Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, 15784 Ιλίσια
Τηλέφωνο: 210 7277306-08

Tα τμήματα σκοπό έχουν, να προσφέρουν στους φοιτητές τους τις απαραίτητες γνώσεις της γερμανικής γλώσσας, της λογοτεχνίας και του γερμανικού πολιτισμού και να καλύψουν τις ανάγκες της Εκπαίδευσης, της έρευνας, της μετάφρασης και της επικοινωνίας σε εξειδικευμένο προσωπικό.

εξάμηνα 1-4

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
Προπαρασκευαστικό
1) Γλωσσολογία
Εισαγωγή στη Γλωσσολογία Ι , Εισαγωγή στη Γλωσσολογία ΙΙ , Φωνητική και Φωνολογία, Σύνταξη
2) Λογοτεχνία
Εισαγωγή στην Επιστήμη της Λογοτεχνίας Ι, Εισαγωγή στην Επιστήμη της Λογοτεχνίας ΙΙ
3) Εισαγωγή στην Επιστήμη της Μετάφρασης
4) Εισαγωγή στον Πολιτισμό
5) Εισαγωγή στη Μεθοδική και Διδακτική
6) Γερμανική Γλώσσα (Πρακτικές Γλωσσικές Ασκήσεις)
Οι Πρακτικές Γλωσσικές Ασκήσεις αποτελούνται από τα μαθήματα: Γραπτός Λόγος και Προφορικός Λόγος. Το κάθε ένα από τα μαθήματα αυτά προσφέρεται σε τρία επίπεδα, έτσι ώστε στο πρόγραμμα διδασκαλίας να εμφανίζονται συνολικά τα εξής έξι (6) γλωσσικά μαθήματα:
Γραπτός Λόγος, Ι, ΙΙ, ΙΙΙ
Προφορικός Λόγος, Ι, ΙΙ, ΙΙΙ
Τα μαθήματα αυτά διδάσκονται στα τέσσερα πρώτα εξάμηνα. Κάθε φοιτητής μπορεί να επιλέξει πόσα και ποια γλωσσικά μαθήματα θα παρακολουθήσει τα δύο πρώτα χρόνια των σπουδών του ανάλογα με τις γνώσεις του στα Γερμανικά.
Στόχος των Πρακτικών Γλωσσικών Ασκήσεων είναι η προετοιμασία των φοιτητών για την υποχρεωτική γλωσσική εξέταση στα μαθήματα Προφορικός Λόγος, Γραπτός Λόγος ΙΙ και Γραπτός Λόγος ΙΙΙ. Η εξέταση αυτή καλύπτει έξι (6) διδακτικές μονάδες και διεξάγεται στο τέλος του 4ου εξαμήνου.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
1) Γλωσσολογία
Κάθε φοιτητής επιλέγει από ένα (1) μάθημα σε τέσσερα (4) από τα ακόλουθα γνωστικά αντικείμενα:
Ιστορία της Γλώσσας, Λεξικολογία, Σημασιολογία - Πραγματολογία, Κειμενολογία, Κοινωνιογλωσσολογία - Ψυχογλωσσολογία , Συγκριτική Γλωσσολογία
 2) Λογοτεχνία
Κάθε φοιτητής επιλέγει από ένα μάθημα στα ακόλουθα γνωστικά αντικείμενα:
Λογοτεχνία του 18ου αιώνα, Λογοτεχνία του 19ου αιώνα, Λογοτεχνία του 20ου αιώνα, Σύγχρονη Λογοτεχνία, Θεωρία της Λογοτεχνίας, Συγκριτική Λογοτεχνία

εξάμηνα 5-8

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κάθε φοιτητής πρέπει να παρακολουθήσει συνολικά δέκα (10) μαθήματα από τους παρακάτω κλάδους, επιλέγοντας δύο (2) μαθήματα από τον καθένα
Γλωσσολογία , Λογοτεχνία , Πολιτισμός , Μεθοδική και Διδακτική , Μετάφραση
Σημείωση: Από τα δύο μαθήματα του Πολιτισμού το ένα πρέπει να είναι στο γνωστικό αντικείμενο της Ιστορίας και το άλλο στο γνωστικό αντικείμενο της Φιλοσοφία

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Κάθε φοιτητής επιλέγει ελεύθερα τέσσερα (4) μαθήματα από έναν ή περισσότερους από τους ακόλουθους κλάδους:
o Γλωσσολογία
o Λογοτεχνία
o Πολιτισμός
o Μεθοδική και Διδακτική
o Μετάφραση
Μαθήματα Τύπου Α (Εξάμηνα 1 -4).

Κατευθύνσεις: Α. Γλωσσολογία,
Β. Λογοτεχνία,
Γ. Πολιτισμός,
Δ. Μεθοδική και Διδακτική,
Ε. Μετάφραση,
ΣΤ. Γερμανική Γλώσσα

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε τράπεζες, οργανισμούς, σε ερευνητικά κέντρα και στους διεθνείς οργανισμούς,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες (Μεταφραστές),
σε επιχειρήσεις και γενικά σε θέσεις που χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις της γερμανικής γλώσσας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.gs.uoa.gr