Τμήμα Βρεφονηπιοκομίας
Τηλέφωνο: 210 26.14.721
Φαξ: 210 26.14.721

Βρεφονηπιοκόμος, Νηπιαγωγός

Σκοπός του τμήματος είναι η θεωρητική και η πρακτική κατάρτιση στελεχών εξειδικευμένων σε θέματα αγωγής και φροντίδας βρεφών και νηπίων μέχρι την σχολική ηλικία.

Εξάμηνο 1ο
Βασικές Αρχές Ψυχολογίας, Αγωγή Βρέφους Ι, Αγωγή Βρέφους Ι (εργαστήριο),
Συστηματική Παρατήρηση Βρεφών και Νηπίων, Συστηματική Παρατήρηση Βρεφών και Νηπίων (εργαστήριο),Παιδιατρική Ι, Παιδική Λογοτεχνία, Παιδική Λογοτεχνία (εργαστήριο),Ελληνική Γλώσσα

Εξάμηνο 2ο
Πρώιμες Αλληλεπιδράσεις, Αγωγή Βρέφους ΙΙ, Αγωγή Βρέφους ΙΙ (εργαστήριο)
Εισαγωγή στις Παιδαγωγικές Επιστήμες, Παιδιατρική ΙΙ, Μουσικοκινητική Αγωγή Ι,
Μουσικοκινητική Αγωγή Ι (εργαστήριο), Παιδί και Παιχνίδι, Παιδί και Παιχνίδι (εργαστήριο)

Εξάμηνο 3ο
Αναπτυξιακή Ψυχολογία Ι, Αγωγή Μικρού Παιδιού Ι, Αγωγή Μικρού Παιδιού Ι (εργαστήριο),Αρχές Οργάνωσης της Παιδαγωγικής Πράξης Ι, Αρχές Οργάνωσης της Παιδαγωγικής Πράξης Ι (εργαστήριο),Παιδιατρική ΙΙΙ, Μουσικοκινητική Αγωγή ΙΙ
Μουσικοκινητική Αγωγή ΙΙ (εργαστήριο), Θεατρικό Παιχνίδι, Θεατρικό Παιχνίδι (εργαστήριο)

Εξάμηνο 4ο
Αναπτυξιακή Ψυχολογία ΙΙ, Αγωγή Μικρού παιδιού ΙΙ, Αγωγή Μικρού παιδιού ΙΙ (εργαστήριο), Αρχές Οργάνωσης Παιδαγωγικής Πράξης ΙΙ, Αρχές Οργάνωσης Παιδαγωγικής Πράξης ΙΙ (εργαστήριο), Ειδική Αγωγή, Μεθοδολογία Έρευνας στις Επιστήμες της Αγωγής, Μεθοδολογία Έρευνας στις Επιστήμες της Αγωγής (εργαστήριο), Προσχολική Αγωγή και Η/Υ, Προσχολική Αγωγή και Η/Υ (εργαστήριο)

Εξάμηνο 5ο
Αναπτυξιακή Ψυχοπαθολογία, Ημερήσια Αγωγή και Φροντίδα ΙΙ, Ημερήσια Αγωγή και Φροντίδα ΙΙ (εργαστήριο),Εφαρμογή της Παιδαγωγικής Πράξης, Εφαρμογή της Παιδαγωγικής Πράξης (εργαστήριο),Περιβαλλοντική Αγωγή, Οργάνωση-Διοίκηση ΒΝΣ

Εξάμηνο 6ο
Άσκηση στο επάγγελμα, Πτυχιακή εργασία

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν ως:
υπεύθυνοι για την μελέτη, οργάνωση και λειτουργία βρεφικών και παιδικών σταθμών,
παιδαγωγοί παιδιών μέχρι 6 ετών,
εκπαιδευτικό προσωπικό στη Β΄/θμια ή Γ΄/θμια Εκπαίδευση – υπεύθυνοι για την θεωρητική και πρακτική διδασκαλία βρεφονηπιακών μαθημάτων,
βοηθοί ειδικών παιδαγωγών σε χώρους ειδικής προσχολικής αγωγής Α΄/θμιας Εκπαίδευσης,
Έχουν ακόμη δικαίωμα εργασιακής απασχόλησης σε κέντρα βρεφών και νηπίων, σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι στην:
αγωγή και φροντίδα παιδιών 0-6 ετών,
ίδρυση και λειτουργία βρεφικού και παιδικού σταθμού,
εκπαίδευση παιδαγωγών προσχολικής ηλικίας,
συμμετοχή σε ερευνητικές ομάδες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiath.gr/seyp/early_childhood_education/index.html