Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 69100 Κομοτηνή
Τηλέφωνο: 25310 39000, 32707

Εθνολόγος-Λαογράφος, Ιστορικός, Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Σκοπός του Τμήματος είναι:
Να ερευνά την ιστορική πορεία των λαών της ανθρωπότητας από την καταγωγή τους ως σήμερα, καθώς και τους παράγοντες που την επηρεάζουν.
Να μελετά τους χαρακτηριστικούς τρόπους συγκρότησης σε ομάδες του ανθρώπινου είδους, ιδιαίτερα δε των λαών χωρίς γραφή.
Να μελετά τη συμπεριφορά και τις εκδηλώσεις του πνευματικού, κοινωνικού και ηθικού βίου των λαών, καθώς και το λαϊκό πολιτισμό.
Να παρέχει στους πτυχιούχους του την απαραίτητη θεωρητική και πρακτική κατάρτιση για την επιστημονική και επαγγελματική τους σταδιοδρομία και εξέλιξη.

Οι προπτυχιακές σπουδές διαρκούν τέσσερα (4) χρόνια και χωρίζονται σε οκτώ (8) ακαδημαϊκά εξάμηνα. Στα τέσσερα (4) πρώτα εξάμηνα τα μαθήματα είναι κοινά, ενώ στα επόμενα τέσσερα (4) διαφέρουν, ανάλογα με την ειδικότητα που επιλέγουν να ακολουθήσουν οι φοιτητές. Κατά τη διάρκεια των σπουδών τους οι φοιτητές υποχρεούνται να εξεταστούν επιτυχώς σε 36 υποχρεωτικά και σε 12 επιλεγόμενα μαθήματα. Όσοι φοιτητές επιθυμούν μπορούν να εκπονήσουν διπλωματική εργασία κατά τη διάρκεια του έβδομου και ογδόου εξαμήνου.
Το Τμήμα χορηγεί ενιαίο πτυχίο με επιμέρους ειδίκευση στην Ιστορία ή στην Εθνολογία.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Πηγές της Ιστορίας, Αρχαία Ελληνική Ιστορία I, Ανθρωπογεωγραφία I, Λαογραφία I, Γενικές Αρχές Εξελίξεως, Αρχαία Ελληνική Φιλολογία I, Ξένη Γλώσσα.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ρωμαϊκή ιστορία I, Βυζαντινή ιστορία I, Ανθρωπολογία I, Δημογραφία I, Λατινική Φιλολογία I, Βυζαντινή Φιλολογία I, Ξένη Γλώσσα.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Ευρωπαϊκή ιστορία I, Βενετοκρατούμενος Ελληνισμός, Φυσική Ανθρωπολογία I, Κοινωνική Ανθρωπολογία I, Προϊστορικοί Αρχαιολογία I, Κωδικολογία – Παλαιογραφία, Ξένη Γλώσσα.
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Νεοελληνική Ιστορία I, Ιστορία Βαλκανικών Λαών I, Ιστορία Ισλαμικού Κόσμου, Κοινωνική Ανθρωπολογία II, Προϊστορική Αρχαιολογία II, Νεοελληνική Φιλολογία I, Ξένη Γλώσσα.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ Κατεύθυνση Ιστορίας Αρχαία Ελληνική Ιστορία II, Ρωμαϊκή Ιστορία II, Βυζαντινή Ιστορία II, Ιστορία των Βαλκανικών Λαών II, Ξένη Γλώσσα Κατεύθυνση Εθνολογίας Φυσική Ανθρωπολογία II, Εθνογραφία I, Δημογραφία II, Λαογραφία II, Ξένη Γλώσσα. Μαθήματα Επιλογής και για τις δύο Κατευθύνσεις Αρχαία Ελληνική Φιλολογία II, Λατινική Φιλολογία II, Ιστορία της Τέχνης, Ανθρωπογεωγραφία ΙΙ
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ Κατεύθυνση Ιστορίας Αρχαία Ελληνική Ιστορία III, Ιστορία Βαλκανικών Λαών III, Νεοελληνική Ιστορία II, Βυζαντινή Φιλολογία II, Ξένη Γλώσσα. Κατεύθυνση Εθνολογίας Φυσική Ανθρωπολογία ΙΙ, Κοινωνική Ανθρωπολογία III, Πολιτισμική Ανθρωπολογία I, Προϊστορική Αρχαιολογία III, Ξένη Γλώσσα. Μαθήματα Επιλογής ( για τις δύο Κατευθύνσεις) Νεοελληνική Φιλολογία II, Ιστορία των Σλάβων I, Βυζαντινή Αρχαιολογία Λαογραφία III, Ιστορία Βυζαντινού - Μεταβυζαντινού Δικαίου.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ Κατεύθυνση Ιστορίας Νεοελληνική Ιστορία III, Ιστορία των Σλάβων II, Ευρωπαϊκή Ιστορία II. Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής Νεοελληνική Φιλολογία III, Πνευματικός Βίος & Πολιτισμός των Βαλκανικών Λαών, Οι Απαρχές της Νεοελληνικής Παιδείας, Βουλγαρική Εθνική Αφύπνιση, Γλωσσολογία, Ξένη Γλώσσα. Κατεύθυνση Εθνολογίας Κοινωνική Ανθρωπολογία IV, Προϊστορική Αρχαιολογία IV, Βιολογία, Εξέλιξη & Ηθολογία των Πρωτευόντων. Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής Ειδικά θέματα Ανθρωπολογίας, Λαογραφία IV, Κοινωνιολογία I, Παιδαγωγικά, Ξένη γλώσσα. Διπλωματική Εργασία (προαιρετική)
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ Κατεύθυνση Ιστορίας Ευρωπαϊκή Ιστορία III, Ρωμαϊκή Ιστορία III, Βυζαντινή Ιστορία III. Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής Αρχαία Ελληνική Φιλολογία III, Αλύτρωτος Ελληνισμός, Το Νέο Ελληνικό Κράτος, Ιστορία της Θράκης, Ξένη Γλώσσα. Κατεύθυνση Εθνολογίας Εθνογραφία II, Φυσική Ανθρωπολογία IV, Λαογραφία III, Δημογραφία III. Μαθήματα Ελεύθερης Επιλογής Ψυχολογία, Παιδαγωγικά, Κοινωνιολογία II, Ξένη Γλώσσα. Διπλωματική Εργασία (προαιρετική)
Σημείωση: Για την απόκτηση πτυχίου ο φοιτητής υποχρεούται να εξετασθεί με επιτυχία σε 20 υποχρεωτικά μαθήματα, 14 μαθήματα επιλογής και 14 μαθήματα ελεύθερης επιλογής.

