Τμήμα Μουσικών Σπουδών
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 15784 Ιλίσια
Τηλέφωνο: 210 7277301-02

Ιεροψάλτης, Κριτικός Τέχνης, Μουσικολόγος, Μουσικός, Μουσικός επιμελητής

Σκοπός των Τμημάτων είναι να αναδείξουν ικανούς επιστήμονες, ώστε να ασχοληθούν με τη Μουσικολογία, τη Μουσικολογική έρευνα και την προώθηση της μουσικής εκπαίδευσης στη χώρα μας.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στην Ιστορική Μουσικολογία, Εισαγωγή στην Βυζαντινή Μουσικολογία, Εισαγωγή στην Ελληνική Δημοτική Μουσική.
Υποχρεωτικά Μαθήματα (Πρακτικά) Αρμονία.
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Χρονογραφική Επισκόπηση της Ιστορίας της Δυτικής Μουσικής. Ανατολικοί Μουσικοί Πολιτισμοί.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στην Ελληνική Δημοτική Μουσική, Ιστορία της Δυτικής (Ευρωπαϊκής) Μουσικής Ι. Αρμονία.
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Παλαιογραφία της Ευρωπαϊκής Μουσικής, Γρηγοριανό Μέλος.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ιστορία της Δυτικής (Ευρωπαϊκής) Μουσικής ΙΙ, Εισαγωγή στην Φυσική και Μουσική Ακουστική.
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Θεωρία της Αρχαίας Ελληνικής Μουσικής, Ιστορία των Λαϊκών Μουσικών Οργάνων.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Μουσική, Ιστορία της Βυζαντινής και Μεταβυζαντινής Ψαλτικής Τέχνης.
Υποχρεωτικά Μαθήματα (Πρακτικά) Αντίστιξη, Αναλυτική Βυζαντινή Σημειογραφία. Υποχρεωτικά Μαθήματα (Συγγραφικά) Σεμινάριο ΙΙ
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Ιστορία των Μουσικών Οργάνων.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής.
Υποχρεωτικά Μαθήματα (Πρακτικά) Μορφολογία –Κανόνας και Φούγκα, Στοιχειώδης Οργανοχρησία-Ταμπουράς.
Υποχρεωτικά Μαθήματα (Συγγραφικά) Σεμινάριο
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Ενορχήστρωση.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στην Παιδαγωγική και Ψυχολογία.
Υποχρεωτικά Πρακτικά Μορφολογία –Κανόνας και Φούγκα, Στοιχειώδης Οργανοχρησία-Ταμπουράς.
Υποχρεωτικά Συγγραφικά Σεμινάριο
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Βυζαντινή Σημειογραφία και Παλαιογραφία, Αισθητική της Μουσικής.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στους Η/Υ.
Υποχρεωτικά Πρακτικά Μουσική καταγραφή (Dictιe) στο Πεντάγραμμο.
Υποχρεωτικά Συγγραφικά Σεμινάριο Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Ιστορία της Δυτικής (Ευρωπαϊκής) Μουσικής ΙV, Μελοποιία –Μορφολογία της Βυζαντινής Μουσικής. 8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μουσικοπαιδαγωγικά Συστήματα.
Υποχρεωτικά Πρακτικά Μουσική καταγραφή (Dictιe) ΙΙ στη Βυζαντινή Σημειογραφία. Υποχρεωτικά Συγγραφικά Σεμινάριο
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Διδακτική της Μουσικής –Πρακτική.
9ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Μαθήματα Υποχρεωτικά (Πρακτικά) Χορωδία και Διεύθυνση (με γνώσεις Ρεπερτορίου). Μαθήματα Υποχρεωτικά Συγγραφικά Σεμινάριο
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Τεχνικές Ανάλυσης.
10ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Μαθήματα Υποχρεωτικά (Πρακτικά) Χορωδία και Διεύθυνση (με γνώσεις Ρεπερτορίου) Μαθήματα Υποχρεωτικά Συγγραφικά Σεμινάριο
Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Μουσική δημιουργία –Σύνθεση
Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής

