Τμήμα Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης
Τηλέφωνο: 2310 791185-86
Φαξ:

Βιβλιοθηκονόμος-Αρχειοθέτης

Σκοπός του τμήματος είναι η ανάδειξη επιστημόνων ικανών να μπορούν να αναζητούν, να συλλέγουν, να επεξεργάζονται, να διαχειρίζονται πληροφορίες, με έμφαση στη χρήση της τεχνολογίας της πληροφόρησης, καθώς επίσης, να επιλέγουν, να ταξινομούν και να οργανώνουν το υλικό κάθε είδους Βιβλιοθήκης και μονάδας πληροφόρησης στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα.

Μαθήματα Γενικής Παιδείας
Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης - Εκπαίδευση, Κοινωνικοποίηση, Εισαγωγή στην Τεχνολογία των Πληροφοριών, Επεξεργασία Κειμένου, Επικοινωνίες - Δίκτυα, Ελληνική Λογοτεχνία, Παγκόσμια Λογοτεχνία, Λογοτεχνία και Βιβλία για Παιδιά, Εξελικτική Ψυχολογία και Αναγνώστης, Ιστορία Γραφής, Ιστορία Ελληνικής Τυπογραφίας, Οπτικοακουστικά Μέσα, Ιστορία Ελληνικού Πολιτισμού, Δημόσιες Σχέσεις - Επικοινωνία, Αγγλική, Γαλλική και Γερμανική Γλώσσα.
Μαθήματα Ειδικότητας
Περιγραφική Καταλογογράφηση, Ταξινομικά Συστήματα, Θεματική Ευρετηρίαση, Αυτοματισμός Βιβλιοθηκονομικών Λειτουργιών, Πληροφόρηση: Κοινωνικές Επιστήμες, Πληροφόρηση: Ανθρωπιστικές Επιστήμες, Πληροφόρηση: Θετικές και Εφαρμοσμένες Επιστήμες, Ανάπτυξη και Διαχείριση Συλλογής, Συνθετική Επεξεργασία Υλικού, Βιβλιοθηκονομικές Εφαρμογές Η/Υ, Ανάλυση Πληροφοριακών Συστημάτων.

Σημείωση: Τα μαθήματα διαμορφώνονται ανά εξάμηνο στην αρχή του 1ου Ακαδημαϊκού έτους μετά από συνεργασία καθηγητών και σπουδαστών.

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν:
σε εθνικές, πανεπιστημιακές, δημοτικές, παιδικές και σχολικές βιβλιοθήκες,
σε βιβλιοθήκες εκπαιδευτικών και άλλων ιδρυμάτων,
σε βιβλιοθήκες οργανισμών, τραπεζών κ.λ.π.,
στην εκπαίδευση και την κατάρτιση.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.libd.teithe.gr/ http://www.teithe.gr/cgi-bin/stbibliothikonomias.cgi