Εκπαιδευτικές προοπτικές: {\rtf1\ansi\ansicpg1253\deff0\deftab720{\fonttbl{\f0\fnil MS Sans Serif;}{\f1\froman\fcharset2 Symbol;}{\f2\fswiss\fcharset161{\*\fname MS Sans Serif;}MS Shell Dlg;}{\f3\fswiss\fcharset161{\*\fname MS Sans Serif;}MS Shell Dlg;}{\f4\fswiss\fprq2\fcharset161 MS Sans Serif Greek;}}
{\colortbl\red0\green0\blue0;}
\deflang1032\pard\plain\f4\fs16
\par }

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι Πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε Υπηρεσίες και Φορείς του Δημοσίου Τομέα που ασχολούνται με την Ιστορική ή την Εθνολογική έρευνα,
σε Βιβλιοθήκες και Μουσεία,
σε Προγράμματα ανασκαφών για την προώθηση της Ιστορικής και Εθνολογικής έρευνας, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό,
σε Διεθνείς Οργανισμούς (UNESCO, Συμβούλιο της Ευρώπης κ.α.) ή ερευνητικά ιδρύματα,
σε ερευνητικά ή επιστημονικά ιδρύματα ως Ιστορικοί και Εθνολόγοι,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση.

Οι φοιτητές που επιθυμούν να εργαστούν στη Μ.Ε. πρέπει να παρακολουθήσουν υποχρεωτικά τα εξής φιλολογικά μαθήματα: Αρχαία Ελληνική Φιλολογία-Βυζαντινή Φιλολογία-Νεοελληνική Φιλολογία-Λατινική Φιλολογία

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.he.duth.gr/index.el.php?position=school&file=index