Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Τηλέφωνο: 210 -7277454, 7277706
Φαξ: 210 7248979, 7214060

Καθηγητής Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

Τα τμήματα Αγγλικής Φιλολογίας έχουν σκοπό να αναδείξουν επιστήμονες με γνώσεις της Αγγλικής και της Αγγλο-Αμερικάνικης γλώσσας, της λογοτεχνίας και του πολιτισμού, αλλά και να καλύψουν τις ανάγκες της εκπαίδευσης, της έρευνας, της μετάφρασης και της επικοινωνίας σε εξειδικευμένο προσωπικό.

1ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αγγλική Γλώσσα Ι, Συγγραφή Δοκιμίου, Εισαγωγή στη Γλωσσολογία, Εισαγωγή στη Φωνητική - Φωνολογία της Αγγλικής Γλώσσας, Εισαγωγή στην Πεζογραφία, Εισαγωγή στο Θέατρο, Γλωσσολογία (Ελληνικό Μάθημα).
2ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αγγλική Γλώσσα ΙΙ, Συγγραφή Επιστημονικού Δοκιμίου, Μετάφραση Ι, Εισαγωγή στην Ποίηση, Αγγλική Λογοτεχνία : από τον Chaucer έως τον Johnson, Εισαγωγή στο Βρετανικό Πολιτισμό, Αρχαία Ελληνικά (Ελληνικό Μάθημα).
3ο ΕΞAΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εισαγωγή στη Μορφολογία-Σύνταξη, Εισαγωγή στην Κοινωνιογλωσσολογία, Εισαγωγή στην Αγγλική Λογοτεχνία: από τον Blake έως την Dickinson, Εισαγωγή στον Αμερικανικό Πολιτισμό, Παιδαγωγικά (Ελληνικό Μάθημα).
4ο ΕΞAΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μετάφραση ΙΙ, Εισαγωγή στη Σημασιολογία- Πραγματολογία, Εισαγωγή στην Ψυχογλωσσολογία, Εισαγωγή στην Αγγλική Λογοτεχνία : από τον Conrad έως την Larkin, Εισαγωγή στην Αμερικανική Λογοτεχνία : από τον Twain έως την Plath, Νέα Ελληνικά (Ελληνικό Μάθημα).

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ – ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΑΣ
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Πραγματολογία, Μετάφραση: Θεωρία, Γνωστική Γλωσσολογία, Δομή της Αγγλικής, Αγγλική Λογοτεχνία: Σαίξπηρ, Εισαγωγή στη Θεωρία & Κριτική της Λογοτεχνίας, Ελληνικό Μάθημα.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Σημασιολογία, Αντιπαραβολική Ανάλυση, Περιγραφή & Ανάλυση Θεμάτων της Αγγλικής, Γλώσσας & Λογοτεχνίας, Σύνταξη: Εισαγωγή στην Καθολική Γραμματική, Αγγλική Λογοτεχνία: Ποίηση του 16ου και 17ου αιώνα, Αμερικανική Λογοτεχνία: Το Μυθιστόρημα, Ελληνικό Μάθημα.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία στη Διδακτική της Αγγλικής, Λογοτεχνική Μετάφραση, Διαπολιτισμική Θεώρηση της Επικοινωνίας, Μετάφραση, Θεωρία ΙΙ, Αγγλική Λογοτεχνία: Το Μυθιστόρημα του 19ου αιώνα, Αμερικανική Λογοτεχνία: Η Ποίηση του 20ου αιώνα, Ελληνικό Μάθημα.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μεθοδολογία της Διδασκαλίας της Αγγλικής, Γλωσσολογική Ανάλυση του Συνεχούς Λόγου, Μετάφραση: Ειδικά Κείμενα, Παιδαγωγικός Λόγος, Αγγλική Λογοτεχνία :Το Μυθιστόρημα του 20ου αιώνα, Αγγλική Λογοτεχνία :Το Θέατρο του 20ου αιώνα, Ελληνικό Μάθημα.

