Τμήμα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, Πρόγραμμα Ψυχολογίας
Τηλέφωνο: 210 7277316-7
Φαξ: 210- 7248979

Ψυχολόγος

Τα τμήματα Ψυχολογίας, σκοπό έχουν να αναδείξουν επιστήμονες ικανούς να κατανοούν, να μελετούν, να ερευνούν να ερμηνεύουν την ανθρώπινη συμπεριφορά και να συμβάλλουν στην αντιμετώπιση των ψυχολογικών προβλημάτων του σύγχρονου ανθρώπου. Επίσης σκοπός τους είναι η καλλιέργεια και η προαγωγή της έρευνας, της διδασκαλίας, και των πρακτικών εφαρμογών της επιστήμης της ψυχολογίας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγικό μάθημα Ψυχολογίας, Εξελικτική Ψυχολογία Ι, Κοινωνική ψυχολογία, Δυναμική της Ομάδας Ι, Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας, Στατιστική Ι, Νευροψυχολογία Ι, Μάθημα Τομέα Φιλοσοφίας.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγικό μάθημα Ψυχολογίας, Εξελικτική Ψυχολογία ΙΙ, Κοινωνική ψυχολογία, Δυναμική της Ομάδας ΙΙ, Μεθοδολογία Επιστημονικής Έρευνας, Στατιστική ΙΙ, Γνωστική Ψυχολογία, Μάθημα Τομέα Φιλοσοφίας.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ψυχολογία της Προσωπικότητας, Ψυχομετρία, Ψυχοπαθολογία, Ατομικές Διαφορές & Αποκλίσεις, Μάθημα Τομέα Παιδαγωγικής.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Κλινική Ψυχολογία, Εξελικτική Ψυχοπαθολογία, Πειραματική Ψυχολογία, Κίνητρα Συμπεριφοράς, Μάθημα Τομέα Παιδαγωγικής, Μάθημα Τμήματος Φιλοσοφικής, Σχολής εκτός Φ.Π.Ψ.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ιστορία της Ψυχολογίας, Σχολική Ψυχολογία, Μάθημα Ψυχολογίας Κατ' Επιλογή, Μάθημα Ψυχολογίας Κατ' Επιλογή, Μαθήματα Τμήματος, Φιλοσοφικής Σχολής Εκτός Φ.Π.Ψ., Ελεύθερη Επιλογή Εκτός Ψυχολογίας.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Διαπολιτιστική Ψυχολογία, Περιήγηση στη Μαθηματική Λογική, Θεωρίες της Μάθησης, Μάθημα Ψυχολογίας Κατ' Επιλογή, Ελεύθερη Επιλογή εκτός Ψυχολογίας, Πτυχιακή Εργασία.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα 3 Μαθήματα Επιλογής Ψυχολογίας, Μαθήματα Τμήματος, Φιλοσοφικής Σχολής Εκτός Φ.Π.Ψ., Ελεύθερη Επιλογή Εκτός Ψυχολογίας, Πρακτική Άσκηση Α, Πτυχιακή Εργασία.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα 3 Μαθήματα Επιλογής Ψυχολογίας, Μαθήματα Τμήματος, Φιλοσοφικής Σχολής Εκτός Φ.Π.Ψ., Ελεύθερη Επιλογή Εκτός Ψυχολογίας, Πρακτική Άσκηση Β, Πτυχιακή Εργασία.

Μαθήματα Επιλογής Ψυχολογίας: Από τις παρακάτω 4 ομάδες μαθημάτων Ψυχολογίας, ο φοιτητής υποχρεούται να παρακολουθήσει και να εξεταστεί επιτυχώς σε 9 συνολικά μαθήματα, επιλέγοντας τουλάχιστον 1 μάθημα από τις ακόλουθες ομάδες.

- Ομάδα Ι Ατομικές Διαφορές στην Ανάπτυξη, Ψυχοκοινωνικά Προβλήματα Σχολικής και Εφηβικής Ηλικίας, Δυσκολίες Προσαρμογής στο Σχολείο και την Οικογένεια, Ψυχολογία της Εφηβικής Ηλικίας, Ψυχολογία της Τρίτης Ηλικίας, Γνωστική Ανάπτυξη, Ψυχολογία της Γλώσσας, Συμβουλευτική & Επαγγελματικός Προσανατολισμός, Ψυχολογία της Προσχολικής & της Σχολικής Ηλικίας, Ψυχολογία Ανάγνωσης & Γραφής, Μαθησιακές Δυσκολίες, Προαγωγή της Ψυχικής Υγείας του Παιδιού στην Οικογένεια και το Σχολείο. - Ομάδα ΙΙ Θεωρίες Της Προσωπικότητας Ι, Θεωρίες της Προσωπικότητας ΙΙ, Μέθοδοι Ψυχοθεραπείας Ι, Μέθοδοι Ψυχοθεραπείας ΙΙ, Οικοσυστημική Προσέγγιση, Ψυχολογία της Επικοινωνίας, Κοινωνική Ένταξη Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες, Μέτρηση & Αξιολόγηση της Προσωπικότητας, Ψυχοδιαγνωστική, Συμβουλευτική Ψυχολογία: Θεωρία-Πρακτικές Ασκήσεις, Σχολική Ψυχολογική Συμβουλευτική.
- Ομάδα ΙΙΙ Οι Στάσεις, Διαπροσωπικές Σχέσεις, Κοινωνική-Ψυχολογική Ανάλυση της Οικογένειας, Ψυχολογία των Διαφυλικών Σχέσεων, Μετανάστευση-Παλιννόστηση & Ψυχολογική Προσαρμογή, Επαγγελματική Αξιολόγηση & Καθοδήγηση, Οικολογική Ψυχολογία, Οργανωτική Ψυχολογία, Οικονομική Ψυχολογία, Ψυχολογία του Καταναλωτή, Ψυχολογία των Μ.Μ.Ε.
- Ομάδα ΙV Ψυχομετρία Β, Ανάλυση Πολυμεταβλητών Στατιστικών Μεθόδων, Μέτρηση Ειδικών Διαφερόντων- Κλίσεων & Ικανοτήτων, Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές Α, Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές Β, Νευροψυχολογία Β, Ψυχολογία Της Υγείας, Αθλητική Ψυχολογία.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι Πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε Υπηρεσίες των Υπουργείων Υγείας, Παιδείας, Εργασίας,
σε Σχολές, Οικοτροφεία, Κέντρα Αποκατάστασης Αναπήρων, Προγράμματα Αλφαβητισμού,
σε Ψυχιατρικές Κλινικές Νοσοκομείων ή σε Ιδιωτικές Κλινικές,
σε Γραφεία Παροχής Ψυχολογικών Συμβουλών,
σε επιχειρήσεις, σε Συμβουλευτικά Κέντρα,
σε Ερευνητικά Κέντρα,
στη Διαφήμιση και το Μarketing,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε δικό τους γραφείο, συμβουλευτικό κέντρο, κ.λ.π.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ppp.uoa.gr/filosofiki.html