Μαθήματα Υποχρεωτικής Επιλογής Γρηγοριανό Μέλος, Παλαιογραφία της Ευρωπαϊκής Μουσικής, Μορφολογία της Ευρωπαϊκής Μουσικής (Κανόνας – Φούγκα), Αισθητική της Μουσικής, Χρονογραφική Επισκόπηση της Δυτικής Μουσικής, Ιστορία της Δυτικής Μουσικής, Ιστορία της Δυτικής Μουσικής, Ιστορία των Μουσικών Οργάνων και Οργανογνωσία, Μουσική δημιουργία /Σύνθεση, Τεχνικές Ανάλυσης, Τεχνικές Διεύθυνσης, Ενορχήστρωση, Βυζαντινή Σημειογραφία και Παλαιογραφία, Μελοποιϊα – Μορφολογία της Βυζαντινής Μουσικής, Ανθρωπολογία του Χορού, Μορφολογία της Ελληνικής Δημοτικής Μουσικής, Ιστορία των Λαϊκών Μουσικών Οργάνων, Ανατολικοί Μουσικοί Πολιτισμοί, Θεωρία της Αρχαίας Ελληνικής Μουσικής, Διδακτική της Μουσικής – Πρακτική, Ελληνική και Ξενόγλωσση Μουσική Ορολογία.

Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής Φιλοσοφία και Μουσική, Αρχαίο Θέατρο και Μουσική, Ιστορία της Τέχνης, Αρχαία Ελληνική Ποίηση και Μετρική, Βυζαντινή Υμνολογία και Μετρική, Βυζαντινή Λειτουργική – Τελετουργική, Δημοτική Ποίηση και Μετρική, Εισαγωγή στην Ορχηστρική Τέχνη της Δύσης, Ιστορία του Μελοδράματος, Θεωρία και Πράξη της Ιστορικής Έρευνας, Εισαγωγή στην Ελληνική και Λατινική Παλαιογραφία, Σημειογραφία της Αρχαίας Ελληνικής Μουσικής, Αναλυτική Βυζαντινή Σημειογραφία Ι, Αναλυτική Βυζαντινή Σημειογραφία ΙΙ, Θεωρία και Ιστορία της Σημειογραφίας στην Αναγέννηση, Σύγχρονη Μουσική Σημειογραφία, Θεωρία και Ιστορία της Σημειογραφίας στην Αναγέννηση, Σύγχρονη Μουσική Σημειογραφία, Σημειογραφία του Χορού, Παιδαγωγική – Διδακτική Μάθηση, Κοινωνιολογία της Μουσικής, Εισαγωγής την Πολιτισμική Ανθρωπολογία, Ψυχολογία της Μουσικής, Πληροφορική και Μουσική Ι, Πληροφορική και Μουσική ΙΙ, Μουσική και Μαθηματικά στον Τίμαιο του Πλάτωνος, Τεχνική της Ηχοληψίας, Ακουστική Σχεδίαση Κλειστών Χώρων, Μεθοδολογία των Μουσικών Καταγραφών, Μαθηματικά του Μουσικού Ρυθμού, Εισαγωγή στη Μουσική Τεχνολογία, Ελληνική Λαογραφία, Αστική Λαϊκή Μουσική, Στοιχειώδης Οργανοχρησία – Ταμπουράς, Μουσική Τζαζ, Κανόνας – Φούγκα – Σονάτα, Ενορχήστρωση, Εισαγωγή στη Μουσική του 20ου αιώνα, Μορφολογία της Μουσικής του 20ου αιώνα, Ελληνική Μουσική για Πιάνο, Μορφολογική Ανάλυση Έργων Ελλήνων Συνθετών 20ου αιώνα, Ο Μπερλιόζ και η εποχή του, Μέθοδοι Ερμηνείας Μουσικών Έργων, (Αφηγηματολογία – Μεθοδολογία – Σημειολογία), Εισαγωγή στη Θεωρία της Ατονικής Μουσικής, Εισαγωγή στη Σενγεριανή Θεωρία και Μεθοδολογία, Ακουστική Προσέγγιση της Ευρωπαϊκής Μουσικής, Αλφαβητάρι της Επιστημονικής Συγγραφής, Τεχνική Μουσικών Καταγραφών.

Σημείωση:Για την απόκτηση του πτυχίου ο φοιτητής οφείλει να εξετασθεί επιτυχώς σε 17 Υποχρεωτικά Μαθήματα, 3 Σεμινάρια, 7 Υποχρεωτικά Πρακτικά, 12 Υποχρεωτικής Επιλεγογής και 12 Ελεύθερης Επιλογής.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ως:
μουσικολόγοι,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
σύμβουλοι μουσικών οργανισμών, σε κέντρα ερευνών, ωδεία, στα ραδιοτηλεοπτικά μέσα,
μουσικοκριτικοί στα Μ.Μ.Ε,
παραγωγοί μουσικών εκπομπών,