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
5ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αγγλική Λογοτεχνία: Σαίξπηρ, Εισαγωγή στη Θεωρία & Κριτική της Λογοτεχνίας, Αγγλική Λογοτεχνία: Ελισαβετιανή & Ιακωβιανή Δραματουργία, Φιλοσοφία Πολιτισμού : Η Μεταμοντέρνα Αμερική μέσα από τη Λογοτεχνία του Ballard και την Κοινωνιολογία Baudrllard, Αμερικανική Λογοτεχνία : Θέατρο, Πραγματολογία, Γνωστική Γλωσσολογία, Μετάφραση, Θεωρία Ι, Ελληνικό Μάθημα.
6ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Αγγλική Λογοτεχνία: Ποίηση του 18ου και 17ου Αιώνα, Αμερικανική Λογοτεχνία: Το Μυθιστόρημα, Αγγλική Λογοτεχνία: Ιρλανδικό Θέατρο, Φιλοσοφία του Πολιτισμού :Μύθος & Τεχνολογία στη Σύγχρονη Αμερική, Σημασιολογία, Αντιπαραβολική Ανάλυση, Περιγραφή & Ανάλυση Θεμάτων της Αγγλικής, Γλώσσα & Λογοτεχνία, Ελληνικό Μάθημα.
7ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Εφαρμοσμένη Γλωσσολογία στη Διδακτική της Αγγλικής, Αγγλική Λογοτεχνία: Το Μυθιστόρημα του 19ου αιώνα, Αμερικανική Λογοτεχνία : Η Ποίηση του 20ου αιώνα, Αγγλική Λογοτεχνία: Αντιπροσωπευτικός Συγγραφέας: J. Keats, Αγγλική Λογοτεχνία: Σαίξπηρ: Ο Ποιητής της Αναγέννησης, Ελληνικό Μάθημα.
8ο ΕΞΑΜΗΝΟ
Υποχρεωτικά Μαθήματα Μεθοδολογία της Διδασκαλίας της Αγγλικής, Αγγλική Λογοτεχνία: Το Μυθιστόρημα του 20ου αιώνα, Αγγλική Λογοτεχνία: Το Θέατρο του 20ου αιώνα, Συγγραφική: Θέατρο, Αμερικανική Λογοτεχνία: Σύγχρονη Αμερικανική Ταυτότητα, Λογοτεχνικές & Κινηματογραφικές Αναπαραστάσεις, Λογοτεχνία Κοινοπολιτείας: Καναδική Λογοτεχνία, Αγγλική Λογοτεχνία: Αντιπροσωπευτικός Συγγραφέας: J. Austen, Ελληνικό Μάθημα.

Σημείωση :Κατά τα τέσσερα πρώτα εξάμηνα το πρόγραμμα σπουδών είναι κοινό για όλους τους φοιτητές. Από το 5 Ο εξάμηνο οι φοιτητές επιλέγουν μία από τις ακόλουθες κατευθύνσεις:
Α. Αγγλικής Γλώσσας & Γλωσσολογίας,
Β. Λογοτεχνίας και Πολιτισμού.
Οι φοιτητές του 5ου, 6ου, 7ου και 8ου εξαμήνου της Κατεύθυνσης Γλώσσας - Γλωσσολογίας υποχρεούνται να επιλέξουν μαθήματα του Τομέα Λογοτεχνίας - Πολιτισμού και αντιστρόφως.

Κατευθύνσεις: Α. Αγγλικής Γλώσσας & Γλωσσολογίας
Β. Λογοτεχνίας και Πολιτισμού

Επαγγελματικές προοπτικές: Οι πτυχιούχοι μπορούν να καλύψουν θέσεις εργασίας σε τομείς ανάλογους με τις σπουδές και την εξειδίκευσή τους. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι μπορούν να απασχοληθούν στον δημόσιο και ιδιωτικό τομέα:
σε τράπεζες, οργανισμούς, σε ερευνητικά κέντρα και στους διεθνείς οργανισμούς,
στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση,
ως ελεύθεροι επαγγελματίες (Μεταφραστές),
σε επιχειρήσεις και γενικά σε θέσεις που χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις της Αγγλικής γλώσσας.

Ηλεκτρονική διεύθυνση: http://www.uoa.gr/englang/