Τμήμα Κλασικών Σπουδών και Φιλοσοφίας (Κλασικές Σπουδές)
Ανήκει στη: Φιλοσοφική Σχολή
Πόλη: Λευκωσία
Διεύθυνση: Ταχυδρ. Κιβ. 20537, 1678 Λευκωσία

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Σκοποί του Τμήματος είναι η παραγωγή και μετάδοση επιστημονικής γνώσης στους τομείς της κλασικής αρχαιότητας (ελληνικής και ρωμαϊκής) και της φιλοσοφικής σκέψης. Το Τμήμα προσφέρει δύο προγράμματα σπουδών που οδηγούν σε χωριστά πτυχία:
α) Πτυχίο Κλασικών Σπουδών
β) Πτυχίο Φιλοσοφίας

Η φοίτηση διαρκεί οκτώ εξάμηνα. Τα προγράμματα περιλαμβάνουν υποχρεωτικά μαθήματα των κυριότερων γνωστικών αντικειμένων, μαθήματα επιλογής και μαθήματα ξένης γλώσσας. Οι απόφοιτοι μπορούν να σταδιοδρομήσουν στο χώρο της εκπαίδευσης (δημόσιας και ιδιωτικής), σε πολιτιστικούς οργανισμούς και ιδρύματα, στη δημόσια υπηρεσία, στα μέσα ενημέρωσης. Μπορούν επίσης να συνεχίσουν και να εμβαθύνουν τις σπουδές τους σε μεταπτυχιακό επίπεδο.

Σκοπός του προγράμματος είναι η παροχή γενικής φιλολογικής κατάρτισης που θα επιτρέψει στους αποφοίτους να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ανώτερο κύκλο σπουδών στην περιοχή της φιλολογίας και της αρχαιογνωσίας, να εργασθούν ως καθηγητές στη Μέση Παιδεία ή να ασχοληθούν με οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο σχετικό με την καλλιέργεια των γραμμάτων. Ειδικότεροι στόχοι του Προγράμματος είναι: η άριστη εκμάθηση της Αρχαίας Ελληνικής και Λατινικής Γλώσσας, ο καταρτισμός των φοιτητών στις μεθόδους της Κλασικής Φιλολογίας, η εξοικείωσή τους με μεγάλο αριθμό κειμένων και η εποπτεία της Ιστορίας της Αρχαίας Ελληνικής και Λατινικής Λογοτεχνίας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης μαθήματα βυζαντινής και νεότερης ελληνικής φιλολογίας, ενώ εφοδιάζει τους φοιτητές με την απαραίτητη ιστορική και γλωσσολογική κατάρτιση, ενθαρρύνοντας παράλληλα την καλλιέργεια διεπιστημονικών ενδιαφερόντων.

Ενδεικτικό Πράγραμμα

Α' Εξάμηνο
Εισαγωγή στην Κλασική Φιλολογία, Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία, Λατινική Θεματογραφία, Ανάγνωση Βυζαντινών Κειμένων, Εισαγωγή στη Νέα Ελληνική Φιλολογία, Εισαγωγή στη Θεωρητική Γλωσσολογία

Β' Εξάμηνο
Εισαγωγή στην Αρχαία Ελληνική Ρητορική, Εισαγωγή στο Αρχαίο Ελληνικό Δράμα, Μεθοδολογία της Κλασικής Φιλολογίας, Ρητορικός Λόγος (Κικέρων), Αρχαία Ελληνική Ιστορία, Ξένη Γλώσσα

Γ' Εξάμηνο
Αρχαία Ελληνική Ιστοριογραφία, Όμηρος, Βιργιλίου Αινειάς, Αρχαία Ιστορία/ Κλασική Αρχαιολογία, Ιστορική Γλωσσολογία Ι, Ξένη Γλώσσα

Δ' Εξάμηνο
Λυρική Ποίηση, Λατινικός Πεζός Λόγος, Ιστορική Γλωσσολογία ΙΙ, Ρωμαϊκή Ιστορία, Νέα Ελληνικά

Ε' Εξάμηνο
Σεμινάριο Γλωσσολογίας, π.χ. Μορφολογία της Αρχαίας Ελληνικής

Κατευθύνσεις: {\rtf1\ansi\ansicpg1253\deff0\deftab720{\fonttbl{\f0\fnil MS Sans Serif;}{\f1\froman\fcharset2 Symbol;}{\f2\fswiss\fcharset161{\*\fname MS Sans Serif;}MS Shell Dlg;}{\f3\fswiss\fcharset161{\*\fname MS Sans Serif;}MS Shell Dlg;}{\f4\froman\fprq2\fcharset161 MS Sans Serif Greek;}}
{\colortbl\red0\green0\blue0;}
\deflang1032\pard\plain\f4\fs16
\par }

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι απόφοιτοι του τμήματος μπορούν να σταδιοδρομήσουν:
στους κλάδους της Διδασκαλίας και της Έρευνας,
στην Εκπαίδευση, Δημόσια και Ιδιωτική,
σε θέσεις Πολιτιστικών Οργανισμών και Ιδρυμάτων,
σε Δημόσιες Υπηρεσίες,
στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.ucy.ac.cy