Τμήμα Βρεφονηπιοκομίας
Διεύθυνση: Τ.Θ. 14561 - Τ.Κ.54561 ΣΙΝΔΟΣ
Φαξ:

Βρεφονηπιοκόμος, Νηπιαγωγός

Σκοπός του τμήματος είναι η θεωρητική και η πρακτική κατάρτιση στελεχών εξειδικευμένων σε θέματα αγωγής και φροντίδας βρεφών και νηπίων μέχρι την σχολική ηλικία.

Α. Εξάμηνο
Βρεφονηπιοκομία Ι (α) Θεωρία (β) Εργαστήριο, Εισαγωγή στην Παιδαγωγική ,  Εισαγωγή στην Ψυχολογία ,  Μουσική Ι ,  Κοινωνική Πρόνοια Ι ,  Στοιχεία Ανατ, - Φυσιολογίας ,  Εισαγωγή στην Παιδ. Λογοτεχνία ,  Στοιχεία Υγιεινής ,  Ιστορία Προσχολικής Αγωγής ,  Εικαστικά Ι

Β Εξάμηνο
Βρεφονηπιοκομία ΙΙ ,  Διδακτική Μεθοδολογία Ι ,  Εξελικτική Ψυχ. Βρεφικής ηλικ. ,  Παιδική Λογοτεχνία ,  Μουσική ΙΙ ,  Κοινωνική Πρόνοια ΙΙ ,  Πρώτες Βοήθειες Εξελικτική Παιδιατρική ,  Εικαστικά ΙΙ , Μαιευτική , Εργ. ασκ. Παιδ.& Βρεφ. σε Π.Σ.

Γ. Εξάμηνο
Βρεφονηπιοκομία ΙΙΙ ,  Διδακτική Μεθοδολογία Ι ,  Εξελικτική Ψυχ. Βρεφ. ηλικίας ,  Στοιχ. Νεοελλην. Γλώσσας ,  Μελέτη του Περιβάλλοντος ,  Μουσική ΙΙΙ ,  Εικαστικά ΙΙΙ ,  Παιδιατρική ,  Ξένη γλώσσα Ι ,  Εργ. ασκ.Παιδ.& Βρεφ.σε Π.Σ.

Δ. Εξάμηνο
Συγκριτική Παιδαγωγική ,  Παιδαγωγική Ψυχολογία ,  Μουσική IV ,  Μουσικοκινητική Αγωγή Ι ,  Κοινωνιολογία Ι ,  Αγωγή μητρικής γλώσσας ,  Παιδαγωγικό Υλικό ,  Ξένη γλώσσα ΙΙ ,  Βρεφονηπιοκομία IV , Εργ. ασκ. Παιδ. & Βρεφ. σε Π.Σ.

Ε. Εξάμηνο
Κοινωνική Παιδαγωγική ,  Κοινωνική Ψυχολογία ,  Μουσικοκινητική αγωγή ΙΙ ,  Κουκλοθέατρο ,  Στοιχεία Δικαίου - Κοιν. Νομ. ,  Κοινωνιολογία ΙΙ ,  Ξένη γλώσσα ΙΙΙ ,  Βρεφονηπιοκομία V ,  Στοιχεία Παιδοψυχιατρικής ,  Εργαστ.ασκ. Παιδ.& Βρεφ.Π.Σ.

ΣΤ. Εξάμηνο
Παιδαγωγική Ερευνα ,  Κλινική Ψυχολογία ,  Ειδική Αγωγή ,  Μουσικοκινητική αγωγή ΙΙΙ ,  Θεατρικό Παιχνίδι ,  Στοιχεία Δικαίου - Κοιν.Νομ.ΙΙ ,  Στοιχεία Οικ. Επ.& Εργ,Σχες. ,  Βρεφονηπιοκομία VI ,  Εικαστικά IV ,  Ξένη Γλώσσα IV ,  Εργ. ασκ. Ψυχολ. Σε Π.Σ

Ζ. εξάμηνο
Προσχολική Παιδαγωγική ,  Βρεφονηπιοκομία VII ,  Αναπτ. Προβλ. Βρεφών&Νηπίων ,  Μουςικοκινητική Αγωγή IV ,  Διαχείριση Β/Ν Σταθμών ,  Οργάνωση - Διοίκηση Β/Ν Σ. ,  Σεμινάριο τελειοφοίτων ,  Εισαγωγή στην Πληροφορική , Ξένη Γλώσσα V , Εργ. ασκ. Παιδ.& Βρεφ. σε Π.Σ.

Η. Εξάμηνο
Εξαμηνιαία Πρακτική άσκηση σε Παιδικούς Σταθμούς

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν ως:
υπεύθυνοι για την μελέτη, οργάνωση και λειτουργία βρεφικών και παιδικών σταθμών,
παιδαγωγοί παιδιών μέχρι 6 ετών,
εκπαιδευτικό προσωπικό στη Β΄/θμια ή Γ΄/θμια Εκπαίδευση – υπεύθυνοι για την θεωρητική και πρακτική διδασκαλία βρεφονηπιακών μαθημάτων,
βοηθοί ειδικών παιδαγωγών σε χώρους ειδικής προσχολικής αγωγής Α΄/θμιας Εκπαίδευσης,
Έχουν ακόμη δικαίωμα εργασιακής απασχόλησης σε κέντρα βρεφών και νηπίων, σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι στην:
αγωγή και φροντίδα παιδιών 0-6 ετών,
ίδρυση και λειτουργία βρεφικού και παιδικού σταθμού,
εκπαίδευση παιδαγωγών προσχολικής ηλικίας,
συμμετοχή σε ερευνητικές ομάδες.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: www.teiep.gr/seyp.php