Τμήμα Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης
Πόλη: Αθήνα
Διεύθυνση: Αγ. Σπυρίδωνος & Δημητσάνας, 12210 Αιγάλεω

Βιβλιοθηκονόμος-Αρχειοθέτης

Σκοπός του τμήματος είναι η ανάδειξη επιστημόνων ικανών να μπορούν να αναζητούν, να συλλέγουν, να επεξεργάζονται, να διαχειρίζονται πληροφορίες, με έμφαση στη χρήση της τεχνολογίας της πληροφόρησης, καθώς επίσης, να επιλέγουν, να ταξινομούν και να οργανώνουν το υλικό κάθε είδους Βιβλιοθήκης και μονάδας πληροφόρησης στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα.Ακόμα στοχεύει στο να παρέχει στους σπουδαστές τις απαραίτητες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις προκειμένου να αποκτήσουν κριτική σκέψη για την επίλυση προβλημάτων του κλάδου και να είναι σε θέση να οργανώσουν και να διαδραματίσουν σημαντικό ρόλο στην αποδοτική λειτουργία οποιουδήποτε είδους βιβλιοθήκης και μονάδας πληροφόρησης, καθώς και άλλων οργανισμών που ασχολούνται με την διαχείριση και διάδοση των πληροφοριών.
Να προετοιμάσει τους σπουδαστές για εργασία σε άλλους οργανισμούς που απαιτούν παρόμοιες δεξιότητες.
Να δημιουργήσει ενδιαφέρον στους σπουδαστές και να τους υποκινήσει να αναλάβουν ερευνητικό έργο για να μπορούν να ανταποκριθούν στις σημερινές προκλήσεις και να συνεισφέρουν στην εξέλιξη του επαγγέλματος.

Α΄ Εξάμηνο:
Εισαγωγή στη Βιβλιοθηκονομία -Είδη βιβλιοθηκών , Ξένες γενικές πηγές πληροφόρησης, Ιστορία βιβλιοθηκών, Λογοτεχνία για παιδιά, Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης-Εκπαιδευτική κοινωνικοποίηση, Επεξεργασία κειμένου, Οπτικοακουστικά μέσα, Αγγλικά, Γαλλικά ή άλλη γλώσσα

Β΄ Εξάμηνο:
Περιγραφική καταλογογράφηση Ι, Εισαγωγή στη θεματική επεξεργασία υλικού, Εισαγωγή στην τεχνολγία των πληροφοριών , Παραγωγή εντύπου, Ελληνικές πηγές πληροφόρησης, Ελληνική λογοτεχνία Ι, Αγγλικά , Γαλλικά ή άλλη γλώσσα

Γ΄ Εξάμηνο:
Ανάπτυξη και διαχείριση συλλογής, Περιγραφική καταλογογράφηση ΙΙ, Ταξινομικά συστήματα Ι, Ελληνική λογοτεχνία ΙΙ , Αυτοματισμός διοικητικών υπηρεσιών, Ιστορία γραφής, Αγγλικά , Γαλλικά ή άλλη γλώσσα

Δ΄ Εξάμηνο:
Περιγραφική καταλογογράφηση ΙΙΙ , Ταξινομικά συστήματα ΙΙ , Θεματική ευρετηρίαση Ι , Αρχειονομία Ι , Παγκόσμια λογοτεχνία Ι , Ιστορία ελληνικής τυπογραφίας , Αγγλικά , Γαλλικά ή άλλη γλώσσα

Ε΄ Εξάμηνο:
Επιστήμη της πληροφόρησης , Θεματική ευρετηρίαση ΙΙ, Αυτοματισμός βιβλιοθηκονομικών λειτουργιών, Αρχειονομία ΙΙ , Παγκόσμια λογοτεχνία ΙΙ, Περιγραφική καταλογογράφηση ΙV , Αγγλικά (ορολογία) , Γαλλικά ή άλλη γλώσσα (ορολογία)

ΣΤ΄ Εξάμηνο:
Μέθοδοι έρευνας για τη βιβλιοθήκη , Πληροφόρηση :Κοινωνικές επιστήμες, Βιβλιοθηκονομικές εφαρμογές Η/Υ Ι , Επικοινωνίες - Δίκτυα , Νόμοι και βιβλιοθήκες , Εξελικτική ψυχ. και αναγν. , Iστορία Ελληνικού πολιτισμού , Πληροφόρηση : Ανθρωπιστικές επιστήμες

Ζ΄ Εξάμηνο:
Συνθετική επεξεργασία υλικού , Πληροφόρηση - Θετικές και εφαρμοσμένες επιστήμες , Βιβλιοθηκονομικές εφαρμογές Η/Υ ΙΙ , Ανάλυση πληροφοριακών συστημάτων , Διοίκηση βιβλιοθήκης, Οπτικοακουστικά μέσα βιβλ/κών ΙΙ , Προστασία και συντήρηση υλικού , Δημόσιες σχέσεις - Επικοινωνία , Σεμινάριο τελειοφοίτων

Η΄ Εξάμηνο:
Πτυχιακή Εργασία , Πρακτική άσκηση

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε εθνικές, πανεπιστημιακές, δημοτικές, παιδικές και σχολικές βιβλιοθήκες,
σε βιβλιοθήκες εκπαιδευτικών και άλλων ιδρυμάτων,
σε βιβλιοθήκες οργανισμών, τραπεζών κ.λ.π.,
στην εκπαίδευση και την κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.teiath.gr/sdo/library_studies/index.html