Τηλέφωνο: 28310 77577-79

Υπεύθυνος Δημοσίων Σχέσεων, Ψυχολόγος

Τα τμήματα Ψυχολογίας, σκοπό έχουν να αναδείξουν επιστήμονες ικανούς να κατανοούν, να μελετούν, να ερευνούν να ερμηνεύουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και να συμβάλλουν στην αντιμετώπιση των ψυχολογικών προβλημάτων του σύγχρονου ανθρώπου. Επίσης σκοπός τους είναι η καλλιέργεια και η προαγωγή της έρευνας, της διδασκαλίας, και των πρακτικών εφαρμογών της επιστήμης της ψυχολογίας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Γενική Ψυχολογία Ι, Εξελικτική Ψυχολογία Ι, Κοινωνική Ψυχολογία – Εισαγωγή, Στοιχεία Νευροβιολογίας και Γενετικής, Εισαγωγή στη Μεθοδολογία Έρευνας στην Ψυχολογία, Εισαγωγή στη Φιλοσοφία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Γενική Ψυχολογία ΙΙ, Πειραματική Ψυχολογία Ι, Στατιστική Ι, Κλινική Ψυχολογία Ι: Θεωρίες Προσωπικότητας, Πληροφορική στην Ψυχολογία, Ψυχογλωσσολογία, Ψυχολογία και Αγωγή Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Παιδαγωγική Ψυχολογία, Εφαρμοσμένη Κοινωνική Ψυχολογία, Ψυχοφυσιολογία Ι, Στατιστική ΙΙ, Πειραματική Ψυχολογία ΙΙ, Ψυχοπαθολογία Ι: Ψυχοπαθολογία Ενηλίκων, Γλώσσα και Εκπαίδευση Ενηλίκων, Ψυχομετρική Ι, Ψυχολογία της Υγείας, Νοητικά Μοντέλα, Επίλυση Προβλημάτων.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Παιδαγωγική Ψυχολογία ΙΙ, Ψυχοφυσιολογία ΙΙ, Σχολική Ψυχολογία, Μαθησιακές Δυσκολίες, Ψυχολογία των δύο Φύλων, Ψυχομετρική ΙΙ, Ψυχοπαιδαγωγική Συμβουλευτική, Καταστάσεις Συνείδησης, Κοινωνικές Διεργασίες και Εργασιακή Οργάνωση.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ψυχομετρική ΙΙ, Σεμινάριο Παιδαγωγικής Ψυχολογίας: Ψυχολογία της Σωματικής και Μουσικο-κινητικής Έκφρασης και Επικοινωνία και Ψυχο-μουσικο-κινητική Αγωγή και Παιδαγωγική, Εργαστ. Πειραματικής Ψυχολογίας: Ψυχοθεραπευτικές Διαδικασίες, Σεμινάριο Πειραματικής Ψυχολογίας: Μάθηση, Αντίληψη και Μνήμη, Νευροψυχολογία, Νοητικά Μοντέλα - Επίλυση Προβλημάτων, Σεμινάριο Παιδαγωγικής Ψυχολογίας: Λύση Προβλημάτων, Ψυχολογία της Υγείας, Εργαστ. Γενικής Ψυχολογίας: Αντίληψη, Προσοχή, Αυτοσυγκέντρωση.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ψυχοφαρμακολογία, Εργαστήριο Παιδαγωγικής Ψυχολογίας: Κοινωνικο-ηθική και Υπαρξιακή Συμβουλευτική στην Εκπαίδευση με έμφαση στην Τριτοβάθμια, Ψυχολογία της Επικοινωνίας, Ψυχοθεραπευτικές Διαδικασίες Ι, Εργαστ. Πειραματικής Ψυχολογίας: Αντίληψη, Μάθηση, Μνήμη, Ψυχομετρική ΙΙ, Μαθησιακές Δυσκολίες, Ψυχολογία των δύο Φύλων, Ψυχοπαιδαγωγική Συμβουλευτική, Καταστάσεις Συνείδησης, Κοινωνικές Διαδικασίες και Εργασιακή Οργάνωση, Σεμινάριο Γενικής Ψυχολογίας: Τα Συναισθήματα ως Κίνητρα.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Εργαστ. Κλινικής Ψυχολογίας: Ψυχοθεραπευτικές Διαδικασίες, Σεμινάριο Παιδαγωγικής Ψυχολογίας: Ψυχολογία της Σωματικής και της Μουσικο-κινητικής Έκφρασης και Επικοινωνίας και Ψυχο-μουσικο-κινητική Αγωγή και Παιδαγωγική, Σεμινάριο Κοινωνικής Ψυχολογίας: Κλινική Κοινωνική Ψυχολογία, Σεμινάριο Πειραματικής Ψυχολογίας: Μάθηση, Αντίληψη και Μνήμη, Σεμινάριο Ψυχοθεραπείας: Πολυδιάστατη Συνθετική Ομαδική Ψυχοθεραπεία – Αυτογνωσία, Σεμινάριο Παιδαγωγικής Ψυχολογίας: Λύση Προβλημάτων, Νοητικά Μοντέλα - Επίλυση Προβλημάτων, Εργαστήριο Γενικής Ψυχολογίας: Αντίληψη, Προσοχή, Αυτοσυγκέντρωση.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Εργαστ. Κοινωνικής Ψυχολογίας: Λόγος και Κοινωνικές Αναπαραστάσεις, Εργαστήριο Παιδαγωγικής Ψυχολογίας: Κοινωνικο-ηθική και Υπαρξιακή Συμβουλευτική στην Εκπαίδευση με έμφαση στην Τριτοβάθμια, Ψυχοφαρμακολογία, Εργαστήριο Γενικής Ψυχολογίας: Τα Συναισθήματα ως Κίνητρα, Εργαστ. Πειραματικής Ψυχολογίας: Αντίληψη, Μάθηση, Μνήμη, Εργαστήριο Ψυχοθεραπείας: Εποπτεία πάνω στο Δημιουργικό Μοντέλο Ψυχοθεραπείας, Ψυχομετρική ΙΙ, Ψυχολογία των Δύο Φύλων, Σεμινάριο Παιδαγωγικής Ψυχολογίας: Σχολική Επιτυχία / Αποτυχία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι Πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε Υπηρεσίες των Υπουργείων Υγείας, Παιδείας, Εργασίας,
σε Σχολές, Οικοτροφεία, Κέντρα Αποκατάστασης Αναπήρων, Προγράμματα Αλφαβητισμού,
σε Ψυχιατρικές Κλινικές Νοσοκομείων ή σε Ιδιωτικές Κλινικές,
σε Γραφεία Παροχής Ψυχολογικών Συμβουλών,
σε επιχειρήσεις, σε Συμβουλευτικά Κέντρα,
σε Ερευνητικά Κέντρα,
στη Διαφήμιση και το Μarketing,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε δικό τους γραφείο, συμβουλευτικό κέντρο, κ.λ.π.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.soc.uoc.gr/psycho/greek/