Τμήμα Φιλοσοφίας & Παιδαγωγικής
Πόλη: Θεσσαλονίκη
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 54124 Θεσσαλονίκη

Φιλόλογος

Σκοπός του Τμήματος είναι η ανάδειξη επιστημόνων ικανών να καλύπτουν τις ανάγκες της εκπαίδευσης σε προσωπικό για την διδασκαλία των μαθημάτων της Φιλοσοφίας και της Παιδαγωγικής.

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ
Μαθήματα Κορμού
Εισαγωγή στη Φιλοσοφία, Φιλοσοφία και Ιστορία της Επιστήμης, Εισαγωγή στη Σύγχρονη Οντολογία: Headgear, Εισαγωγή στη Πολιτική Φιλοσοφία, Εισαγωγή στη Φιλοσοφία των Κοινωνικών Επιστημών. Η Θεμελίωση της Ιστορικοινωνικής Επιστήμης: Kant, Hegel. Marx, Εισαγωγή στην Καρτεσιανή Οντολογία, Προσωκρατικοί-Σοφιστές, Η Φιλοσοφία του Hegel.
Mαθήματα Κατεύθυνσης ή Προσανατολισμού
Θέματα Φιλοσοφίας της Επιστήμης: Η Ορθολογικότητα της Επιστήμης και η Εξέλιξη των Επιστημονικών Θεωριών, Η Έννοια της Ουσίας και η Νεότερη Φιλοσοφία, Θέματα της Σύγχρονης Φιλοσοφικής Κριτικής. Η Κριτική της Σύγχρονης Ορθολογικότητας, Το Πρόβλημα της Κίνησης στην Αριστοτελική Φυσική, Ανάλυση Φιλοσοφικών Κειμένων Του Hume, Θέματα Πολιτικής και Μεσαιωνική Φιλοσοφία, Γαλλικός Διαφωτισμός, Φιλοσοφικά Κείμενα, Ελεύθερες Επιλογές.

ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ
Μαθήματα Κορμού
Εισαγωγή στην Αρχαία Οντολογία: Γοργίας, Εισαγωγή στη Φιλοσοφική Ανθρωπολογία, Θέματα Γνωσιοθεωρίας: Ορθολογισμός, Εμπειρισμός, Πραγματισμός Φιλοσοφία και Επιστήμες της Ζωής στον 19ο Αιώνα, Θέματα Φιλοσοφίας της Ιστορίας, Εισαγωγή στην Ιστορία της Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας, Λογική και Φιλοσοφία της Γλώσσας, Nietzsche και η Μεταφυσική, Θέματα Φιλοσοφίας της Επιστήμης: Η Ερμηνεία της Φύσης στη Φιλοσοφία και την Επιστήμη, Θέματα της Σύγχρονης Φιλοσοφικής Κριτικής: Η Κρητική της Σύγχρονης Ορθολογικότητας, Το Πρόβλημα της Ηθικής στη Φιλοσοφία του Nietzsche, Η Φιλοσοφία της Τέχνης στο 17ο και 18ο αιώνα, Φιλοσοφικά Κείμενα (Αριστοτέλης), Φιλοσοφικά Κείμενα (Πλάτωνας), Ελεύθερες Επιλογές.
Mαθήματα Κατεύθυνσης ή Προσανατολισμού
Λογική και Φιλοσοφία της Γλώσσας, Ο Nietzsche και η Μεταφυσική, Θέματα Φιλοσοφίας της Επιστήμης: Η Ερμηνεία της Φύσης στη Φιλοσοφία και την Επιστήμη, Θέματα της Σύγχρονης Φιλοσοφικής Κριτικής: Η Κριτική της Σύγχρονης Ορθολογικότητας. Το Πρόβλημα της Ηθικής στη Φιλοσοφία του Nietzsche, Η Φιλοσοφία της Τέχνης στο 17ο και 18ο αιώνα, Φιλοσοφικά Κείμενα (Αριστοτέλης), Φιλοσοφικά Κείμενα (Πλάτωνας), Ελεύθερες Επιλογές.

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

ΕΑΡΙΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ

Κατευθύνσεις: Α. Φιλοσοφίας,
Β. Παιδαγωγικής.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
· στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
· σε ιδρύματα και υπηρεσίες κοινωνικής μέριμνας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.auth.gr/edlit/