Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 69100 Κομοτηνή
Τηλέφωνο: 25310 37043, 71668

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Τα τμήματα Φιλολογίας σκοπό έχουν να αναδεικνύουν επιστήμονες ικανούς να ερευνούν τον αρχαίο ελληνικό, βυζαντινό και νεοελληνικό κόσμο, όπως αυτός εκφράζεται μέσα από τα φιλολογικά, λογοτεχνικά και εν γένει γραπτά μνημεία. Επίσης τα τμήματα εκπαιδεύουν τους σπουδαστές στη μελέτη των εκδηλώσεων του πνευματικού βίου του Ελληνισμού διαχρονικά.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Λατινικά, Γλωσσολογία, Βυζαντινή Φιλολογία. Μαθήματα Επιλογής Αρχαία Ελληνική, Ιστορία, Εισαγωγή στη Ρωμαϊκή Ιστορία.
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Λατινικά, Γλωσσολογία. Μαθήματα Επιλογής Προϊστορική Αρχαιολογία ή Ιστορία της Τέχνης.
3ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Λατινικά, Γλωσσολογία. Μαθήματα Επιλογής Κλασσική Αρχαιολογία, Παλαιογραφία – Παπυρολογία
4ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Λατινικά, Γλωσσολογία. Μαθήματα Επιλογής Ψυχολογία, Βυζαντινή Αρχαιολογία, Ρωμαϊκή Ιστορία.
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Λατινικά, Βυζαντινή Φιλολογία. Μαθήματα Επιλογής Φιλοσοφία, Λαογραφία Ι.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Λατινικά, Βυζαντινή Φιλολογία. Μαθήματα Επιλογής Βυζαντινή Ιστορία, Φιλοσοφία, Λαογραφία ΙΙ.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Λατινικά, Αρχαία Ελληνικά, Γλωσσολογία. Μαθήματα Επιλογής Παιδαγωγική, Ν.Ε. Ιστορία.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ Υποχρεωτικά Μαθήματα Αρχαία Ελληνικά, Λατινικά, Αρχαία Ελληνικά, Νεοελληνική Ιστορία ή Ιστορία της Τέχνης. Μαθήματα Επιλογής Παιδαγωγική, Ψυχολογία.

Κατευθύνσεις: Το τμήμα Φιλολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου συγκροτείται από τους ακόλουθους τομείς:
A.Κλασικής Φιλολογίας
B.Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
σε ερευνητικά πολιτιστικά κέντρα,
σε αρχεία, βιβλιοθήκες,
σε εκδοτικούς οίκους και στα Μ.Μ.Ε. ως επιμελητές κειμένων.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.helit.duth.gr/