Κατευθύνσεις, Επιστημονικά Πεδία & Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Γενικά

Το σημερινό σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση βασίζεται στις κατευθύνσεις. Ο κάθε μαθητής έχει το δικαίωμα εισαγωγής σε οποιαδήποτε σχολή από οποιαδήποτε κατεύθυνση.

Οι κατευθύνσεις της Γ΄ Λυκείου είναι οι ακόλουθες τρεις:

Θεωρητική Θετική Τεχνολογική

Κάθε κατεύθυνση ορίζει τα ξεχωριστά της μαθήματα και τη βαρύτητα του καθενός από αυτά. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον υπολογισμό των μορίων με βάση τους αντίστοιχους συντελεστές για κάθε μάθημα, παρακαλώ επισκεφθείτε τον αντίστοιχο σύνδεσμο από την αρχική σελίδα ή απλά κάντε κλικ εδώ.

Επιστημονικά Πεδία - Σχολές Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Αντίθετα με τις κατευθύνσεις, οι σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, λόγω του μεγάλου εύρους των γνωστικών αντικειμένων τους και της εξειδίκευσης την οποία προσφέρουν, χρειάζονται εκτενέστερη κατηγοριοποίηση. Έτσι, χωρίζουμε τις σχολές στις πέντε κατηγορίες που ακολουθούν, τα λεγόμενα επιστημονικά πεδία. Κάθε πεδίο συνοδεύεται από μία μικρή περιγραφή των σχολών που περιέχει.

Παρακαλώ, για την εμφάνιση των σχολών της κάθε κατηγορίας, κάντε κλικ στον αντίστοιχο τίτλο.

Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Επιστήμες
(125 σχολές)
Οι σχολές που ανήκουν σε αυτό το επιστημονικό πεδίο ασχολούνται με τον ίδιο τον άνθρωπο ως πνευματικό ον, με την επιστήμη της φιλοσοφίας, καθώς και με την ένταξη και την ύπαρξή του μέσα στο κοινωνικό σύνολο.
Θετικές Επιστήμες
(128 σχολές)
Η κατηγορία αυτή καλύπτει ένα ευρύ πεδίο επιστημών που έχει σχέση με τη μόρφωση του ανθρώπου γύρω από την παρατήρηση της φύσης, του περιβάλλοντός του αλλά και του ίδιου ως οργανισμό, καθώς και της ιστορίας των καθαυτών επιστημών.
Επιστήμες Υγείας
(59 σχολές)
Το σύνολο των σχολών που σχετίζονται με τις επιστήμες υγείας έχουν σαν στόχο την εκπαίδευση των φοιτητών πάνω στον τομέα των ιατρικών και παραϊατρικών επαγγελμάτων.
Τεχνολογικές Επιστήμες
(196 σχολές)
Το επιστημονικό πεδίο των Τεχνολογικών Επιστημών σχετίζεται με την τεχνολογική αλλά και επιστημονική κατάρτιση πάνω στο τεράστιο εύρος των τεχνολογιών της εποχής μας.
Επιστήμες Οικονομίας και Διοίκησης
(108 σχολές)
Οι σχολές που ανήκουν σε αυτήν την κατηγορία, παρέχουν εκπαίδευση πάνω στα δεδομένα της λειτουργίας του σύγχρονου οικονομικού μας συστήματος και των επιχειρήσεων, καθώς και της επιστήμης της διπλωματίας και των διακρατικών σχέσεων.

Πηγή: Παιδαγωγικό Ινστιτούτο - Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων